Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1630
 

Memurlar işe giderken bindikleri servise ne kadar katkı payı verecek?

Memurlar işe giderken bindikleri servise ne kadar katkı payı verecek?
 

Günlerden beri ‘İleri demokrasi’ diye tutturduk. Kimi arkadaşlardan ‘senin bu ‘İleri demokrasi’ ile ne alıp veremediğin var’ dediklerinde, bende uygulamaları gösterip, demokrasiyi araç olarak görenlerin, ‘İleri demokrasi’ diyerek, halkı nasıl aldattıklarını anlattım.

Bu süreçte, Memur-Sen’in nasıl en büyük sendika yapıldığını irdelemek gerek. Memur-Sen’in en büyük memur sendikası yapılmasının ardındaki gerçekler, yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Bildiğiniz gibi toplu görüşme masasına(dikkatinizi çekerim, toplu sözleşme demiyorum. Çünkü toplu sözleşme yapabilmek için grev hakkının olması lazım.) oturabilmek ve orada memurları temsil yetkisini alabilmek, memur sendikalarına başkanlık yapabilmek, memurlar adına söz söyleyebilmek için en büyük sendika olmaktan başka bir alternatif yok.

Yani dediğim dedik, çaldığım düdük diyen bir iktidarın karşısında, her söylenene baş üstüne diyebilecek bir yandaş sendika gerekiyordu. İşte bu yüzden Memur-Sen en büyük sendika olarak ortaya çıktı. Bu arada Memur-Sen’in nasıl en büyük sendika olduğunu bilmeyen yok. Tıpkı diğer alanlarda yapılan tehdit, şantaj vs. gibi…

Memur-Sen iktidarla oturulan toplu görüşme masasında ve Hakem Heyeti ile yapılan pazarlıkta ne yaptı. Köşe taşı gibi masanın köşesinde oturdu ve yerinden hiç kıpırdamadı. Memurlar adına istediği zamla ilgili hiç mücadele etmedi.

Netice itibarıyla Hakem Heyeti memurlara 4+4 zammı uygun gördü…

Bu arada bazı yandaş basında, memurların 164 adet yeni hak kazandığı ortaya atıldı. Aslında kazanılan hiçbir hak yoktu. Enflasyon rakamları ortada iken, verilen zammın komikliği herkesi, tıpkı Şike soruşturma savcısı Mehmet Berk gibi güldürdü! Biliyorsunuz o da ‘Cemaatin Fenerbahçe’yi ele geçirmek için bu operasyonların yapıldığı söylemine’ üç gün hiç durmadan gülmüştü!(bu kendi beyanıdır.)

Dedik ya; memurlar iki yılı kapsayan bu toplu görüşme masasından hiçbir yeni hak almadan kalkmıştır diye… Meğer yeni hak almak bir yana, eldekinin bir kısmını da kaybetmiş.

Toplu sözleşmede yüzde 4+4'le istediği zammı alamayan memurlar, kapılarında birkaç araba bulundurmanın cezasını, kamuda servis kullanan memurların katkı payı ödemesiyle ödeyecekmiş.

Maliye Bakanlığı'nca, bütçe kanunlarında yer alan bazı hükümlerin ilgili kanun ve kanun hükmünde kararnamelere eklenmesi ile 5018 Sayılı Kanun ve bazı kararnamelerde değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı taslağı hazırlanmış.

Bu taslağın onaylanıp yürürlüğe girmesiyle birlikte memurlara ulaşım ücretli hale gelecek.

Taslakta, "İdareler, personel servis hizmetlerinden yararlananlardan, mahalli toplu taşıma araçlarının bir tam bilet ücretinin 20 katı tutarında aylık katılım bedeli alacak" ifadesi yer alıyor.

Bu bedeli bir katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacakmış.

Alınan bedel, genel bütçe kapsamındaki idarelerde genel bütçeye, diğer idarelerde ise kendi bütçelerine gelir olarak kaydedilecekmiş.

Servis bedeli alınmasına ilişkin esas ve usulleri Maliye Bakanlığı belirleyecek.

Değişiklik uygulanmaya başladığında İstanbul'da görev yapan bir kamu çalışanı eğer servis kullanıyorsa yaklaşık 2 lira olan otobüs biletinin 20 katını katkı payı olarak ödeyecekmiş.

Bu da yaklaşık 40 lira olacak.

O zaman memur evinin park yerinde(!) bulunan birkaç arabasından(!) birisine binip, işine gidebilir. Ayrıca her gün değişik bir arabaya binerse, çevreye hava da atmış olur!

Bir memurun ayda 20 gün çalıştığını düşünürsek, bu ücreti aylık olarak ödeyecekse, günlüğü iki liraya gelir. O zaman servisle, toplu taşıma araçları arasında bir fark olmaz.

Servisleri toplu taşıma aracı olarak kullanmak isteyen iktidar, servislere memurların dışında yolcu da alacak mı acaba?

Ne de olsa serbest piyasa ekonomisi ve ‘İleri demokrasi’ uygulaması var!

Yetmez ama EVET…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Marifet benim yorumuma yorum yazmakta değil, habere yorum yazmakta. Memurluk yapmama gelince evet 32 yıldır devlet memuruyum. Öğretmenim. İlk yorumumda yazdığım tüm kelimelerin arkasındayım. Ayrıca tanımadığım kişilere internetten kaba yazılar yazmam. Sizde bu yazıyı benim yüzüme karşı olsaydınız söyleyecek cesaretiniz olamazdı. Ben düşüncelerimi aktardım. Hangi siyasi görüşü desteklediğim veya benimsediğim beni ilgilendirir. Kaldıki bu ikdidarın kötü yaptıklarını öncekilerin hangisi iyi yaptı. Hangi ikdidar zamanında bu kadar huzurluyduk. Yanlışları eksikleri olabilir kimin yokki... ama iyi yaptıkları şeylerde var. Fabrika servisleri de gereksiz. ama rekabetçi piyasada adam parasını veriyor ve maliyeti ürüne yüklüyor. Bana göre memur en düşük ücreti almalı devlet sadece rekabetçi ortamda mücadele edemeyenlere asgari geçinebilecekleri kadar para vermeli. Millletin en başarılıları kapağı devlete atıyor en başarısızları özel sektörde rekabetçi dünya piyasasında çalışıp onları vergileriyl

ilyas kolayli 
 23.07.2012 12:44
Cevap :
Yani siz kendinize çok güveniyorsunuz. Öyleyse, bu sütunlarda kendi görüşünüzü niye yazmıyorsunuz. Vay sizin okuttuğunuz çocuklara! Aslında herkes bildiği konuda konuşsa, sorun kalmayacak. Bizdeki uygulama, iktidara yağ çekmek için her konuda bir şeyler söylemek gibi geliyor bana. Sizin yüzünüze, her alanda, her ortamda konuşurum. Siz kimsiniz? Sizin karşınızda öğrencileriniz yok. Zihniyet bozuk olduğu için, herkesi elindeki cetvelle sindirebileceğini sanan, iktidar yandaşı bir öğretmen olmanız bana sökmez. Hodri meydan...  23.07.2012 16:33
 

Bunda abes bir durum yok. Bir çok memur cüzi paralara lojmanlarda kalıyor. Servisler ücretsiz. Yemekhanelerinde neredeyse bedavaya yemek yiyorlar. Bu avantalar eskiden önemliydi yeterince araç yoktu yeterince konut yoktu, yeterince lokanta yoktu. Şimi servisler gereksiz trafik kalabalığı yapıyor. Günde iki kere kullanmak için koca otobüs ve her otobüs için en az bir şoför saklamak çok mu gerekli. Kim nereye girmek istedide araç bulamadı. Devlet bu imkanları tüm memurlarına sağlayabiliyormu. Dağdaki öğretmene sağlayabiliyormu. Bu beleşçiliği bırakacağız. Devlet niye çorba pişirsin, çorbayı çorbacı pişirsin. Sanki sanayideki ahmet ustanın çırakları köle devrinden kalma bir an önce ye işinin başına geç böyle yapan varmı. Bende ders zili çalınca sokakta ucuz temiz lokanta arıyorum. Bende 20 bilet parası isterim ulaşım için bende indirimli yemek kartı isterim. bende lojaman kiarası kadar kira desteği isterim.

ilyas kolayli 
 20.06.2012 21:36
Cevap :
Siz hiç memurluk yaptınız mı? Lojman kiraları ile dışarının farkı mı kaldı ki? Demek servisler trafikte kalabalık yapıyorlar! Fabrikalar veya büyük işletmeler işçilerini niye servislerle taşırlar? Onlar sendikalı, anlaşma öyle diyorsanız, size söyleyecek kelime bulamıyorum. İşçilerin maaşlarından servis ücreti kesiliyor mu? Aslında fazla söze de gerek yok. İktidarın her aldığı karara baş üstüne diyen yandaşlar olduğu müddetçe bu toplum her zaman kazıklanmaya mahkumdur. Sizde desteklediğiniz iktidardan bunları isteyin!  21.06.2012 13:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2896
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster