Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Şubat '19

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
614
 

Mehmet Soyarslan

Mehmet Soyarslan ismini ilk kez duymuş olabilirsiniz. Bu yazıyı okuduğunuzda hadi ya diyeceğiniz bir isim Mehmet Soyarslan.

1944 de İstanbul’da doğmuş. Özen Film’in kurucusu Mehmet Rauf beyin oğlu Osman Rauf Sirman (annesinin babası) torunuymuş. Müziğe olan ilgisi 1960 ların başında Apaşlar grubunu kurmasına vesile olmuş. Gitar çalıyor, beste yapıyormuş. Sonrasında Cem Karaca ile tanışmış, gruba Cem Karaca katılmış. Altın mikrofon yarışmasına girmişler. İkinci olmuşlar, şarkıların adı Emrah’mış.

Cem Karaca’nın ve Apaşlar’ın tanınmasını sağlayan o klasik şarkı Resimdeki Gözyaşları doğmuş. Söz yazarı ve bestecisi Mehmet Soyarslan. Sonrasında Cem Karaca’nın daha politik takılmaya başlamasıyla, araları bozulmuş ve grup dağılmış. Patron torunu olması ve paranın sinemada olduğunu düşünmesiyle o devirde ölen dedesinin yerine geçip Özen Film’in yapımcılığına üstlenmiş.

Özen Film’i bir çok kişi tanır. Birçok filmi sinemaseverler bu şirket sayesinde izlemiş. Türk sinemasına da katkısı olmuş. Onlardan biri de Ağır Roman dır. Bu filmi ben de sinemada izlemiş, çok beğenmiştim. Filmde o Türk rock müziğinin klasiklerin Resimdeki Gözyaşları Atilla Özdemiroğlu’nun yeni düzenlemesi ve Cem Karaca’nın muhteşem yorumu ile tekrar radyo ve TV lerde çalmaya başladı diyebilirim.

Çağ değişiyor, ayakta kalmak kolay değil. 2016 da bir sohbette kendisinden, Netflix'in gelecekte önemli bir yer edineceğini duymuştum. Sanırım doğru söylemiş.

Mehmet Soyarslan, müzik ve sinema dünyamıza hatırı sayılır katkıları olmuş biri. Yazımın sonunda bir TV programında sinema hakkındaki görüşünü paylaşmak istiyorum.
‘’Sinemayı semtlere mahallelere taşımak ve bir geleneği yaşatmak için çok uğraştım. Gong sistemini, perdenin açılı kapanmasını hep bir ritüel kabul ettim ve Levent, Kadıköy,  Çemberlitaş ,Suadiye , Nişantaşı, Şişli gibi insanların evine yürüme mesafesinde salonlar açtım ama AVM yapısı bunlara izin vermediği için maalesef hem geleneği yaşatamadım hem de salonları kapatmak zorunda kaldım. ‘
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1601
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster