Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
321
 

Memleketini sevenlerin hayali...

Referandum sona ermiş hükümet, bakanları ve milletvekilleri ile bir araya gelmişti. Başbakan, aldığı kararları arkadaşlarının fikrine sunuyordu. Artık bu ülkenin önünün açık olduğunu ama bunu iyice pekiştirmek ve özellikle düşmanlarımıza karşı daha sağlam durmak için en önemli adımı atacağını ve bu adımla ilgili desteklerini beklediğini söylüyordu. Neydi bu en önemli adım?

Her zaman önlerinde duran ama görmemek için büyük çaba sarfettikleri diyalog. Kiminle? Kendileri gibi düşünmeyen ülkenin diğer partileri ve kurumları ile... Önceliklerinin bu yamalı bohça şeklindeki anayasayı artık sivil ve toplumun tümü tarafından kabul görecek bir şekilde diğer partilerle, düşünce kuruluşları ve üniversitelerin en seçkin hocaları ile, gerekirse bu işi yaşamış ve başarmış gerçek siyasi yabancılarla da bir araya gelerek herkesin sahipleneceği bir şekle sokmak olduğunu söylüyordu. Artık kısır çekişmelerden yorulduğunu, şu kısacık ahir ömründe de ülkesine kalıcı bir şeyler yapıp huzurlu yarınlar bırakarak dinlenmeye çekileceğini anlatıyordu. Anayasayı yapmak için kimler gerekiyorsa hepsi ile görüşülecek, herkesten anayasa ile ilgili çalışma yapmalarını isteyecekti. Bunlar tamamlandıktan sonra tüm bu taslaklar bir araya getirilecek, büyük bir komisyon kurulacak, bu komisyonda tüm taslak sahiplerinin üyeleri bulunacak, her bir madde tarafsız olarak bakılarak tartışılacak ve genel mutabakat mutlaka sağlanarak maddelerin görüşülmesi ilerletilecekti. Görüşmeler sağlıklı olacak, geriye dönük kesinlikle sorunlu maddeler bırakılmayacaktı. Üniter devlet sistemini kollayan ama bölgesel halkların şikayetlerinin de mümkün olacak en adil şekilde giderileceği bir çalışma olacaktı bu... Dolayısıyla herkes bu çalışmanın içinde yer aldığı için kimse çıkıp da şikayette bulunmayacaktı. En önemli mesele bu mutabakattaydı. Dolayısıyla çalışma tamamlandığında da meclisteki görüşmeler büyük bir memnuniyet içinde geçecek ve özel bir madde ile, meclis tarafından firesiz oyla kabul edilmesine rağmen ayrıca halkoyuna sunulması da sağlanacak ve bir ülkenin mutabakatıyla, dünya üzerinde örneği olmayan bir çalışmayla anayasa yasalaştırılacaktı.

Hükümet tarafından kabul edilen bu öneri, CHP tarafından hemen kabul edilmişti. Diğer partiler de kendi görüşlerine de değer verileceğini gördükleri için bu öneriyi düşünmeden kabul etmişlerdi.

Sonrasını yazmaya gerek olduğunu sanmıyorum. Bu ülke, dünyasal hırslarını yenmiş ve halkı için, ülkesi için en doğruyu yapıp kafasını yastığa koyduğunda huzur içinde uyuyabilen siyasi kişilikler arıyor. Bunu da hakeden ülkemizin gerçekten de ne kadar düşmanı olursa olsun yine de bizi seven dostlarımızın da olduğunu unutmamalıyız. Halkı ile bütünleşmiş fikirler de hiçbir zaman yıkılmazlar. Bu halk hakedenlere gerçek değerlerini her zaman vermiştir. Yeter ki yönetenler de o halka gerçek değerini görerek bakabilmesini bilsinler. Birbirine sıkı sıkıya bağlı birbirleri için ölümü göze almış devirlerimize dönmek en büyük dileğim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 41
Toplam yorum
: 19
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 835
Kayıt tarihi
: 29.06.10
 
 

1959 Artvin Arhavi doğumluyum. İnşaat Mühendisiyim. Trabzonsporluyum. Ailesine, büyüklerine ve va..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster