Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Eylül '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
71
 

Mehmet Mutlu ağabeyimizi kaybettik

Kayseri’de  doğup, büyüyüp de az çok top peşin de koşan 7 den 70 hemen herkesin tanıdığı, bildiği Mehmet Mutlu  (namı diğeri BERBER MEHMET ) ağabeyimiz de önceki gün hakkın rahmetine kavuştu. Dünde sporcularının, yönetici arkadaşlarının,  kısacası Kayseri spor dünyasının  omuzlarında ebedi yolculuğuna uğurlandı.

Mehmet Mutlu 1937 yılında Kayseri’de dünyaya  gelmişti. Küçük yaşta babasını kaybedince  bir müddet  Ankara’da bulunan ağabeyinin yanında kalmış ve burada  berber  çırağı olarak  çalışmaya başlamıştı. Sonra Kayseri’ye dönmüş, Kayseri de de berberde çalışıp mesleği  öğrenmeye bu arada  aldığı haftalıklarla da eve ekmek götürmeye çalışıyordu.  Akranları sokak da çelik çomak oynarken  o  geçim derdine düşmüş tü.  Mesleği öğrendikten sonra iş hayatı boyunca faaliyet gösterdiği  Düven önünde bulunan  Adem Ağa Konağının altında bir berber dükkanı açtı.  

Güler yüzlü ve  alçak gönüllü olmasından dolayı  sevilen bir esnaftı iyide kazanıyordu.   Çocukluğunda  oyun oynayamamak, top peşinde koşamamak içerisinde bir ukde  olarak kalmıştı. Başka çocuklarda  oyundan mahrum kalmasın fırsat buldukça top peşinde koşup oynasınlar diye ilk önce 1965 lerde olsa gerek  Birlik spor futbol kulübünü kurdu . Takımın başkanı,antrenörü malzemecisi, anlayacağınız her şeyiydi. Dükkanı şehrin en merkezi yerinde olduğu için gençlerin de uğrak yeri olmuştu.  Mehmet  Mutlu’nun kulüp kurmasının ardından başka kulüplerde kurulmaya başlamıştı . Örneğin  Şeker Hilal, Şimşek Spor, Gazi Osman Paşa spor ve benim kurmuş olduğum Bozkurt spor gayri federe olarak faaliyet göstermeye başlamıştı. Bu kulüpler gayri federe olarak   kendi  aralarında turnuvalar yapıyordu. Çünkü o günlerde nasıl bir anlayışsa kulüp kurmak dondurulmuş deniyordu ki  bu 1974 yılında Argıncıkspor’u kurmama kadar devam eden bir kabustu.  Mehmet Mutlu nun berber dükkanı bu takımların Federasyonu gibiydi turnuva fikstürleri orada çekilir, lisanslar orada tanzim edilirdi. 1966 da  tertip edilen  Necdet Baba Kupası maçlarına  Şimşek spor, Birlikspor, Şeker Hilal ve Gazi Osman takımlarının yanı sıra Bozkurt spor olarak benim takımımda iştirak etmiş Rahmetli Mehmet ağabeyimi o zaman yakinen  tanımak  fırsatını bulmuş, gülen yüzü, tevazuu, eli açıklığı ile gönlümde yer etmişti. 

O sıralar 8 takımın iştiraki ile oynanan Kayseri Amatör Küme müsabakalarının 10 takımla oynanabilmesi için  Şimşek Spor’un  Federe olduğu halde müsabakalara katılamayan Ağırnas sporla birleşip Ağırnas Şimşek Spor olması , Şeker Hilal’inde Talas spor olarak isim değiştirmesi yolunda çalışmalar yapılıp bu iki gayrifedere takımında lige alınması ile Kayseri 1.amatör kümesi 10 takımla oynanmaya başlamıştı. ‘’ o tarihte sadece 1.küme vardı.’’

                       Mehmet Mutlu ağabeyimizde  ağırnas Şimşek spor  camiasına katılarak yıllarca yöneticilik yapacağı  başarılarına ortak olacağı çoğu zaman sevinç, arada bir de hüzün yaşayacağı  ağırnas şimşekspor’la adeta Nikah kıymıştı. Ve bu nikah ömrünün son yıllarına kadar devam etti.  Mehmet Ağabeyi çok seven Rahmetli Bölge Müdürü Aydemir Doğan bey onun için Berber Federasyonu derdi.  Berber dükkanı sonra Kıraathane’ye,daha  sonra da Ocak başı Lokantaya dönüşmüştü ama Mehmet ağabeyin içerisindeki spor aşkı hiç eksilmemişti. Kendisini Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Yönetiminde görmek isteğimizi kırmamış birkaç dönemde ASKF yönetim kurulunda da görev yapmıştı.

           Sözün özü hoş sohbet bir insandı, gönül-kibir nedir bilmezdi. Duygusaldı, eli açıktı, maddiyata hiç önem vermezdi. Zaten maddiyata çok fazla değer vermiş olsaydı sporla bu kadar iç içe olamazdı.

O bir gönül adamıydı.  Ömrünün son 3-5 yılı dışında sağlıklı yaşadı. Onu her spor adamı yakından tanır, gönülden severdi ve öyle inanıyorum ki dün onu ebedi yolculuğuna uğurlayan tüm dostları gönülden haklarını helal ettiler, Mehmet ağabeylerini Fatihalarla, Yasinlerle ebedi istirahatgahına elleriyle  tevdi ettiler.

        Bende sevgili Mehmet ağabeyimizi bir kere daha rahmetle anıyor, mekanının cennet bahçelerinden bir bahçe olmasını Rabbimden niyaz ediyor ailesine, yakınlarına ve spor camiamıza b aş sağlığı diliyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 614
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

Övünmek gibi olmasın amma hem pür amatörüm ve de Kayseri'liyim. Amatörüm çünkü hayatım boyunca paray..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster