Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
190
 

Memleketimden 23 Nisan Manzaraları

Memleketimden 23 Nisan Manzaraları
 

Çok renkli görüntülerle geçti 23 Nisan. Ama ya geride kalanlar ?


Bugün 23 Nisan’dı.. Gün boyu, ülkemin her yerinde kutlamalar yapıldı. Çocuklar gerçekten şendi. Yazılan, çizilenleri ve haberlere konu olanları izlediniz, okudunuz, gözlemlediniz. Her yer “kırmızı-beyazdı” ama düşündürücü fotoğraflar yok değildi hani..

Çok şükür ki, herhangi bir operasyon(!) yaşamadık. Ama yaşanılan başka şeyler vardı ki, bunlar bu görüntüler, bu yazılanlar, bugünün anısına hiç yakışmadı bence. Durup, bir kez daha düşünmeli, ülkemizin çağdaşlık seviyesinin yakalanıp, yakalanmadığı tartışılmalıdır…

<ı>“ DEMOKRATİK Toplum Partisi'ne (DTP) yönelik yapılan operasyon ve tutuklamalar nedeniyle, Hakkari'de bugün de kepenk kapatma eylemi yapıldı. Kent merkezinde nöbetçi eczane ve fırın dışında işyerlerinin tamamı kepenklerini açmadı. Hakkari’de 4 günden bu yana protesto amaçlı yapılan oturma eylemleri ve basın açıklamaları dün yerini olaylara bıraktı. Barikat kurup yolu trafiğe kapatarak slogan atan göstericiler polis tarafından gaz bombası ve tazikli su kullanarak dağıtmaya çalışırken, göstericiler taş atarak karşılık verdi. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinin yapıldığı Hakkari'de işyerleri bugün açılmadı. 58 bin nüfusu olan Hakkari’de sadece 2 fırın ve 1 eczanenin açık bulunduğu belirtildi “<ı>(basından)<ı>

<ı>

Diyarbakır’daki törenlere de başta büyükşehir belediye başkanı olmak üzere pek çok DTP kökenli belediye başkanı ve yetkililer katılmamış. Aksine Hakkari gibi Diyarbakırda’da protestolar olmuş. Normal değil mi ? Onların her seferinde siyasi sözcüsü olduklarını söyleyenler de sbaha kadar meclis’te oturma eylemi yapmadılar mı ? On bile bazı törenlere katılmadıktan sonra, birilerinin eylem yapması çok normal. Açıklamalarında bu tepkilerinin yalnızca AKP hükümetine karşı olduğunu söylemişler. Ama, Cumhuriyeti kuranların ve bugünü “Ulusal Egemenlik Bayramı” olduğunu unuttular galiba… Hatırlatsak mı ?

Bir diğer fotoğrafta, yine yapılan protesto ve çatışma eylemlerinde kameraların güvenlik görevlilerine taş ve Molotof kokteyli atanların arasında çocukların olduğunu resimlemesiydi. Bir karede de bir güvenlik görevlisinin, çocuk yaşta olduğu öne sürülen birisini şiddetli darp ettiği görülüyor. Nedenini tartışmak başka yazı konusu olsun ama burada söylemek istediğim bu görüntülerin “Ulusal Egemenlik” günümüze yakışmadığı, güvenlik güçlerine taş ve Molotof atan çocukların, kendilerine itaf edilmiş olan “çocuk bayramında” gönüllerince eğlenmeleriydi. Acaba bu günden haberleri mi yok ? Yoksa eğlenmeleri ve kendilerini “bu ulusun bir ferdi” olarak hissetmeleri istenmiyor mu ? DTP’li yönetici ve ilgilerin tepkisi sanki bu doğrultuda gibi. Törenlere katılmayarak aslında Türkiye devletini ve Cumhuriyeti protesto etmiş oldular..

Bir başka resimde, Van’da bir törende eğlenen küçük kız çocuklarının görülüyor. Ama pek çoğu aynı olsa bile biri diğerlerinden farklı gibi. Üzerinde bayram coşkusunu yansıtan bir kıyafet var ama ayağında yırtık, patlamış, eski bir bot var. Kıyafetinin altında ne kadar da yakışıksız ve çirkin duruyor. Utangaçlığı, fakirliği, eksikliği “23 Nisan coşkusu” ile kaybolmuş. Belki kısa zamanlı unutmuş. Ama aslında bundan utanç duyması gerekenler kim? Hangimiz bu resmi görünce utandık, yüreğimiz burkuldu? İçimize bir şeyler akıp gitti mi?

Yoksulluk ayıp değil. Ayıp olan insanları, hele ki bu çocukları yoksul duruma düşürmek ve onların derdine derman olmamak. Oralarda kamyon kamyon kömür ve beyaz eşya dağıtmak çözüm değil. Bunlar oradaki yoksulluğu ve muhtaçlığı sona erdirmiyor. Bilakis, bu resim gibi, hayatın gerçekleri en protest şekliyle karşımızda dimdik duruyor. Bundan utanması gereken bizleriz ama önce bu devlet değil midir? O çocuklar hele ki bugünlerinde böyle bir durumu hak ediyorlar mı ? Buna evet diyeninizin olduğunu zannetmiyorum..

Ülkenin pek çok yerinde benzer manzaralar olsa bile devlet ve devletin yetkilileri nerede ? Onlar da bugünü kutluyorlar merak etmeyin.

CHP lideri Baykal Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla özel gündemle toplanan TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı. <ı>“<ı>TBMM'nin dünyanın en eski ve en köklü 10 parlamentosundan birisi olduğuna dikkati çeken Baykal, ''TBMM'yi sadece Türkiye'de değil, dünyada da en itibarlı, en güvenilir bir barış, istikrar ve meşruiyet kurumu olarak yaşatmak en büyük görevimizdir. TBMM'nin, milletimizin şerefini ve onurunu temsil ettiğini hiç bir zaman unutmamalıyız, unutulmasına da izin vermemeliyiz'' demiş. Doğru da söylemiş. Ama ne kadar sahip çıktığımızı da herkes görüyor, öyle değil mi ?

TBMM Başkanı Köksal Toptan<ı>, ''Bugün bizler bu vatan topraklarında özgürce, güçlü bir devletin, çağdaş bir Cumhuriyet'in mensupları olarak yaşıyorsak bunu Gazi Meclisinde hayat bulan milli iradeye ve bu milli mücadeleyi yürüten kahramanlara borçluyuz. Hepimize düşen, onların canları pahasına kurtararak bizlere emanet ettiği vatanımızı, büyük önderin hepimize gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak olmalıdır'' demiş.

Anıtkabir’de Anamuhalefet partisi başkanı ile selamlaşmayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, “<ı>her türlü hukuk dışı teşebbüs, karanlık girişim, TBMM'yi hedef alan her türlü yeraltı örgütlenmenin, demokrasi ve hukuk çerçevesinde mutlaka bertaraf edileceğini vurgulayarak, ''Çünkü çocuklarımıza aydınlık bir gelecek emanet etmek,<ı> <ı>onlara güçlü bir Türkiye teslim etmek gibi bir sorumluluğumuz var'' dedi. Ayrıca <ı>“Ter dökmeyenler, çocuklara daha iyi bir Türkiye emanet edemez” demiş.

Katılmamak mümkün değil. Ama bu ülkenin geleceği için ter dökenler, yoksul kızlarını okutup, gözetenler gözaltına alınıp, tutuklanıyorlar. Biz hangi çocuklara emanet edeceğiz bu ülkeyi ?

../..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 671
Toplam yorum
: 745
Toplam mesaj
: 86
Ort. okunma sayısı
: 2514
Kayıt tarihi
: 26.06.06
 
 

Anadan doğma bir İzmirliyim ve bu şehirli olmaktan gurur duyuyorum.. Hem bu şehirde doğmuş, hem b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster