Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
8271
 

Menderes 'Beni Atatürk keşfetti!' diyor, ya Erdoğan'ı keşfeden kim?

Menderes 'Beni Atatürk keşfetti!' diyor, ya Erdoğan'ı keşfeden kim?
 

Menderes ‘Beni Atatürk keşfetti!’ diyor, ya Erdoğan'ı keşfeden kim?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin kuruluş yılında ve 2002 Seçimleri’nde kitlelere yaptığı konuşmalarda kullandığı ‘mazlum/mağdur Erdoğan’ kimliğini yine öne çıkarıyor.

Başbakan Erdoğan meydanlardan meydanlara koşarken;

Bugün bize nasıl, sandık her şey değildirdeniliyorsa, merhum Menderes’e de aynısını söylediler” vb. gibi söylemlerle sürekli Adnan Menderes’e gönderme yaparak aynı sonla karşılaşacağı kuşkusunu taşıyor.

Başbakan Erdoğan, Adnan Menderes’e yönetimden el çektiren askeri darbe olasılığının endişesi içinde paranoya geliştiriyor.

Gelin Adnan Menderes ile ilgili bilgilerimizi tazeleyelim.

Adnan Menderes Aydınlı toprak ağası varlıklı bir çiftçinin oğlu, İzmir Amerikan Koleji mezunu, hukukçu, 1931-1960 yılları arasında tam 30 yıl Türk Siyaset Tarihine damgasını vurmuştur.  

Adnan Menderes, 1930 yılında Aydın ilinde kısa süreli Serbest Cumhuriyet Fırkası üyeliğinden sonra 1931 yılı seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Aydın milletvekili seçilmiştir.

03 Şubat 1931’ de Gazi Mustafa Kemal yurt gezisini tamamlayarak Ankara’ya döndüğünü günün ertesinde erken seçim kararı alınmıştır. 

Menderes’in Mustafa Kemal’le yaptığı 4 saatlik görüşme siyasi hayatının yönünü değiştirdiği gibi geleceğe yönelik önemli bir açılımın nedeni olacaktır.

Gazi Mustafa Kemal; ‘Bugün konuştuğum genç elbette burada. bizim mutemetlerimizle çalışamaz. Şayanı dikkat bir gençtir…’ der.

Adnan Menderes, Gazi Mustafa Kemal’de son derece olumlu izlenimler bırakmayı başarmıştır.  

Celal Bayar, Aydın İl Başkanı Adnan Menderes’ten etkilendiğini itiraf ederek bu düşüncelerini Ankara’da ATATÜRK’le paylaştığını söyler.

Fakat Bayar, ATATÜRK’e Menderes için milletvekilliğinden söz etmediğini, Menderes’in milletvekili olmasının uzaktan akrabası Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras sayesinde olabileceğini iddia eder. C. Bayar, Başvekil, s. 26 -27; H. Özdemir, Türkiye, s. 151

Adnan Menderes bu şekilde TBMM’ne girmesini hiçbir zaman unutamayacak ve zaman zaman ‘Beni ATATÜRK keşfetti’ diyerek minnet duygularını dile getirecektir. Ş S. Aydemir, Menderes,  s. 90

Adnan Menderes’i değerlendiren blog yazım önyargı’ taşımayan, ‘ideoloji’den arınmış ‘objektif’ bir çalışma ürünüdür.

‘Askeri Cunta tarafından ‘devrik başbakan’ olarak yazılan çizilen Menderes’in bugün ‘Türkiye Demokrasi Tarihi’ndeki yeri ‘demokrasi öncüsü’ olmuştur.

Batı kültüründe yetişmiş, iyi eğitim görmüş, Fransızca ve İngilizce bilen Berrin Hanım’la evli olmasına karşın aralarında duygusal uyum mümkün olamamıştı.

Yaşamındaki bu duygusal boşluğu dolduran, karşılıksız ve fırtınalı aşk yaşadığı ünlü Devlet Opera Sanatçısı Ayhan Alnar ( Aydan) kocası Ferit Alnar’dan boşanmak zorunda bırakılmıştı.

Bu fırtınalı aşkın ‘Bebek Davası’ şeklinde Yassıada Duruşmalarına bir dosya daha eklenmesi T.C.’nin ayıbı olmuştu.

atv kanalında gösterilen Adnan Menderes’in yaşamını konu alan dizinin adı ‘Ben O’nu çok sevmiştim.’ tümcesi de Yassıada duruşmalarında Ayhan Hanım tarafından hakime söylenmişti…

Ayrıca roman ve öykü yazarı Suzan Sözen de Menderes’in inişli çıkışlı yaşamında önemli bir yer almıştı.

Diğer yanda Türk Siyaseti, Recep Tayyip Erdoğan adıyla ilk kez 27 Mart 1994’te tanıştı.

Recep Tayyip Erdoğan, ‘Milli Görüş’ tabanının yakından tanıdığı, İstanbul ve Türkiye için genç, görev almak için sabırsız,  yeni bir yüzdü… 

40 yaşında, Avrupa kıtasının 2.  büyük metropolü olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık koltuğuna oturan Erdoğan, çekirdekten yetişme ‘milli görüş’ sahibi, dindar, muhafazakar olarak göreve başlıyordu.

Bugün Başbakan Erdoğan, model olarak da artık Erbakan’ı değil Adnan Menderes’i alıyor, meydanlarda Menderes’in adını ve 27 Mayıs darbesinin toplumun ve kurumlarının üzerine karabasan gibi çöktüğü günleri anlatmadan geçemiyordu.

Menderes’in idam edilmesine babası ile nasıl gözyaşı döktüğünü anlatıyor, açıkça duygu sömürüsü yapıyor, ‘mazlum/mağdur Erdoğan’ kimliğini ön plana çıkarıyordu.

Başbakan Erdoğan, çocukluk yıllarında başladığını, söylediği Menderes sevgisini açık açık dile getirmeye başlamıştı.

Bugün, yıllarca ‘Milli Görüşü’ terennüm etmiş bir liderin kültürel background, aile yapısı ve toplumsal normlar açısından Menderes’le örtüşmeyen özelliklerine rağmen Başbakan Erdoğan nasıl olur da; Adnan Menderes’i ‘idol’ alabiliyor?

Sayın Başbakan’ım merhum Menderes’i keşfeden Ulu Önder ATATÜRK, Sizi keşfeden kim?

20.09.2013,İzmir, Türkiye

Not: Fotoğraf Alıntıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Şükrü Bey. Abdullah Gül ve Erdoğan'ı ABD'nin keşfettiğini okumuştum Ergün Poyraz'ın bir kitabında. O şimdi ON'uncu köyde. İyi günler.

Ali Rıza İZGİ 
 20.09.2013 22:49
Cevap :
Merhaba, Katılıyorum. Geçmiştekiler de değil mi? selamlar,  27.09.2013 0:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 847
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster