Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '14

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
193
 

Meireles Alves ya da Macellan Vasco Da Gama

Meireles Alves ya da Macellan Vasco Da Gama
 

Şu Portekizlilerin macera tutkusuna hayran olmamak elde değil. Geçtiğimiz günlerde tatilde bulundukları Portekiz'den İstanbul'a dönen Meyreles ve Alves; Atatürk Hava Limanı'na indiklerinde antremanın 17,30'a alındığını öğrenince; Samandıra'ya zamanında yetişmek için akıllara ziyan bir çare bulmuşlar: İstanbul'un çıldırtıcı trafiğinde boşuna kürek çekmek yerine hemen Sabiha Gökçen Hava Limanı'na bir jet kiralayıp, birkaç dakikada buraya vardıktan sonra tam zamanında Samandıra'da, antremanda olmuşlar.

Düşünebiliyor musunuz? Paramız çok da olsa hangimizin aklına böyle sıra dışı bir fikir gelir? Belki en fazla bir helikopter kiralamayı falan düşünürüz.

Portekizli bu iki futbolcu bana kimleri hatırlattı biliyor musunuz? Macellan ve Vasko Da Gama'yı..Hani neredeyse dünyanın yarısını keşfeden ünlü Portekizli kâşifleri..

Bilindiği gibi 1497'de Portekiz'den yola çıkan Vasko Da Gama, Afrika'nın dibindeki Ümit Burnu'nu dolaşarak Hindistan'a varmıştı.Daha sonra Vasko Da Gama'nın yolundan giden Portekizli gemiciler Hindistan Goa'da büyük bir üs kurmuşlar ve Kanuni devrindeki Osmanlı ihtişamına rağmen Hint Okyanusu'nda egemenliği ele geçirmişlerdi. Piri Reis bu ezici Portekiz üstünlüğünü biraz sarsar gibi olduysa kırmayı başaramamıştı.

Macellan'a gelince, Portekiz'den değil, 1519'da Sevilla İspanya'dan yola çıkan Macellan; Atlantik Okyanusu'na açılmış ve Güney Amerika'nın en ucundaki kendi adıyla anılan boğazı geçtikten sonra uçsuz bucaksız Pasifik Okyanusu'na çıkmıştı. Bu muhteşem denizi ilk gördüğünde sakin oluşundan esinlenerek "Pasif- durağan deniz " anlamına gelen Pasifik adını koydu. Binbir güçlükle adı üstünde, Büyük Okyanusu da geçen Macellan Filipinlere ulaştı. Burada yerlilerle yaptığı bir çatışmada ölen Macellan'ın yarım kalan  keşif seyahatini adamları devam ettirdi. Ekip hep birlikte yola çıktıkları tarihten tam 3 yıl sonra tekrar İspanya'ya ulaştı.

Bugün o ünlü Portekizli kaşiflerin heykelleri Lizbon sahilinde okyanusu seyrederken torunları o eski Osmanlı'nın payıtahtında nasibini aramakta..

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 323
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 416
Kayıt tarihi
: 19.02.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Teknoloji Yönetimi dalında mast..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster