Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '08

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
4070
 

Melekler Erkek Olur

Melekler Erkek Olur
 

(2)


Küçüklüğümüzden beri cinsiyetimize uygun olarak bizlere yakıştırılmış görevlerin sorumluklarını taşırız. Buna ek olarak kendi kişiliğimizin ve toplumsal pozisyonumuzun doğallığında gelişen sorumluluklarımız da vardır. Bu sorumluluklar kendi hedeflerimize yön verir. Geleceğe yönelik hayallerimizi ve planlarımızı gerçekleştirmek için çabalarız. Onların özlemini hissederiz. Yıllar boyunca çalışarak ve mücadele ederek bu özlemimize ulaşmak isteriz, tüm zorluklara göğüs gereriz. Bizi tepe tepe kullanmalarına izin veririz. “Olsun” deriz. Ses çıkartmayız. Sonunda sınır çizgilerimizin orasını burasını çekiştirerek göreceli olarak hedeflerimize ulaşırız. Tüm bu tespitleri erkek cinsiyeti açısından değerlendirdiğimizde, ideal bir yaşamda kırk yaşına gelmiş bir erkeğin ortalamanın üstüne çıkmış göreceli kazançları şunlar olabilir: kariyerli bir iş, bir patron, iyi bir gelir, güvene dayalı, aldatma istediğinin akla gelmediği sadık bir evlilik, bir kız ve bir de erkek çocuk.

Bir çılgın var mıdır bildiğiniz, sonra birden bire ne olduysa, tüm çabalarından usanıp da, “yeter artık” sızlanışı ile bunların değersiz olduğu kanısına varabilen; onları umursamayan, tüm kazanımlarını elinin tersi ile itebilen; eşiyle birlikte neredeyse sıfırdan başlayıp, adım adım yeşerttiği, sorunsuz çalışması için üzerinde çalıştığı, çok titrediği yaşam döngüsünü, aniden çarçur edebilen, bunun olası olumsuz sonuçlarını göze alabilen?

O çılgını, yazar, Hamdi Koç bulmuş. “Bunların bana maliyeti nedir?” sorgusunu aklına takmış ve bu maliyetin tüm kazançlarından daha fazla olduğu kanısına varmış orta yaşlı bir erkeği gözümüzün önüne getirmiş. Hamdi Koç’un “Melekler Erkek Olur” kitabında bu sorgu ile kıvranan erkeğin içten, yalın ve sansürsüz duygularına tanık oluyoruz.

Murat Bey, baş aktörümüz, kitabın daha giriş kısmında, biraz da kendi inisiyatifi dışında gelişen bir takım olayların ardından, “aldatmayan erkek yoktur” deyişini haklı çıkaracak bir eyleme tanıklık ettiriyor bizleri. Bu eylem, patronunun “kendisi” için işe aldığı, ayırdığı(!) çekici mi çekici Selma ile gerçekleşir. Halbuki, sonradan öğrendiğimiz üzere, Murat Bey’in yaşamındaki tek kadın, sadece kendi eşi olmuştur ve o, o ana kadar tüm cinsel deneyimlerini sadece kendi eşiyle yaşamıştır. Onu aldatmaya götüren süreç, "sırf başka kadınlarla birlikte olma istediğidir" yargısına vardığımız anda, bu yargımızı boşa çıkaracak duyguların tanığı oluyoruz. Bu eylem, aslında, Murat’a ait olan, herkesten gizlediği, kendi başına uyguladığı bir başkaldırıdır.

“Gizli bir şey yapıyordum ve korkuyordum, karımdan, çocuklarımdan, patronumdan, arkadaşlarımdan, iş arkadaşlarımdan, kısaca bana sahip olan, hayatımı zorlaştırma, hatta karartma potansiyeline sahip herkesten, tek tek ve toplu olarak hepsinden." (1)

Bu aldatma ile gelişen olaylar, onu, kendisinin karanlık olarak tabir ettiği bilinmezlikler ortamına sürükleyecektir ama, bu ortam, aslında, onu yeni oluşlara taşıyabilecek merdivenler de içerecektir. Zifiri karanlık bu merdivenlerde, yukarı tırmanırken dikkatle atacağı her adım, onun iştahla göze alacağı yeni bir mücadele olacak ve ardından bu mücadele ile görmeyi umduğu ışığa ulaşmasını sağlayacaktır. O ışık, onun keşfetmekten haz duyacağı olası yeni sürprizlere de beraberinde getirecektir.

Hamdi Koç’a ait “Melekler Erkek Olur” kitabı, “İyi Dilekler Ülkesi” kitabından sonra okuduğum ikinci kitabıdır. Kitap, oldukça seri, yalın ve sürükleyici bir stille yazılmış. Cümleleri çok özgün ve bir o kadar da düşündürücü. Kitabın konusu, çok bilinen, klişe haline gelmiş bir konu gibi dursa da, kitabın derinine baktığımızda, bir erkekte aniden açığa çıkan, engellenmesi zor, içinden kopup gelen duyguların analizini görüyoruz. Erkekler de hisseder ve o his, kimsenin göze alamayacağı yeni girişimlere ve yeni oluşumlara giden yolda, yelken açılmasına karar verdirecek güçlü bir poyrazın etkisini oluşturur.

Bu bağlamda, kadınların erkeklerden daha yoğun ve karmaşık duygular hissettiği düşüncesindeyseniz, bu kitap tüm tezlerinizi boşa çıkacaktır. Meleklerin cinsiyetini tartışmayı bir kenara bırakıp, aslında “meleklerin erkek olduğu” sonucuna varacaksınız.

-
(1) Kitaptan bir alıntı.
(2) Kitabın kapağı. Yapı Kredi Yayınları, 258 sayfa.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ancak yazarın daha sonraki kitaplarında aynı tadı bulamadığımı söylemek isterim. Melekler erkek olur düşüncenize katılmıyorum. Bazen kadın, bazen erkek olabiliyorlar diyerek yorumu toparlıyorum :) Saygılarımla.

A.Nilgün Aktaş 
 11.08.2011 15:42
Cevap :
Bu romanla birlikte yazarın İyi Dilekler Ülkesi romanını da beğenmiştim.... Diğer romanlarını okumadım... Melekler insan olunca diyelim noktayı koyalım :) teşekkürler, saygılar...  11.08.2011 18:54
 

Kitaptan yaptığınız alıntı (1) çok düşündürücü. Kitabın özeti neredeyse. Ama hep öyle değil midir ? Herkes için , kadın ya da erkek fark etmez, herkes bir "büyük gözaltı" yaşamıyor mu yaşamında ? En yakınındakiler ve o ünlü "elalem" arasında sıkışıp kalmıyor mu ? Öyleyse herkes melek. Bu durumda herkes de şeytan oluyor haliyle. İnce mevzular :)) Sevgilerimle...

zelinartug 
 28.08.2008 21:31
Cevap :
Aslında "melekler erkek olur" sözüde, acaba meleğin cinsiyeti mi belirtiliyor yoksa cinsel kimliği olmayan bir meleğin erkek cinsiyetine kavuşması mı dile getiriliyor? Kadın ya da erkek olarak değil de, insan olarak, toplumunda, olası rutin yaşayışımızda, harala gürele bir koşuşturma ile yaşanılanlar hepimizi bir mengene gibi sıkıştırıyor. Meleğin cinsiyetini tartışmak(!) yerine, bizleri tüm bu olumsuz etmenlerden koruyacak bir toplumsal düzene ulaşmamız gerekir. Kitapta anlatılan ince mevzu :) ise bu arayışın hikayesidir. Bu yorumunuz da müthişti. Saygılar...  29.08.2008 10:28
 

Diye düşünmeye başladım.Bunca zamandır inandıklarım sarsılacakgibi.:))Teşekkürler.Merak ettim bu kitabı.

ay.şe 
 05.07.2008 0:19
Cevap :
Okuyun mutlaka :) ben kitabı erkek benliğimle değerlendirdim. Siz de okuyup kendi benliğinizle değerlendirin. Teşekkürler, saygı ve sevgilerimle  05.07.2008 17:08
 

Hakan bey, kısacası erkeklerde insandır o yüzden onlarında hisleri vardır ve bir gün kabuğundan çıkmak isteyebilirler mani olmayın diyen bu kitabı tüm eşlere tavsiye ediyorsunuz. İlk işim bu kitabı alıp okumak olacak merak ettim doğrusu. Peki siz içinde geçenelere katılıyormusunuz?

Meltem Şahin 
 04.07.2008 15:12
Cevap :
:), evet kesinlikle tavsiye ediyorum. Kitabı okurken kendi duygularıma ait betimlemeler de buldum. Sanırım bunlar, bir çok erkek tarafından az veya çok hissedilen duygulardır. Kitapta geçenleri sadece ahlaki kıstaslara göre değerlendirirsek yanlış yargılara varabiliriz. Herkes kendi yaşamından ve kendi seçimlerinden sorumludur ve kendi koşulları içerisinde değerlendirilmelidir. İlgimiz için teşekkürler, saygı ve sevgilerimle...  04.07.2008 15:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 136
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 97
Ort. okunma sayısı
: 1341
Kayıt tarihi
: 16.02.07
 
 

Yaşam ışığını 1968 yılında Bafra’da gördü. İnşaat Mühendisi ve aynı sektörde yazılım geliştiren bir ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster