Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

24 Kasım '18

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
3470
 

Menopoz Öncesi ve Belirtileri

Menopoz Öncesi ve Belirtileri
 

Teknik açıdan, bir yıl boyunca adet görmeyen bir kadın menopoza girmiş sayılıyor...
Lâkin, menopoz bu sürecin son aşaması aslında...
Zira menopoz semptomları birkaç yıl evvelinden başlamakta.

"Nedir o işaretler?" diyorsanız; işte uzmanlara göre menopoz belirtileri:

Düzensiz adet dönemleri: Bu ilk belirti olup, adet döneminin düzeni değişmektedir. Bazı kadınlar 2-3 haftada bir görürken, bazılarıysa ayda bir kez bile görmeyebilmektedir.

Düşük doğurganlık: Menopoz öncesi hazırlık döneminde, kadınlarda kadınlık ve üreme hormonu olan östrojen seviyesi önemli oranda düşmeye başladığından, hamile kalma olasılığı da azalır.

Vajinada kuruluk: Bu durum genellikle kaşıntı ve rahatsızlık hissi yaratır. Bazı kadınlarda cinsel ilişki esnasında ağrı da görülür. Vajinal atrophy, vajinada dokuların incelmesi ve küçülmesi neticesinde oluşan iltihaba verilen isimdir. Aynı zamanda, östrojen seviyesinin düşmesi sonucu meydana gelen kuruluk da bu iltihabın nedenidir. Kadınların % 30'unda, erken menopoz döneminde bu iltihap görülür; % 47'sinde ise menopozun sonraki dönemlerinde ortaya çıkar. Pek çok kadın bu kuruluk ve ağrı hakkında konuşmaktan kaçınır ve tıbbi yardım alma konusunda da isteksizdir.

Ateş basmaları: Vücudun üst kısmında ani sıcaklık hissedilmesidir. Genelde yüzde, sırtta veya göğüste başlayarak, başladığı yere göre yukarıya ya da aşağıya doğru yayılır. Cilt kızarır, düzensiz bir vaziyet alır ve terleme başlar. Kalp atışı aniden hızlanabilir, düzensiz bir hal alabilir ya da normalden daha güçlü atmaya başlayabilir. Ateş basmaları, genellikle menopoza girildikten sonraki ilk yıl içerisinde gözlenir.

Gece terlemesi: Eğer gece oluyorsa buna gece terlemesi denir ve birkaç dakikadan fazla sürmez.

Uyku bozukluğu: Bu genellikle gece terlemesinden kaynaklansa da, uykusuzluk ve endişe halinden de kaynaklanabilmektedir. Uykuya dalmada ve uyumada zorluk çekme, menopoza yaklaştıkça çoğalır.

İdrar problemleri: Kadınlar bu dönemde sistit gibi idrar yolu enfeksiyonlarına karşı daha korumasızdır. İdrara çıkma daha sık görülür.

Huysuzluk: Uyku bozukluğu ile yakından alâkalı bir semptomdur. Uzmanlar, pek çok huysuzluk ya da aksilik hallerinin uykusuzlukla yakından ilişkili olduğunu söylerler.

Odaklanmada ve öğrenmede zorluk: Bazı kadınlarda kısa dönem hafıza sorunları ile uzun süre konsantre sağlamada güçlükler gözlemlenmektedir. Yapılan geniş çaplı bir araştırmada, menopoz döneminden kısa bir süre evvel, kadınların diğer dönemlere nazaran öğrenme zorluğu yaşadığı bulunmuştur.

Üst karın bölgesinde yağlanma...

Saç dökülmesi, saçların incelmesi...

Göğüs bedeninin küçülmesi;


Tedavi edilmediği takdirde bu semptomlar 2-5 yıl içerisinde yavaş yavaş azalmaktadır. Lâkin bazı kadınlar bu semptomları daha uzun süreli de yaşayabilir.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3333
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster