Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ocak '09

 
Kategori
Ankara
Okunma Sayısı
3959
 

Melih Gökçek yeniden aday, Ankaralı kabir azabından kurtulamadı

Melih Gökçek yeniden aday, Ankaralı kabir azabından kurtulamadı
 

Melih Gökçek, 2009 Yerel Seçimleri için yeniden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı.

Başbakan R.Tayyip Erdoğan, AKP nin Türkiye’de belediyecilik anlayışını aktarırken, tüm belediye başkan adaylarının dürüst, saygın, liyakat sahibi olanlardan seçildiğini belirtti!

Ankara’nın da pek dürüst, saygın, liyakat sahibi Belediye Başkan adayı, Melih Gökçek! Bu özelliklerden hangisi bağdaşıyor acaba Melih Gökçek’le.

Doğalgazda, kentsel projelerde dönen rantlarla mı dürüst?

Kavgacı uslubu, kabadayı havaları, küfürleri ile mi saygın?

Ankara’yı yaşanmaz kılan mühendislik harikası! projeleri ile mi liyakat sahibi?

Hangisini tutsan bir parçası elinde kalırken, hangi dürüstlük, hangi saygınlık, hangi liyakat?

Başbakan’ın adayı Melih Gökçek, Milli Görüş geleneğinden AKP ye dahil olmuş, zamanında AKP içinde 2. adamlığa oynamış, daha olmadı bir başka parti kurulması için atakta bulunmuş güvenilir! başkan adayı.

Başbakan, Melih Gökçek’in yeniden aday gösterilmesindeki gerekçeleri açıklarken Ankara'yı havaalanı, otobanları, bulvarları ile AB’ne aday Türkiye’nin çağdaş başkentine yakışır hale getirdiklerinden söz ediyor. Gelen-giden ziyaretçiler şaşırıyorlarmış bu gelişmeye.

Ankara’nın tek sorunu bu muydu? Ele güne karşı kentleşmesi mi?

“Ankara, Avrupa Başkenti haline geldi” diyor Başbakan…Ankara Türkiye’nin başkenti olma niteliğini bile kaybetmişken hangi Avrupa başkenti? Hiç mi görmediniz Avrupa başkentlerini? Yaşayan insanlarına nasıl nefes aldırdıklarını, kentsel projeleri ile nasıl insanca ve ortak yaşama kültürü oluşturduklarını.

Melih Gökçek ve AKP’nin belediyecilik zihniyeti ile yıllardır Ankara, Başkent olmanın tüm niteliklerini kaybettiği gibi, yaşanılır bir kent olma özelliği de kalmadı.

Bulvarları otoban haline getirilmiş, yayaların yürüme ve yaşam alanları yok edilmiş, insanlar birbirlerine uzaklaştırılmış…

Meydanlarına boldozerler girmiş, son derece estetikten uzak çok katlı kavşaklar yapılmış…

Her yerde bir üst geçit, alt geçit, mühendislik harikaları! ne üstünden geçebilirsiniz ne altından, bir yağmur yağar, geçitler evlere şenlik...

Kızılay tam bir curcuna, ne yöne yürüyeceğinizi şaşırırsınız, zevksizlik örneği, göz estetiğinden uzak bir başkent merkezi…

Ankara Kalesi'nin çevresi, en çok korunması düzenlenmesi gerekli tarihi alan ne hallerde…

Bakanlıkları, alış veriş merkezlerini Eskişehir yoluna taşıdılar , trafik iyice içinden çıkılmaz hale geldi. Trafiği rahatlatalım derken Ankaralı'nın yürüyecek yolu kalmadı. Nerdeyse evin içinden otoban geçirecekler.

Melih Gökçek, bir zamanlar kendisine çarpık kentleşme ile ilgili öneriler getiren, ikaz eden mimarlara “ gelin size nasıl mimarlık yapılır öğreteyim" diye dalga geçiyordu, şimdi kafasının doğrultusuna gitmesinin cezasını Ankara’lı çekiyor.

Kamu alanları imar kontrolünün dışında, bu kontrolsüzlük sonucu her gelen yerel yönetim bu alanları dilediği gibi kullanmış. Rant elde ederken, kent yaşamına ve Ankaralı'ya katlanılamaz maliyetlerler getirmişler.

Bu kadar başı bozuklukla bugün Ankara bir gecekondu şehire dönüşmüş durumda. Konut veya işyeri olarak yapılmış binalara baktığınızda hepsi birbirinin aynı, zevksiz, düzensiz yayılmışlar her yana.

Yanlış kentleşme çorap söküğü gibi sorun üretiyor, bir sorun başka bir sorun yaratan yama ile örtülmeye çalışılıyor.

Ankara artık görsel kirliliğin had safhaya ulaştığı, başkent olma vasıflarını tamamen yitirmiş bir başkent.

Ankara’da ışıklar bile otobanlar ve taşıtlar için. Işıklandırmadaki aynı canlılık aynı parıltı sokaklarda ve caddelerde yok. Bozkırın aydınlık şehri yerine karanlığın hakim olduğu bir başkent haline gelmiş.

Sokaklarında, caddelerinde yürünemeyen, kültür merkezi kimliğini yitirmiş, tarihini, simgesini tüketmiş bir başkent.

Ankara ve Ankaralı, Melih Gökçek ile 15 sene boyunca adeta betondan mezara gömüldü. Daha da bu kabir azabı bitmedi!

Ankaralı gönder artık, kurtul şu Gökçek’ten . Nefes almaya başla! Ankara’ya sahip çık!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ankara'lıyı Melih Gökçekten kurtaracak yine ankaralıdır. Ankara için de en güçlü ve başarılı aday Mansur YAVAŞ. Buna yürekten inanın ve destekleyin. Emin olun ki pişman olmayacaksınız. Tıpkı Beypazarlıların inanıp pişman olmadıkları gibi.

mutlu köksal 
 07.01.2009 11:19
Cevap :
Sn.Mutlu Bey, var olan kanunlara göre mümkün değil ama ben yerel yönetimlerin her zaman siyasilerden ve partilerden uzak olması gerektiğini savunuyorum...teşekkürler, sevgiler  07.01.2009 12:28
 

Gerçekten çok güzel yazmışsınız. Şİmdi diğer yorumlara bakınca herkes yanlı ve Ankaraya kendı gözlükleri ile bakmaya çalışmışlar. Ben ankarada yaşayan biri olarak Sayın Melih Gökçek'ın yaya olarak yenı yapılan 1011 kavşağından gulhane yununden karşı tarafa basın önunde geçmesını rıca edıyorum. Lutfen yapsın bunu. Ha burada Başakanı begenlerde aynı şeyı denesın sonra konuşsunlar. Dunyanın en pahalı doğalagazı yanında en pahalı suyu ve 45 gunde okunan sayaçlarla katlamaalı gelen su faturası ile bir düşünsunler. Ulaşımı çözmek için her gecen gun alt ust gecıt yerıençok kolay yol neden denemıyor. Toplu taşıma biletleri ucuz olacak, transfer suresi 45 dakıka yerıen 90 dakıka olacak, otobus modellerı yenılenecek. Bakın bakıyım o zaman tek kişi cıkıpda arabası ile işe gidecekmı? İstersenız adım başı alt ust gecit yapın, her gun tarafığe cıkan araçla bu işi çözemezsınız. Diğer yandan doğalgaz sayaçlarında herkes kerız yerıne kondu. nıye bunlar duşunulmuyor.

ahmet kalender 
 05.01.2009 23:25
Cevap :
Sn. Ahmet Bey, Siz bilinçli bir Ankaralı'sınız ve verdiğiniz örnekler aslında tipik bozuk kentleşme örneklerdir. Zaten bilinçli bir Ankaralı asla Gökçek'i seçmez...teşekkürler, sevgiler  07.01.2009 8:29
 

güneydoğu'da o zamanın dehapıyla ortak hareket edene dürüst,hele çağdaş hiç denmez,mesela,mazıdağı belediye başkanı önce shpden seçildi,sonra dtp'ye,viranşehir,silopi v.s.

41 quapot 41 milliyet blogun anarşisti! 
 03.01.2009 22:28
 

Tam bir komedi oynandı milletin gözü önünde, tam bir rezaletti yaşanılan, sayın Gökçek'in aday gösterilmesinin geciktirilmesinde... Olsun bakalım alışkınız zaten biz bu dümen suyuna. Lakin, karşısında bir aday yoktur, bir gerçek solcu... KArayalçın'da nemalandıracaksa 600 lük beleş geçinenleri... Ne farkı varki Gökçek'e bakılan pencerede... Bu yüzden biri gider, diğeri gelir... Bizde kendi aramızda yazılar yazıp dururuz ve tartışırız; oy vermekle Demokrasi bileti aldığımızı sandığımız devlet destekli sahnelerde... SAygılar sunarım.

DurmuşGüler 
 03.01.2009 22:07
Cevap :
Bunlar 7 göbekten bağlanmışlar, ayrılamazlardı:) Ya kırk katır ya kırk satır...birileri karar veriyor, seçiyor biz de onu deçiyoruz...buna da demokrasi diyoruz! ...teşekkürler, sevgiler  03.01.2009 22:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2262
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster