Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Kasım '13

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
595
 

Mekanik perde alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Mekanik perde alırken nelere dikkat etmeliyiz?
 

Mekanik perde alırken nelere dikkat etmeliyiz?


Son zamanlarda hanelerdeki pencerelerin konumu ve dekore edilişi, dekorasyonun en ehemmiyetli basamaklarından birini oluşturmaktadır. Odaların dekorasyonunda mobilyaların yerleşiminden sonra, mobilya rengi ve duvar rengini de göz önünde bulundurarak perde seçimi yapılmalıdır.
 
Perde seçerken ilk olarak klasik kumaş perde mi yoksa mekanik perde mi seçileceği evvelce tasarılanmalıdır. Bu iki perde tipi gerek göz zevki, gerekse kullanım açısından birbirinden oldukça farklıdır.
 
Kumaş perdeye karar verildiyse işler biraz daha kolay olur. Zira yapılması gereken yalnızca renge ve modele karar verdikten sonra ölçü almaktır. Ancak mekanik perde seçenek edilecekse dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır.
 
Mekanik perdenin bir hayli çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri, stor perdelerdir. Bu perde çeşitleri, tüllerin altında güneşlik olarak kullanılabileceği gibi tek başına da kullanılabilir. Bir hayli renkte ve desende stor perde bulunur. Ayrı olarak dekorasyona katkıda bulunmak emeliyle stor perdelere istenilen eklemeler, boncuklar, reymeler da yapılabilir.
 
Son zamanlarda stor perde oldukça yaygın olarak tercih edilen bir malzeme olmuştur. Bir diğer mekanik perde çeşidi de katlamalı perdelerdir. Katlamalı perdeler, her türlü kumaştan üretilebilir. Sırf bu sebeple dahi, dekorasyonun ayrılmaz parçalarından biri olmaya adaydır. Özel mekanizması sayesinde kat kat toplanarak kullanılmaktadır. Ayrı olarak katlamalı perdenin, çubuklu ve çubuksuz olmak üzere iki çeşidi bulunur.
 
Bir diğer mekanik perde çeşidi, dikey perdelerdir. Bu tip perdeler hanelerden çok büro ve işyerlerinde tercih edilmektedir. Sadece kumaştan değil, PVC’den de yapılabilir. PVC’den yapılanlar biraz daha kullanışlıdır. Zira bunları kullanarak ışığı yönlendirebiliriz.
 
Jaluzi perdelere de değinmek gerekirse; bu perdelerin ana maddesi slayt isimi verilen ince uzun maddelerdir. Bu slaytların bombeli şeklinden dolayı ışığı yönlendirme olanağı vardır. Bu açıdan büro ve iş yerlerinin vazgeçilmez parçalarından biri olduğu söylenebilir. Ayrı olarak jaluzi perdelerin ahşap slaytlı olanları da mevcuttur. Hanelerde kullanım açısından ahşap slaytlı jaluzi perdeler de uygun olabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1456
Kayıt tarihi
: 19.02.13
 
 

10 yıl bilgisayar teknik servisi olarak çalıştıktan sonra kendi yerini açmaya karar vermiş teknol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster