Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '19

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
32
 

Mehmetçik Toprağa Düşmesin

Müneccim değilim ama  dolar kuru 13 kasım Trump-Erdoğan görüşmesi tarihine kadar yedi liranın üzerine çıkarsa kimse şaşırmasın.

Emperyal ülkeler özellikle Almanya operasyonun durdurulması yönünde çaba sarfettiği gibi görünüyor olsa da aslına bakarsanız hiç de öyle durdurulmasını istiyor değildir çünkü döviz tuccarları emperyal ülkelerde Türkiye´deki döviz kurunun yükselmesini dört gözle beklemektedirler tabi buna ülkemizdeki iş birlikçi döviz tuccarları da dahildir.

Dolar tuccarları olsun borsa faiz tuccarları olsun hiç birinin operasyonun iyi ve kötü sonuçlanmasında zerre kadar tedirginlikleri yoktur. Onlar için varsa yoksa döviz kurunun daha çok yükselmesidir. Operasyonun uzun süre devam etmesi demek dolar tuccarlarının fazla kazanması demektir.

Mehmetçiklerimiz canı pahasına operayona devam ederken maalesef böyle bir gerçeğe tanık oluyoruz.

Trump dün gece Suriye´de bulunan teröristlere ´geri çekilin¨ çağrısında bulunurken bir gerçeği de ortaya koymuş oldu. Demek ki Trump istese terör meselesini kökünden bitirebilir.

Olacağı da o zaten..

Zaten operasyondan üç gün önce Erdoğan telefonla Trum ile görüşmüş, operasyona dair gerek süre gerekse gidişat bağlamında enine boyuna anlaşma karşılıklı olarak sağlanmıştır.

Umarız Trump-Erdoğan görüşmesi (13 kasım) sonrasında dolar kuru sekize doğru dayanmaz ve ülke seçime doğru hazırlanmaz.

Hesap adamı değilimdir rakamları hiç sevmem. Bu yüzden operasyonun devlete bir günün maliyetini hesaplayamam ama geçmişe dönüp baktığımda taa 84 yılından itibaren terörle mücadele bağlamında ülkeye ne gibi ekonomik zararlar getirdiğini hepimiz görüyoruz. Özal döneminden itibaren ülke varlıkları tek tek yabancı şirketlerin eline vermek durumunda kaldı ülke.

İkici umarız´ı şunun için söylemek isterim, umarız peşpeşe zamlar gelmez ve ülke ekonomisi daha çıkmaza girmek zorunda kalmaz.

Her şeyden önemlisi daha fazla mehmetçik toprağa düşmemesidir.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2204
Toplam yorum
: 1101
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 451
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster