Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
302
 

Memlekete bakın… Öyle piyangonuzu alın.

Memlekete bakın… Öyle piyangonuzu alın.
 

 

Milli Piyango bileti alsak mı, almasak mı? Diye sorgu sual ederken. Millet bu yıl iyice ikilemde kaldı , çünkü bu konuda da dini otoriteler “fetva” vermeye başladılar… Bir kere bu fetva vermeler başladı mı; değişik yetkelerden değişik “fetva”lar işitmeye hazır olun. Herkes kendi inancına, mezhebine göre bir kararda durur. Siz istediğiniz kadar Diyanet İşleri şöyle buyurdu deyin. Çoğu aldırmaz.

Dini konularda olur olmaz kişilerden fetva gibi kararlar çıkmaya devam ediyor. Ve bir üstat  “Milli Piyango” konusunda diyor ki :

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu böyle dedi ve ekledi: "Parayı 50 kişi yatırıyor, bir kişi kazanıyorsa haramdır."(Takvim,29.12.12)

Hadi buyurun buradan yakın… Sanki , bir Piyango bileti almayı , şimdi kumar oynamayla karıştırıyoruz galiba.

Hele bu dünyevi işler hakkında, dini yetke sayılan kimselerce , fetva verilmesinin alemi, ne? Bazıları diyeceklerdir ki… Gayet normaldir. Çünkü bizim dinimiz hem semavi hem de dünyevi hususları kapsar . O bakımdan, dünyadaki davranışlarımıza da dini açıdan çeki düzen vermeliyiz. Öyle diyorlar.

Hristiyanlıkta yok böyle bir şey. Hristiyanlık insanların dünyadaki davranışlarına müdahale etmiyor. O sadece semavi bir din; öteki dünyayı hatırlatıyor. Ondan bahsediyor. Yok, dünyada şöyle yapın veya yapmayın, demiyor. Mesela, şarap içmeyin demiyor; onun için bu akşam bütün Hristiyanlar şarap (bazıları şampanya) içerler… Ondan sonra neler olur. Ertesi günkü gazetelerde görürüz!

Ama Müslümanlık öyle mi? Nerdeyse attığın her adımı, dini yetkelerin iznine ve sınırlarına tabi olarak atacaksın. Onun için çok dikkatli olman gerekir; yoksa öteki dünyada cayır cayır yanarsın.

Onun ötesinde, bizim çok bilmiş otoritelerimiz, bir de artık öteki dinlerin anlayışlarına ve dünya görüşlerine de karışmaya başladılar. Daha doğrusu beğenmemeye , biraz eleştirmeye… başladılar . Eee… olacak artık o kadar; diyeceksiniz. Nasıl olsa, bizimki en son din. Her şeyi bilen din.

Öteki yandan , Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar , “ Hristiyanlık artık din olmaktan çıkmıştır…” diyebiliyor. (Takvim,29.12.12) Ondan sonra Hristiyanlığa ilişkin kanılarını sayıp döküyor.  Bunlar ne kadar doğru. Hepimiz kendi çizgimiz içinde kalsak daha doğru olmaz mı?

Bu gün sen Hristiyanlığı eleştir; onun anhasını, minhasını çekiştir. Yarın bir gün onlar da senin dinin hakkında konuştukları zaman, kıyametleri kopar.  Bence, olmaması gerekir…

Gelelim , yine Milli Piyango meselesine… Hadi diyelim , işin günahını sevabını unuttunuz , bir bilet aldınız … İyi yaptınız.

Çünkü şimdi cebinizde  bir “UMUT”  var… Tam 45 milyon’luk bir umut… Ondan sonra , hayaller kurmak var… bana çıkarsa neler yaparım, neler… Sorarlar : “Ne yaparsın?” Cevap verirler:

“On tane apartman; iki tane en son model araba alırım…”  
“Daha , daha…?”
“Bir dünya seyahati?”
“Başka,,,?”
Ondan sonrası bağlar gazeli olduğu için , çoğu kez şaka yollu , “Ondan sonra da avratı değiştiririm…” cevabı gelir. Ha , ha, haaa…

Allah hayırlar versin. Bir biletten ne çıkar demeyin. Daha önümüzde beş-altı saat var.. Acele edin. Sizin de bir umudunuz olsun.

Gerçi şansınız çok az; pek fazla bir şey beklemeyin: bir istatistikçi açıklıyordu . bir kişinin Milli piyangoda büyük ikramiyeyi kazanma şansı, on milyonda birdir… Oysa bir uçak kazasında ölme şansı bir milyonda birdir… Düşünün … Ne kadar şanslıyız.

Yani, bir çuval pirinç içinden bir pirinç tanesi ..  gelip de  sizi bulacak demeyin. Valla bulacağı tutar.  Elbette birisini bulacak. Kimi?

Benim sözümü dinleyin bir tane bilet alın. Ama birden fazla bilet alırsanız da size babamın sözünü bir kez daha hatırlatırım:

“Bir kere şansını denemeyen eşek, bir kere deneyip de tekrar tekrar deneyen eşşekoğlu eşek,”derdi…Niye öyle derdi?

Kimisi bakıyorsun bir biletle yetinmiyor, 100 tane bilet alıyor… Ondan sonrası daha büyük hayal kırıklığı.

Almadıysanız; beni dinleyin; bir Milli Piyango gişesine gidin, bir bilet alın… Saat bire kadar 45 milyon kazanma şansınız var. Ondan sonra da artık Amorti’ye bakarsınız. O zamana kadar da şarabınız artık bitmiş olur. Hiçbir şey çıkmadıysa , gidin yatın. Nasılsa, belli ki, PTT’yi , yani  (Pijama, terlik ,televizyon)u uygulayan vatandaşlardan birisiniz…

Gerçi asıl programlar da 13.’den sonra başlar ya… Siz bilirsiniz..

Ben şimdiden size şans dileyeyim.. Hem Milli piyangonuzla, hem de 2013’deki şansınızla..
Yeni yılda yüzünüz gülsün; iyi arkadaşlarınız olsun; güzel kitaplar okuyun… Başka ne diyeyim bilmem ki.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Üstat Erdal CEYHAN : Tutmaz hocam iki bilet değil iki yüz tane alsan da çıkmaz.Biletleri önce Nimet abladan alacaktın,her kesi nimet ablaya benzetmeyin. ikincisi Hatipleri dinlemiyorsunuz.hacılara, hocalara sormuyorsunuz elbette biletlerin üzerindeki numaralar çekiliş anında uçar gider yerine mekruh,haram numaralar yerleşir.Hayırlısı olsun gelecek yıl bilet alırsınız lakin isimleri geçenleri dinleyiniz..Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 01.01.2013 13:30
Cevap :
Gelecek yıl bilet aldığımda senin sözünü dinleyecem.. Başkası çaresi yok herhalım! Selametle...  01.01.2013 15:19
 

Bol şans ve mutlu, sağlıklı, insanların daha bir bilinçlenip, sorunların çözümlenmeye başlandığını görebildiğimiz güpgüzel bir yeni yıl diliyorum... Sevgiler...

Filiz Alev 
 01.01.2013 4:01
Cevap :
Sağolun Filiz Hanım. Aynı şeyleri ben de sizin ve aileniz için dilerim. Bakalım, düştük 2013'ün içine , şimdi debelen dur..! Esenlikler.  01.01.2013 13:00
 

MERHABALAR...Sevgili hocam :-))) 3-biletinizden (2)'sinin numarasını tesbit ettim :-))) Şayet çıkarsa (İNŞALLAH) valizleri kapıp yanınıza geliyorum... ANKARA'ya gitmek için :-))) (2013) daha 3-saat var..:-))) KUTLU ve MUTLU OLSUN..:-))) ANTALYA'dan :-))))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 31.12.2012 20:49
Cevap :
Teşekkür ederim ya... Ben iki bilet aldım. Biri benim; biri de hanım için...Büyük ikramiye çıkarsa bekleriz! Yeni yılda mutluluklar ve bol şans...  31.12.2012 23:03
 

Şimdi yaramızı kaşıdın Erdal Beycim. Ya tutarsa diyeceğim ama bunda da şaibe söylentisi dolaşıyor.

Şahin ÖZŞAHİN 
 31.12.2012 16:41
Cevap :
Şimdi o kadarını karıştırma. Al bir bilet sen! Mutlu yeni yıllar...  31.12.2012 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 760
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster