Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Aralık '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
666
 

Meireles'e verilen 12 maçlık ceza 4'e indi. Galatasaray isyanlarda...

Meireles'e verilen 12 maçlık ceza 4'e indi. Galatasaray isyanlarda...
 

Ülkemizin büyük takımlarının adalet anlayışına hayran olmamak elde değil…

Rakiplerini sahada alt edemeyenler, masa başında kazanmak için her zaman gizli gizli faaliyet yürütüyorlar.

Örneğin, şike soruşturması sırasında, onca takımın suçlanmasına rağmen, sadece Fenerbahçe üzerinden takımlarımız kampanya yürüttü.

Şike olaylarına adı karışan takımlar bile Fenerbahçe’yi suçlayıp, kendilerini temize çıkarmaya çalıştılar. Başarılı oldular mı? Görünüşe göre başarılı oldular!

Fenerbahçe aleyhine yürütülen kampanyalardan etkilenen TFF ve Merkez Hakem Kurulu birçok kararda Fenerbahçe’yi görmezden geldi.

Özellikle PFDK ve Tahkim Kurulu verdikleri cezalarda hiç adil davranmadılar.

Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında haksız yere oyundan atılan Caner Erkin’e verilen iki maçlık cezaya kimse bir şey söylemedi. Ancak Eskişehirsporlu futbolcu Veysel o sözü (Ulan)ben söyledim dedi. Ama kimseyi inandıramadı! Caner Erkin iki maçlık cezayı çekti!

Birçok kulübe ve teknik adama verilen cezalar, her nedense Fenerbahçe maçından önce ya ertelendi ya affedildi. Fenerbahçe’ye verilen cezalar ise önemli maçlardan önce açıklanarak, gereği yapıldı!

Galatasaray-Fenerbahçe maçında çift sarı karttan atılan Meireles'e hakemin raporu doğrultusunda 11 maç, çift sarıdan 1 maç olmak üzere 12 maç ceza verildi.

Hakem Halis Özkahya raporunda Meireles'in kendisine tükürdüğünü belirtmişti. Olay anındaki görüntülerden böyle bir eylemin olmadığı açıkça görülünce, Fenerbahçe Tahkim Kuruluna itiraz etti ve Tahkim Kurulu bir hafta sonra cezayı 4 maça indirdi.

Meireles'in cezasının indirilmesi futbol dünyasında kıyameti(!) kopardı! Bazı takımlarımız açıklama üzerine açıklama yaptılar.

Ben Trabzonspor başkanı Sadri Şener’den açıklama beklerken, başka bir yakadan sert(!) açıklama geldi.

Tahkim Kurulu'nun Meireles'in cezasını 11 maçtan 4 maça düşüren kararına Galatasaray'dan çok sert bir açıklama yaparak, Türk futboluna katkı yaptı(!)

Galatasaray, resmi internet sitesinden "Türk Futboluna Tarihi Bir Leke Daha" başlığıyla yaptığı açıklama şöyle;

"Dün yargı kararlarını umursamayan bir federasyon, bugün de Raul Mereiles’in cezasını 4 maça düşürerek bu kez kanıtları hiçe saymıştır. Hakem raporlarına rağmen yapılan bu indirim, yalnız kamu vicdanına değil, sporda adaleti sağlamakla görevli hakemlik müessesesine de vurulmuş büyük bir darbedir.

Futbolda şiddet ve saldırganlığın ortadan kalkması, her şeyden önce kurumlarına duyulan güvenle sağlanabilir. Oysa bu karar ile Türk spor dünyasına, bir kez daha keyfi bir idarenin gölgesi düşmüş, futbol tarihimize yıllarca üzerimizden atamayacağımız bir leke daha sürülmüştür. Bu vahim uygulama ile mevcut Federasyon asli görevini yerine getirme kabiliyetini ciddi şekilde yitirmiştir."

Bu açıklamayla, mücadelenin nereye kaydığını açıkça görüyoruz. Açıklamanın en büyük özelliği hakeme verilen destek! Hakem raporunun ne kadar önemli olduğuna yapılan vurgu, hakemler üzerindeki kuşkuları kaldırmak yerine, Fenerbahçe’ye hakemler tarafından bilinçli olarak bir yıpratma politikası uygulandığı, bunun en büyük destekçisinin de Galatasaray olduğu açıkça görülüyor.

Meireles'in cezasının indirilmesine bu kadar tepki gösteren Galatasaray, Caner Erkin’e verilen cezaya niye sesini çıkarmadı?

Hakemlerin verdiği raporun ne kadar gerçeği yansıttığı, her iki olayda da kendisini gösterdi! Caner Erkin ve Meireles olaylarında hakemin yazdığı raporların art niyetli olduğu açıkça görülmesine rağmen, bu art niyete destek vermek Galatasaray’a yakışıyor mu?

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Size de iyi seneler Mesut Bey... İzmir'li 97 GS'nin ne mal olduğunu bir açıklarsa çok sevineceğim....

Bekir Kayik 
 02.01.2013 16:53
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Lütfen bu gibi polemikleri benim sayfamda yapmayalım. Böyle bir polemik daha olursa, yorumunuzu yayınlamam. Selamlar, saygılar...  03.01.2013 14:22
 

FB li Caner'e haksız yere ceza verildi.Meireles'e verilen 11 maçlık ceza doğru idi ancak tahkim kurulu her nedense cezanın arkasında duramadı.Lig tvnin yeni görüntülerinde portekiz'linin tükürdüğü çok net belli.elin portekiz'lisi aptal değil çok kurnaz;tabii Türk tipi lap diye(lama gibi) hakeme tükürmüyor.ince ince konuşur gibi nerdeyse hakeme 10 cm yaklaşarak tükürükler saçarak konuşuyor.Arada da bitirici vuruşlarını yapıyor 2 kez tükürüyor.ya eliyle yaptığı ''sen yuvarlaksın'' hareketleri ne oluyor?tabii bizde renk aşkı gözlerimizi o kadar kör etmiş ki bunları görmeye olanak yok.daha hakemin eline vurmasından hiç söz etmiyoruz.kart sonrası hakemin eline bir vuruş var ki,o hareket tek başına minimum 2 maçlık cezayı gerektirir.ama taraftarlık hastalığı bu zebani kılıklı portekizlinin her hareketini masum kılıyor...

Bekir Kayik 
 31.12.2012 13:41
Cevap :
Merhaba Bekir Bey. Tahkim, önceki hatasını örttü diyelim... Yeni yılınız kutlu olsun...  02.01.2013 15:05
 

Olaylara daha geniş bir çerçeveden bakacak olursak takdir edersiniz ki günümüzde futbol -dev yayın gelirleri, ürün satış mağazaları, konforlu stadlar, sponsorluklar, medya ayağı ve astronomik transfer ücretleriyle- büyük bir endüstri haline gelirken taraftarlar da müşterileştirilmekte ve klüpler arası rekabet -forma aşkından çıkıp- firma rekabetine dönüşmekte! Her büyük klüp piyasada monopol (tekel) -yani hep şampiyon- olmak istemekte! Bu mantık ortamı sürekli geren oldukça hastalıklı bir mantık... Ve bu mantık kanımca hergün bir yenisini gördüğümüz sürtüşme ve polemiklerin de temel kaynağı... Klüp ayrımı yapmıyorum, tüm satıhta neler ekiliyorsa onlar biçilmekte diyorum. Paylaşıma teşekkürler, saygı ve selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 28.12.2012 12:23
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Bir tarafta da spor olduğunu unutmamak lazım. Selamlar, saygılar...  28.12.2012 15:17
 

Merhaba Mesut bey, Galatasarayın ne mal olduğu belli, kınamıyorum. Bence asıl önemlisi fenerbahçenin bu iki konuyu mahkemeye ve UEFA ya taşıması. Yoksa her önüne gelen fenere vuracak. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 28.12.2012 11:54
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Şike davası bir sonuçlansın ondan sonra bakarız. Selamlar, saygılar...  28.12.2012 15:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2892
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster