Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '06

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1890
 

Melissa P.

Melissa P.
 

Melissa, ilk önce kendi yazdığı kitabıyla duyurdu adını. Kitap, bir genç kızın cinselliği keşfini anlatıyordu ve bu haliyle edebi bir değer taşımıyordu. Ancak kitap, gerek İtalya'da, gerekse dünyanın birçok ülkesinde milyonlar satarak inanılması güç bir rekora imza attı.

Çok geçmeden, sinemaya uyarlandı. Filmde, genç bir kızın, karşı cinse hissetikleri ile başlıyor ve erkekler tarafından "kullanılması" gözler önüne seriliyor. Bu filmden, 15-16 yaşında bir kızın isteklerini, arzularını, saflığını ve bunun neticesinde bunun kötüye kullanılışını rahat bir şekilde görüyoruz.

Ancak her defasında, Melissa kendisine bir engel koymaya çalışıyorsa da, libidosunun gereğinden "fazla" çalışmasına engel olamıyor. Karakterinin henüz şekillenmediği bu yaşlarda, kendi kendine "hayata karşı bir duruş" belirlemeye çalışıyor aslında. Her ergen gibi, kendi fikirlerinin dinlenmesini istiyor ancak duygularına yenik düşüyor.

Daha sonralarda ise, kendi yaptıklarının "bir cesaret işi" bahanesini kendisine yutturuyor ve kah bilerek kah bilmeyerek erkeklerin "fantezi malzemesi"ne dönüşüyor.

Ancak bence, film bir genç kızın cinselliği keşfini anlatmıyor. Çünkü görüyoruz ki, Melissa'nın babası sürekli dışarda, annesi ise onunla ilgilenmekte yetersiz kalıyor ve en iyi onu anneannnesi anlıyor.Anneannesinin ölümü, hayatının bir dönüm noktası oluyor ve herşey "olması gereken gibi olmaya" başlıyor.

Burada önemli olan bence, anne-babanın çocuğuna karşı ilgisiz ve sevgisiz olduklarında, çocuğunda bu eksikleri gidermek için farklı yollara başvuruyor olmasıdır. Kimisi bu ihtiyaçlarını cinsellikle giderirken, böyle bir "şans"a sahip olamayanların uyuşturucu kullanmak suretiyle veya başka suretlerle yanlış yollara saparak gideriyor.

Dolayısıyla, bu filmden alınacak mesaj; çocuk yapmakla işin bitmediği, çocuğun her türlü ihtiyaçları (gerek eğitim, gerek maddi) karşılansa bile, sevgi ve ilginin, çocuğun düzgün bir şeklilde yetişmesi için bir şart ve zorunluluk olduğu şeklinde ortaya çıkıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar, yazınıza teşekkür ediyor ve filmle ilgili saptamalarınıza katılıyorum. Melissa P. fırtınasının ilk esmeye başladığı dönemde fikrim olsun diye kitabı okumuştum. Kitapta, filmdeki gibi 'ah o çok yalnız' msjını sürekli gözümüze sokacak bir babaanne figürü yoktu. Filmde sanki ilk başlarda gence olan ilgisi nedeniyle sömürülüyor da o nedenle erkeklerden cinsellik yoluyla intikam alıyormuş havası yaratılarak duygusallık katılmaya çalışılsa da, ne filmde ne kitapta Melissa'nın cinsel başıboşluğunun merak ve eziklik harici bir açıklaması yoktur bence. Kitapta sürekli meşgul bir babaya çok hafif bir dokundurma olduğundan, kızın herbir fanteziyi tek tek gerçekleştirmesinin suçunu babaya yükleyebiliriz belki. Filmde bir genç kızın değil,40'lı yaşlarda bir adamın sekse bakışı var. Kitapta melissa'nın gördüğü erotik rüyanın tüm detaylarıyla sayfalarca anlatılması aslında 'bir genç kız olarak bakın ben neler yaşadım'la milyonlar kazanan kitabın gerçekliğini ciddi şekilde sorgulatıyor.

Pınar Güner  
 23.08.2006 12:12
Cevap :
Merhabalar, yorumunuzun büyük bir kısmına katılıyorum. Kitapta olmayan bir çok unsur filmde bulunuyor. Bunda anneanne unsuru da dahil, birçok diğer unsur da. Yorumda bulunduğunuz için teşekkür ederim.  23.08.2006 14:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 112
Toplam yorum
: 142
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 3607
Kayıt tarihi
: 22.07.06
 
 

İstanbul'da doğdum. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Felsefe, sanat tarihi, müzik özel i..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster