Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mart '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1329
 

Melih Gökçek’in siyaset sırları

Melih Gökçek’in siyaset sırları
 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Twitter’daki şanslı takipçilerine verdiği daveti “Twittercı Başkan Melih Gökçek ile Özel” isimli yazımda ele almıştım. Yazımda toplantının genel konusunu ve ortamın havasını size kısaca aktarmaya çalışmıştım. Bu yazımda ise Başkan Gökçek’in Belediyecilik anlayışı, siyasetteki kurnazlığını, Ankara halkına ne denli hizmet anlayışı içinde olduğunu kaleme alacağım. 

 

*** 

 

Siyaset yapmak ve siyasetçi olmak. Başkan olmak ve hizmet etmek. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Melih Gökçek Dünya liderlerinin kullandığı ve artık etkinliğini bilimsel otoriteler tarafından da kabul edildiği sosyal paylaşım siteleriyle bunların bilinçli kullanılması yönündeki çalışmalar telkinler birbirini izlerken ülkemizin, başkentin belediye başkanı Gökçek’in Twitter’ı kullanması takipçilerine birebir cevap yazması halktaki tabuları yıkıyor. Çağa ayak uymaya çalışan gibi insanlarda gelişen teknolojiye ayak uyduruyor. Melih Gökçek’te bu değişim farkına varmış ki bu tür sosyal paylaşım sitelerini iyi bir şekilde kullanabiliyor. İlkyazımda Ankara’da yapılan 2. Twitter davetini yazmıştım. Bu davettin ağır konularını ise ikinci yazıma bıraktım. 

 

*** 

 

Metro’ya Gökçek Çözümü 

Toplantıda Ankaralı gençlerin şehirleri hakkında Başkan Gökçek’ sorunları bir bir sormuşlardı. Akıllarına gelen çevrelerinde gördükleri projeleri bile sordular.Kimisi ilçesine metro’nun uğramasını istedi, kimisi semtine ek otobüs seferi konulmasını, kimisi de sitelerinin bulunduğu bölge için köprü… Anladığınız Melih Gökçek toplantın büyük bir kısmını bu tür sorulara cevap vermekle geçirdi. Metro konusunda Başkan Gökçek 3 proje olduğunu, eğer tek bir projeye başlasalardı. zamanında bitirebileceklerini fakat diğer 2 proje için Ankara halkının daha bekleyeceğini bunun olmaması içinde 3 projeye birden başladıklarını sonucundan hükümetin ek bütçe çıkardığını ve 3 projeyi Ankara halkına kazandırdıklarının altınız çizdi. Buradan anlıyoruz ki başkan Ankara halkına hizmet için her türlü riski göze almış. Ya projelere ek bütçe çıkmasaydı? Basın ne kadar yüklenirdi. Muhalifler? Bilmeden konuşanlar? Tüm bu risklere rağmen her şey 2 projeyi önceden halka kazandırmak için! 

 

*** 

 

Net cevaplar; itiraflar… 

Samimi olduğunu cevaplarda olmadı değil hani. Bir bayan davetli Başkan Gökçek’e “Aziz Nesin hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusu yöneltti. Melih Gökçek ise “doğruyu söylememi istiyorsan sevmiyorum” diyerek siyasetçi manevralarına başvurmadan net bir cevap verdi. Soruyu soran bayan arkadaşın biraz yüzü düştü. Ama gerçeği ilk ağızdan öğrendi. Zaman zaman gelen ulusal soruların ardından yine dönü dolaştı yerel gündem olan Ankara ve sorunlarına geldi. Başkent’in çeşitli semtlerinden gelen öğrenciler sorunları anlattı. Başkan ise net bir şekilde cevap verdi. Her ilçeye yatırım yaptıklarını fakat her yatırım için muhalefet tarafından mahkemeye verilerek yürütmeyi durdurma kararı çıktığını sonra projelerin tamamlanmadığının altını çizdi. 

 

*** 

 

Son söz: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, daha ülkemizde birçok siyasetçi ve politikacının farkına varmadığı özellikle genç kesime hitap etmede önemli bir faktör olan sosyal paylaşım sitelerinin önemini anlamış. Sadece anlamak ile kalmamış. Aktif olarak sistemin içine girmiş ve yaptığı davetler ile sistemin dışına çıkarmayı başara bilmiştir. Ne diyelim darısı diğer belediye başkanları ve diğer siyasetçilerin başına. 

Konu ile ilgili yazım; 

Twittercı Başkan Melih Gökçek İle Özel...: http://blog.milliyet.com.tr/Twitterci_Baskan_Melih_Gokcek_ile_ozel_/Blog/?BlogNo=295288 

 

Not: Melih Gökçek’in Twitter adresi: http://twitter.com/06melihgokcek 

S&S (Her Zaman Önde) 

SAMET SERBEST 

http://twitter.com/SAMETSERBEST 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2735
Kayıt tarihi
: 15.09.09
 
 

Ülke meselelerine kafa yoran ulusal çıkarları korumaya çalışan düşünen bir genç. İlkelerim; Üstün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster