Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '08

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
499
 

Menopoz 2. baharınız olsun...

Menopoz döneminde olan bayanlarımızın ortak sorunları hep aynıdır. Ama bilinen bir gerçek var ki bayanlar menopoz dönemi asla kabusunuz olmamalı! Konuyla ilgili Biz Tv’de konuğum olan değerli isim Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Onur Bilgin Menopoz dönemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

“Menopoz döneminin en belirgin sıkıntıları bayanların ani sıcaklık hissi, terleme, çarpıntı, uyku bozuklukları, unutkanlık, sinirlilik halidir.” diyor Sayın Bilgin ve ekliyor: “Sıkıntıların nedeni o güne dek alışmış oldukları hormonların, son adetin görülmesinden sonra geri çekilmesidir. Menopoza girdikten sonra hormonların çekilmesiyle birlikte daha uzun yıllar sonra kalp hastalıklarının görülme sıklığında bir artış ve kemik erimesi gibi sorunlar görülebilmektedir.”

Menopoz döneminde bir bayanın beslenmesine özen göstermesi çok önemli. Metabolizma yaşın ilerlemesi ile birlikte eskisi gibi hızlı çalışmadığı için kilo alımı artmakta ve bu durum kalp hastalıklarına bir çeşit davetiye çıkarmaktadır. Sayın Bilgin özellikle sigara konusunda çok net açıklamalarda bulundu: “Son yıllarda, şehir de yaşayan kadınların yanı sıra artık kırsal kesimdeki kadınımızda da bir sigara içme artışı gözlenmekte. Sigara, menopoza girme yaşını en az 2 yıl öne çeken nedenlerden en tehlikelisidir.”

Özellikle menopoz döneminde hormon kullanımının kanser nedeni olabileceği üzerine pek çok haber yayınlandı. Çoğu kadın sırf bu yüzden doktor kontrolü ve tedaviyi reddetti. “Kadın ve Sağlık” programında Sayın Bilgin ile bu konuyu da gündeme getirdik. “ Kanserin sebebi sadece hormonlar değildir. Kanser de çok farklı nedenler söz konusu olabilir. 1950’li yıllarda kadınlara has olan östrojen hormonu tek başına rahmi olan kadınlara verilmiş ve bu kadınların bir kaçında rahim içi kanser görülmüş. O yıllardan sonra bilinir ki, tek başına östrojen hormonu rahimi olan veya menopoz dönemine giren bir kadına bu tür bir tedaviyi hiç bir doktor uygulamaz. Bu durum sadece yanlış ilaç tüketen “ Ona iyi geldi, ben de içeyim!”mantığıyla hareket eden bayanlarımızda görülebilir. Uygun şartlarda kullanan ve doktor kontrolü ile hareket eden bir kadın da kanser riski diğer kanser türlerine yakalanma şansı ne kadarsa o kadar risk taşır. Yoksa hormon kullanımı kanseri arttırıcı özellik taşımaz. Menopoz polikliniğimize sıkıntıları için başvuran bayanlarda yapılan ön taramalarda, pek çoğunda Meme Kanseri oldukları ortaya çıkmıştır. Mamografi ile erken tanı koymak mümkün. Hormon kullanımı bu durumu daha ileri bir safhaya götürecekse, bir hekim zaten bunu hiç bir koşulda uygulamaz. Düzenli doktor kontrolü ve menopoz döneminin başlangıcında ilaç kullanımı ile 5-6 sene rahatlıkla bir risk artışı olmadığı bilinmektedir. Türkiye’de 65-70 yaşından sonra kimse tedavi olmak amaçlı bize gelmez. Önemli olan süreç Menopozun başlangıcından sonraki 2-3 senelik süreçtir.”

Menopoz dönemini yaşayan bayanların bu dönemde dile getirdikleri bir diğer sözcüktür: Osteoporoz”. Sayın Bilgin, Osteoporozun sadece beslenme ile ilişkili olmadığını düzenli yapılan sporun ve egzersizlerinde yakalanma riskini azalttığını belirtiyor.

Türkiye’de tahmini 8 milyon kadınımız menopoz dönemini yaşamakta. Bu dönemi yaşıyor olmak, hayattan elini eteğini çekmek değil asla hanımlar! Menopoz bir yaşamın bitişi değil, kadınlarımızın hayatının ikinci baharıdır. Bu psikoloji, düzenli doktor kontrolleri ve doğru tedavi ile ben atlatılamayacak bir sorun olduğuna inanmıyorum. Özellikle aile ve yakınların bu dönemde daha hassas ve anlayışlı olması da gerekli. Menopoz daha önce de ele aldığı bir konu. Programlarımda da sizlerden gelen yoğun istek beni ayrıca mennun ediyor. Prof. Dr. Onur Bilgin’e aktardığı bilgilerden, sizlere de ilginizden dolayı teşekkür ediyorum. Yaşamda önceliğiniz hep sağlığınızdan yana olsun...

Handan Sarayhanoğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu gün tesadüfen bu blogunuzu okudum sonra da ana sayfanıza baktım ve dikkatimi çeken husus sizin bloglarınızın ortalama okunma sayısının 260 olmasıydı. İnsanın bazen inanası gelmiyor ama acı gerçek şu ki, sadece Türkiye genelinde değil MB ortamında bile ıvır zıvır konular daha çok pirim yapıyor. Size ne kadar teselli olur bilemiyorum ama ben blogunuzu çok beğendim. Bilgilendirici ve son derece yararlı bir blog. Elinize sağlık. Saygılar ve sevgiler

Matilla 
 04.03.2008 9:22
Cevap :
Merhaba sözlerinizle beni çok mutlu ettiniz. Elimden geldiğince önemili olduğuna inandığım bilgileri sizlerle paylaşıyorum.görüşmek üzere.  05.03.2008 14:04
 

Sözünü ettiğiniz fiziksel gerçekler kaçınılmaz bir gerçeklik olarak kadınları bekliyor. Tedavisi de var gerçekten. Sözünü ettiğiniz etkenlerden dolayı kadınlarımızın birçoğunun menopoz tedavisinden kaçtığı da bir gerçek. Hatta köylerde ki; benim halam mesela böyle bir tedavinin varlığından habersiz. Erkenden beli büküldü kadıncağızın. Tek iyi tarafı bol miktarda süt ve süt ürünleri yemeleri. Eşine söylüyorum ama ilgilenmiyor. Bu işin fiziksel boyutu. Bir de duygusal boyutu var ki onu sormayın işte. Doktorlarımız ne kadar katılır veya siz bilemeyeceğim ama kadınlar şaşkınlığından mı nedir ergenlik dönemi belirtileri göstermeye başlıyor. Kır yaşından sonra aşık, maşuk oluyorlar:)) Bu anlamda ikinci bahar deyimi tesadüf olmasa gerek. Hayat kırkında başlar değil mi?:))

Ayrıntıda gezinmek 
 03.03.2008 11:10
Cevap :
Menopoz özellikle tv programlarımda da sık sık ele aldığım bir konu.Bayanlarımızın menopozile ilgili herşeyi öğrenmelerini istiyorum.Evet kırsal kesimde zorluk daha fazla olabilir ama size katılıyorum herşeyin daha doğal olanını tüketebiliyorlar.Her yaşın ayrı bir güzelliği mutlaka var. İnsanlar aşklarını doya doya yaşamalı, zira herşeyin bir sonu var değil mi?  05.03.2008 14:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 52
Toplam yorum
: 45
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4384
Kayıt tarihi
: 22.10.07
 
 

1976 yılının güzel bir Kasım ayında başladı hayat yolculuğum.1993 itibari ile radyo ve Tv sektöründe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster