Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

21 Ocak '12

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
343
 

Meme kanseri ve mamogrofi

Meme kanseri ve mamogrofi
 

Belediye mamografi Merkezi kuruyor…

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, son zamanlarda büyük artış gösteren meme kanserine karşı duyarlı olduklarını, en kısa zamanda belediye olarak Mamografi Merkezi açarak bayanların meme kanserine karşı erken teşhislerine yardımcı olacaklarını söyledi.

Önceki gün Büyükçekmece Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin “Göğüs Kanseri” ile ilgili düzenlediği söyleşinin açılış konuşmasını yapan Başkan Akgün, meme kanseri konusunda herkesin duyarlılık göstermesi gerektiğini savundu.

Büyükçekmece Belediyesi olarak Alman Hastanesi ile ortaklaşa açtıkları Mamografi Merkezi sayesinde 30’un üzerinde bayanı erken teşhis ile meme kanserinden kurtardıklarını anlatan Başkan Akgün; “ Belediye binamızın yıkılması nedeni ile bu hizmete ara vermiştik. Hanımların en büyük sorunu haline gelen meme kanseri konusunda Tepecik de yeni bir Mamografi Merkezi açmayı düşünüyoruz” dedi.

Meme Kanserinin nedenlerini anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Aktan da meme kanserinin ırsi olduğunu söyledi. Aktan; “ 50 yaş ve üzerinde ki bayanların yanı sıra ailede meme kanseri olanların daha fazla dikkatli olmaları gerekir” şeklinde konuştu.

Meme kanserinin meme hücrelerinde başlayan bir kanser türü olduğunu anlatan Şükrü Aktan konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “ Akciğer kanserinden sonra, dünyada en fazla meme kanserine rastlıyoruz. Uzmanlar her 8 kadından birinin hayatının belirli bir evresinde meme kanserine yakalanma olasılığının bulunduğunu belirtiyorlar.1970'lerden bu yana meme kanserinin görülme sıklığında artış yaşanmaktadır ve bu artışa modern, Batılı yaşam tarzı sebep olarak gösterilmektedir. Meme kanseri, yayılmadan önce, erken tespit edilirse, hasta %96 yaşam şansına sahip olabiliyor.”

Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhis olduğunun altını çizen Aktan, “Meme kanserinin birçok tipi vardır. En sık rastlanan duktal karsinoma, memenin süt kanallarında başlar. Meme kanseri memenin dışına yayıldığında koltuk altındaki lenfatik nodüller en sık görülen yayılım yerleridir. Kanser hücreleri memenin diğer Lenf Nodlarına, Kemiğe, Karaciğer ve Akciğere yayılabilir. Her kadın meme kanseri gelişme riskine sahiptir. Gerçekte meme kanseri gelişen kadınların çoğunda risk faktörleri belli değildir” dedi.

Meme kanserinde erken teşhis yöntemleri, hastanın taşıdığı risk faktörlerine göre değişkenlik gösterdiğini de anlatan Aktan, “ Bu faktörlerin arasında yaş ilk sırada gelmektedir. Genç yaşlarda görülebilmesine karşın, ileri yaş gruplarında bu risk artar. Bu nedenle ileri yaş gruplarında erken tanı konması için alınması gereken önlemler, erken yaş gruplarından daha farklıdır” şeklinde konuştu.

Haber kaynağı ve fotoğraflar: Büyükçekmece Belediyesi Başkanlığı

''Melekler Yüreğinizden Öpsün''

Sabiha Rana

***

Ulaşım ve iletişim bilgileri:

Beyaz Düşler: www.sabiharana.com

Facebook: Sabiha Rana | Facebook

Facebook : http://www.facebook.com/sabiha.rana

Twitter: http://twitter.com/#!/sabiharana

Milliyet Blog : http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

Naberler.com: http://www.naberler.com/Blog.aspx?Web=sabiharana&CID=6076

YouTube: Sabiha Rana adlı kişinin profil resmiSabiha Rana

İletişim: sabiharana@sabiharana.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1987
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4886
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster