Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '20

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
60
 

MEHTAP ŞAFAK..

MEHTAP ŞAFAK..

Kendisi Kitap Yazarı :)
“Şey” kitabının adı.. İlk duyunca ben çok şaşırdım. Bence kısa sürede Gündem olur bu kitap.. :)

Röportajı bana gönderen canım ablam TUĞÇE KELOĞLU’na teşekkür ediyorum:)

Röportaj Sizlerle... :)

1- Merhabalar.. Mehtap hanım, sizi TANIYALIM?

Sorunuzun cevabını birçok yönümle vermeliyim. En önemlisi varlıklardan ziyade yokluklarla şekillenişimi. Eğitim hayatımın temeli oldukça zayıf. Temelim Anadolu’nun acı gerçeklerine dayalı. İlkokul ikinci sınıfa kadar Yozgat’ın Menteşe köyünde 3 sınıf bir arada okudum. O dönemde öğrenci mi öğretmen mi şanssızdı emin değilim. Zira bir öğretmen birinci, ikinci ve üçüncü sınıfı tek bir sınıfta okuturdu. Boy hizası gibi birinciden üçüncüye önden arkaya hizalı oturur, bir öğretmenin insan üstü çabasıyla okuma yazma öğrenmeye gayret ederdik. Sonrasında Kayseri’ye taşındık ve zehir gibi başarılı bir sınıfa kaydım yapıldı. Sınıf arkadaşlarımın herbiri o kadar hızlı okuyordu ki okuyanı gözümle bile takip edemiyordum. Okuma yarışı yapıldığında da haklı olarak hep sonuncu oluyordum. İlk zamalar ne denli üzüldüğümü anlatamam. Konuşkan Mehtap gitmiş yerine sessizliğe saklanan lâl bir kız gelmişti. Hayatımı ne denli etkileyeceğini bilemeden kendimce bir karar almıştım. Okuma kararı...

Elime ne geçtiyse okudum. Bırakın kitabı, ansiklopedileri, sözlükleri okudum ve hatta ambalajların üstlerini. Sonra şehir kütüphanesiyle tanıştım. Görevli yaşıma uygun kitaplar verirdi. Ben de hepsini bir çırpıda okur, yenisini almak için şehir merkezine doğru kilometrelerce yaya gider gelirdim. Sonra o kilometreler ileriki dönemime otoban oldu desem yeridir. O sebeple “kütüphane” uygarlıkların belleği oluşundan öte benim için ufuk, geçmiş, gelecek, güven, kök ve bilgi demektir. Özetlemek gerekirse Mehtap ŞAFAK kitaplarda kendini bulmuş bir şahsiyettir.

2- Neden Sanat? Açıklaması sizde nedir tam olarak?

Sanatçı birçok açıdan dertli olandır. Hal böyleyken de derdinin dermanı sanattır. Demek oluyor ki  sanat, dertlerin insan aklıyla güzelleşmiş halidir.

3- Kitap YAZARKEN neye özen gösteriyorsunuz?

Toplum, bireylerin ahlaki, utanç ve etik değerlerin toplamını oluşturur. Dolayısıyla ben de hem toplumun hem de bireyin değerler sistemini irdelemeyi önemsiyorum. İnsan, sosyolojinin ve psikolojinin araştırma ve inceleme konusudur. Bu nedenle de sosyoloji ve psikolojiyi aile üzerinde toplamaya özen gösteriyorum. Doğu ve Batı edebiyatın izlerini görmek mümkün.

4- Olmazsa olmazlarınız nedir?

Ailem, kendiliğim, sevgim, hayallerim ve bilgi açlığım.

5- “ŞEY” adlı Kitabınızı bize anlatır mısınız? Hikayesi nedir?

Kitabımın mottosu özetliyor sanki “Hiçbir şeyle birleşmeyen ŞEY gibi yalnızım” İnsanlar duygusal yalnızlık hastalığına yakalanmış gibi. Sağlıklı iletişim tedavisini de reddediyorlar gibi.  Sevgisizlik teşhisini koyarken, insanı topluma, toplumu da insana anlattım. Özellikle çocukluk döneminde yaşanan sanrı ve sancıların yetişkinlik döneminde su yüzüne nasıl çıktığını izah etmeye çalıştım. Belirtmek istediğim; kız ya da erkek çocuğu farketmeksizin aile içerisinde dahi yaşanan istismarlar ve hane halkının birbirine yansıtamadığı güven ve sevgi duygusu... Sağlıklı anne baba olamayıp, çocuklarına yaşattıkları olumsuzlukları odak noktam belirledim. Olgunlaşamayan ebeveynlerin çocuklarına bıraktığı negatif etkilerini…
 

Bazı insanlar sizi yaralar sonrada siz onu yaralamışsınız gibi davranırlar. Sanırım şimdiki ahval-i beşer bu bilinçte. Hikayem insanların yarası ve çocukluk döneminde ki kıvılcımları. Çünkü şimdiki yangınların kıvılcımı çocuklukta atılıyor.

Romanda kişiye özel deneyimler, belli başlı karakterler üzerinden anlatılıyor ve gün geliyor hepsi bir noktada buluşuyor. Çift zamanlı anlatımla, bazen geçmiş hatırlanıyor bazen de geçmişin şimdiye yansıması. Tüm bu sancıları karakterler çok net ifade ederken “Ahlaksızlar ülkesinde ahlaklı olmak” diyerek de gerçek ahlaksızların kim olduğu sorgulanıyor.

6- Ne kadar sürede oluşturdunuz?

Ortalama bir süre veremiyorum. Çünkü  Şey’in başına çok iş geldi. Yedeklemeden bilgisayarda yazıyordum. Ancak bilgisayarımı çaldırınca tüm dosyalarımla beraber Şey’de elimden uçup gitti. O zaman emek hırsızlığının ne denli acı olduğunu tecrübe ettim. Yoğun iş hayatımla beraber 1,5 yılı aşan sürede sonuçlandırabildim. Sonrasında yine iş temposu nedeniyle, romanım bir yılı aşkın bilgisayarımda hatırlanmayı bekledi. Okurlarımın beklentisi ve Ankara’lı bir yayınevinin yayımlamak istemesiyle dosya yeniden gündeme geldi. Okurla buluşmasına 9 gün kala, çalıştığım kurum yatırımcılarından kitabı çıkarmamam yönünde nasihat aldım ve ne yazık ki geri çektim. Ülkemizin gerçeklerinden biri de sanata ve edebiyata verilen eksik değerden olsa gerek, adımın çalıştığım kurumun önüne geçme ihtimali düşünüldü. Hal böyle olunca 2018’de bitmiş olan dosyam 2020’ye kadar sessizce bekledi. Pandeminin zorlu sürecine karşın Feniks Yayınevi ile “ya nasip!” dedik ve Şeyi okurlarla buluşturduk.

Ve Son Soru.. :)

7- Sosyal medya ile aranız nasıl?

Yanlış kullanılması halinde insanı yalnızlaştıran liberal bir mecra. İnsan, insandan uzaklaşınca sosyal medya ölümden, unutulmaktan, karanlıktan, yalnızlıktan korkanların ve kendini yukarıda göstermek isteyenlerin penceresi durumunda. Üreticiler için kişisel medya kanalı, bilinçliler içinse adaletin uyarıcısı görevinde. Öyle ya son günlerde serbest bırakılan faillerin geri tutuklanmasına vesile. Olumlu çalışma yürütenler için de motivasyon mecrası. Benim aramın da iyi olduğunu söyleyebilirim. Dijital ansiklopedi gibi ve aynı zamanda öğretilerle dolu.  Hayat gibi neresinden tutarsanız oradan beslenilen bir kanal.

Röportaj - Tuğçe KELOĞLU, İHSAN TEKİN.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 98
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 67
Kayıt tarihi
: 11.02.20
 
 

Güzel yazıyorum.. Ne Ararsan Var.. Bence okumalısın.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster