Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ekim '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
265
 

Mektuplu siyaset, “kamera”ya takıldı!...

Mektuplu siyaset, “kamera”ya takıldı!...
 

milliyet.com.tr


Mektupla iletişim unutulmuştu.

Mektup, Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Baykal arasında gidip gelen mektuplarla güncelleşmişti.

Kuşkusuz bu mektuplaşma, bildiğimiz, özlemini çektiğimiz tarzda mektuplaşma değildi.

*****

Başbakan Erdoğan, Baykal’la “Kürt açılımı” konusunda görüşmek istiyordu. Başlarda görüşmeye sıcak bakmayan Baykal, söylenenlerin “kayda geçmesi” gerektiğinden yola çıkarak, “kameralı görüşme” koşuluyla görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

Baykal’ın görüşmeyi, “kameralı görüşme” koşuluna bağlaması, görüşmenin, gelecekte farklı biçimlerde yorumlanacağı/kullanılacağı kaygısına dayanıyordu.

Baykal, kendine göre, bir önlem alıyordu.

*****

Baykal’a, Başbakan Erdoğan’ın vereceği yanıt merakla bekleniyordu.

Yanıt bugün geldi.

Başbakan Erdoğan, Baykal’ın “kameralı görüşme” isteğini geri çevirdi.

Gazetecilerin, konuyla ilgili sorusunu Başbakan Erdoğan şöyle yanıtladı:

“Ben tabii Sayın Baykal'a gideceğim de yani böyle elimde veya elinde kameralarla birilerinin oraya gelmesi diye bir düşüncem yok. Böyle bir şey beklemiyorum. Böyle bir şeye de bizim kalkıp da müsaade etmemiz mümkün değil. Kendileri eğer bu şekilde kabul ederlerse, eyvallah. Kamerasız.”

Yani, Başbakan Erdoğan, “kameralı görüşme” istemiyor.

Ama “Baykal, gazetecilerin, "Bu koşullarda görüşme olmayacak mı?" soruna verdiği yanıtta, görüşmenin “kayda geçmesi” konusunda geri adım atmayacağını vurguluyor:

"Biz şeffaf görüşmeye hazırız. Başbakan, eğer politikasını bizimle müzakere etmeyi, halkın öğrenebileceği; 'şimdidir' demiyorum, günü geldiğinde öğrenebileceği şartlar içinde bizimle bu konuyu görüşmeye hazır ise, bunu her an gerçekleştirebiliriz. 'Hayır, ben senle konuşacağım, sonra konuşmamızı ben uygun gördüğüm gibi anlatacağım, sen uygun gördüğün gibi anlat', bu konuda bir muğlaklık kalsın, bunu kabul etmemiz mümkün değil."

Baykal, Başbakan Erdoğan’ın, önerilen biçimde görüşmeyi kabul etmemesine de şu yorumu getiriyor:

“Başbakanın bu konuşmayı şeffaf şartlarda, kamuoyunun öğrenebileceği şekilde; günü geldiğinde öğrenebileceği şekilde, gerçekleştirmeye hazır olmadığı anlaşılıyor. O işini sisli, dumanlı, kapalı kapılar ardında götürme tercihi içinde buna bizim katkı vermemiz mümkün değil."

*****

Mektupla başlayan siyaset, gelişmelere/ söylenenlere bakılırsa “kamera” takıldı. Oysa kamuoyunda, iki liderin, özellikle Başbakan Erdoğan’ın ne söyleyeceği merakla bekleniyordu.

Bir beklenti vardı.

Beklenti, kamuoyunun bütününde olmasa da, bir “umut” taşıyordu.

Oysa “kamera”, her şeyi ne güzel yansıtacak, geleceğe taşıyacaktı.

Görüşme, tam bir belgesel olacaktı.

Ama olmadı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Postacının getirmediği mektup, önce siyasete daha sonra da, robot kameraya takılır, elbette. Çünkü, PTT üzerinden postacı eliyle gönderilmemiştir. Güvenilen bir yetkilidir, mektubu götüren ve getirenler... Ne PTT’ye ne de postacıya güven yok artık! Tek güvendikleri, güvenilir yetkililer ile “robot kamera”dır. İyi de, son yıllarda o kameralardan internet sitelerine düşen çok konuşma gördük, ne işe yaradı? CHP’li eski Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz’ın, “yamyamlar” dediği belediyeden günlük ne koparırım diyenlere, ceza verildi mi? Yoksa bu ifşası yayınlanan Sayın Eryılmaz’ın, siyasi hayatı mı sona erdi? Bununla kalsa iyi, daha başka sesler duydu kulaklarımız, dudaklarımızı uçuklatan… Bunlar ne demektir? Yanlış yapanlar değil, ifşa edenler cezalandırılıyor… O halde, bırakalım mektuplu siyaseti, robotlu kamerayı; uzatmaları oynuyor siyasetçilerimiz… Tıpkı bir zamanlar bitmeyecek zannettiğimiz “Yalan rüzgarı” gibi… Bugün kaç kişi hatırlıyor, bu diziyi? Görüşmek üzere, sevgiler..

Rıza Üsküdar 
 16.10.2009 22:26
Cevap :
Rıza Bey... Katkınız için teşekkür ederim. Bir DTCF'li olarak saygılar, selamlar.  17.10.2009 13:36
 

Olurmu hiç. Kamera olursa seçim meydanlarında nasıl tersi anlatılacak? Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 16.10.2009 16:09
Cevap :
Bütün hesaplar, seçim meydanlarına, gelecek seçime ayarlı. Orta bir güven sorunu var.Saygılar, selamlar.  16.10.2009 17:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2458
Toplam yorum
: 2826
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2044
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster