Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '18

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
66
 

Mehmet Kapçak'ın "Adını Siz Koyun" Adlı Sergisi Yarım Asır Sonra İstanbul'daydı

Mehmet Kapçak'ın "Adını Siz Koyun" Adlı Sergisi Yarım Asır Sonra İstanbul'daydı
 

Sergiyi izlemeye gelen akademisyen Bahattin Odabaşı


Mehmet Kapçak’ın “Adını Siz Koyun” adlı sergisi ne gösterilen ilgi görülmeye değerdi. İstanbul Nişantaşı ART 212 Sanat Galerisi’nde 10 mayıs 2018’de açılan sergi 16 Mayıs 2018’de sona erdi.

Yarım asırdır birbirlerini görmeyen İstanbul Öğretmen Okulu mezunlarının özlemle kucaklaştıkları sergiye 1960’lı yıllarda sanatçının da edebiyat öğretmenliğini yapan seksen beş yaşındaki dönemin tüm öğrencilerinin sevgilisi olan Yıldız Başkan, İki kızının kolunda İstanbul’un keşmekeş trafiğine aldırmadan  sergiyi onurlandırması ayrı bir heyecan yarattı.

Yıldız Başkan , onurlandırdığı sergiden “Emeğe saygı babından” ve güzel sanat dallarının tacı  olan “Edebiyat” mezunu olarak; sanat disiplinleri arası  transfer  yetisine sahip olmanın  verdiği güzelliği yansıtarak iki de resim satın aldı.

“Evimin duvarında öğrencim Sefer Öztürk’ün eseri asılı duruyor. Öğrencim Mehmet Kapçak’ın bu iki eseri de en güzel köşede yerini alacak” dedi.

İstanbul Öğretmen Okulu Mezunları Derneği yönetim kurulu başkan ve üyeleri de eksiksiz serginin açılış kokteylinde hazır bulunanlar arasında idi.

Çevre illerden; Çanakkale’den, Bursa’dan, Kocaeli’den Sakarya’dan, Yalova’dan ve İstanbul’un çilekeş trafiğine aldırmadan İstanbulu’un en uzak semt ve ilçelerinden üşenmeden gelen yüzlerce  sanatsever ve okuldaş, açılışta bulunarak sergilenen doksan beş eseri titizlikle tek tek incelediler,eleştiride bulundular, eserler ile ilgili görüş ve düşüncerini söyleme fırsatı buldular.

Yıllardır bu okuldan mezun yazar, çizer sanatçı etkinliklerinde bir araya gelen okuldaşlar yaşam sevinçlerini paylaşmayı da ihmal etmiyorlar.

Bir haftada 1000’in üzerinde sanatsever izleyici tarafından izlenen sergi, 2019 Ağustos’unda Bodrum HCG Sanat Galerisi’nde sergilenmek üzeri  16 Mayıs 2018’de iz bırakarak İstanbul’a veda etti.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 77
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1725
Kayıt tarihi
: 07.05.07
 
 

1947 yılında Mazıdağı'nda doğdu. İstanbul İlköğretmen Okulu'ndan mezun olduktan sonra; İstanbul A..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster