Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
78
 

Memlekette ifade özürlülüğü var

Memlekette ifade özürlülüğü var
 

Görme, duyma, konuşma, sorgulama. Yalnızca itaatkar ol...


Sürekli klişe laflarla Türkiye demokratik, laik bir ülkedir cümlesi almış başını gidiyor. Özde olması da sözde demokratik bir ülkeyiz. Anayasada da ifade özgürlüğünü koruyan madde olmasına rağmen hala 21. yüzyıl Türkiyesinde düşüncesinden dolayı yargılanabilen insanlarımız var. Bu insanların en popüleri de Fazıl Say oldu. Twitter'daki yazılarında tahrik unsuru var. Ancak herhangi bir kişiye hakaret etme, aşağılama gibi hiçbir şey yok. Zümre olarak kıyaslarsa eğer maalesef var. Bu tür yorumlar, bir insanı linç etmek için yeterli değil. Neden o kadar önemli konular varken mahkemelerimiz bu tür davalara bakma ihtiyacı hissediyor? Anlayabilmiş değilim. Fazıl Say, hem kendini hem de yaşadığı dünyayı istediği gibi ifade etmek istiyor. İfade ederken de sivrilmiyor değil. Ancak bu sivrilme kişiyi toplumdan aforoz etme veya dışlama yönünde olmamalı. Bizim ülkemizin en önemli sorunu bu zaten. Kişiye, düşünceye saygıyı nedense öğrenemedik. Her insanı belirli bir prototipe sokmaya çalışıyoruz. O prototipe uymayan varsa dışlama ve aşağılama var. Bu yüzden de özünde demokratik ülke olamadık. Aslında Fazıl Say'ı sorgulamak yerine, Türkiye ifade özgürlüğü açısından kendini sorgulamalı ki, bu tür olayları yaşamayalım.

 Artık bu konuları aşmamız gerekir. İfade özürlüğümüzü bir an önce düzeltmeli, insanları ifadeleri nedeniyle yargılamamalıyız. Dini ve toplumu aşağılamayı içeren ifadeleri mahkeme değil toplum yargılamalı veya eleştirmeli. Mahkemeler yalnızca kişi ve kurumlara hakareti içeren durumlara müdahale etmelidir. Bu ayrımı maalesef göremiyor, görmek de istemiyoruz. TBMM'de nasıl kürsü dokunulmazlığı varsa vatandaşın da ifade dokunulmazlığı olması gerekir. Biz de dokunulmazlık hep meclis çatısı altında kalmış, halka inmemiş. Eğer halka inseydi Türkiye bu tür konuları ne konuşur, ne de manşetlerde görebilirdik. 

İleri demokrasiye ulaşmamız için daha çok yol katetmemiz gerekiyor. Bunu yapabilmemiz için makama, yaşa saygı değil, kişiye, insana ve çocuğa saygıyı her yerde öğretmeye çalışmamız gerekir ki ifade özgürlüğünü de içselleştirebilelim.

Saygının sözde olduğu bir ülkede yaşamak gerçekten zorlaşıyor. Türkiye'nin aydınlığa her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 631
Kayıt tarihi
: 21.12.11
 
 

Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunuyum. Haliyle iletişimle ilgili her şeyle ilgiliyim. Bilgisayar ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster