Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '13

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
277
 

Melih Gökçek ve ODTÜ'de son ağaç kesme olayları

Melih Gökçek ve ODTÜ'de son ağaç kesme olayları
 

ODTÜ


Ben Ankaralıyım. Ankaralılar eskiden Angaralıyım derdi. Fonotik olarak kulağıma daha hoş geliyor. Kürtler’in anne yerine aney demeleri de benim kulağıma daha hoş gelir nedense. Galiba rahmetli Vehbi Koç’un bir lafıydı, Ankaralıların gravatı eğri dururmuş. Benim de gravatım hep eğri durur nedense.

Tevellüt M.S.1946. İlk, Orta, Lise ve Üniversite’yi Ankara’da okudum. O zamanlar Ankara, özellikle kışları adeta yaşanamaz bir şehirdi.  Kışın bacalardan çıkan dumanla sis karışır (İngilizcede smog dedikleri) öyle bir çökerdi  ki, nefes alamazdık, boğulur gibi olurduk. Bu sorunu Özal ile Ekrem Pakdemirli çözdüler, doğal gaz sayesinde. Özal’a Allah rahmet eylesin, memlekete çok hizmeti dokundu ama o da vatan haini damgasını yemekten kurtulamadı. Adamı vurdular, ölmedi, sonunda zehirlediler de öyle kurtuldular.

Yeşilliğe gelince benim zamanımda Ankara şimdikinin üçte biri hatta belki dörtte biri kadar yeşildi ancak. Çorak, kurak, stepmi step, sevimsiz bir şehirdi. Şimdi çok değişmiş, hem güzelleşmiş, hem de yemyeşil bir şehir olmuş. Ankara’nın bu kadar parklara, yeşil alana kavuşmasında sanırım Melih Gökçek’in büyük payı var. Şimdi biri çıkar da bana Melih Gökçek yeşil düşmanı, ağaç düşmanı derse, kusura bakmasın ama inandırıcı olamaz.

Melih Gökçek ODTÜ de ki ağaçları ağaç düşmanı olduğundan mı kesiyor.  Bunu söyleyen bence acilen bir doktora görünsün. Peki sırf gıcıklığına mı yapıyor, ODTÜ lülere veya CHP lilere. Bu da akla yakın gelmiyor. Bir defa bu adam politikacı, halktan oy isteyen, onların oyuna muhtaç, o oyları alabilen, uzun senelerdir bu işin içinde olan, tecrübeli ve kurt gibi zeki ve kurnaz bir politikacı. Böyle basit ve duygusal  hesaplarla durup durduk yerde kitleleri karşısına almaz. Kaldı ki bu ağaçları ne için kesiyor? Yol yapmak için. Bu yola hiç ihtiyaç yok da sırf gıcıklık olsun diye mi bu kadar para harcayıp bu yolları yapıyor. Bu yolların, halka, vatandaşa, millete hiç mi faydası yok, laf olsun diye mi yapılıyor. Zaten bildiğim kadarıyla bütün bürokratik formaliteler tamamlanmış, izinler alınmış, hukuki süreç tamamlanmış.

1980 darbesinden sonra bir parti kurulmuştu, başında da Necdet Calp mıdır, veya ona benzer adı olan bir Başkanı vardı. O zamanlar Turgut Özal köprüleri satacağım diye propaganda yapıyordu, yoğun olarak. Bu zat da her akşam televizyonlara çıkıyor, “sattırmam efendim sattırmam” diye bangır bangır bağırıyordu. Ne oldu? Sattırmam efendim sattırmam diyenin adını bile unuttuk ama köprüleri satacağım diyen ve satan adam tarihe bir büyük adam olarak geçti.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 321
Toplam yorum
: 178
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 902
Kayıt tarihi
: 10.03.11
 
 

Okullar: TED Ankara Koleji, ODTÜ, Bogaziçi Üniversitesi (Master) İş Hayatı: Philips, Anadolu Endü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster