Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
451
 

Merak edilecek şey yapıyorsan merak etmek hakkım

Merak edilecek şey yapıyorsan merak etmek hakkım
 

Meraklı insanlara kızarız ama merak etmek insanların hakkı gibi görünüyor; sorun merak edenlerde değil merakımızı celbedenlerde.

Bilmediğim, görmediğim, duymadığım bir şey yapıyorsan bakarım arkadaş. Hatta çok merak edersem gizlice evine de girerim.

Bu konu literatürde düzenlenmemiş ve meraklı insanlar suçlanıyor ama merak normal ve doğal bir insan duygusu, “Ne bakıyorsun?” diyemezsin; bakılacak bir şey var ki bakıyorum!

Yani insanların bu davranışı yanlış değil; ya hiç göstermeyeceksin ya da merakımızı gidereceksin. Merak edenler ve meraklı meraklı ne olup bittiğini öğrenmeye çalışanlar hatalı değil; bu, normal bir insan davranışı.

Bir de üstelik bakıp görmeye duymaya çalıştığımız zaman saygısız oluyoruz; köpeğim kuyruğunu salladığı zaman niye bakıyorsun, sen de ona bakma o zaman. Valla biz bu dünyada yaşıyoruz, yaprak kımıldasa dikkat kesiliriz.

Meraklı olmak, merak etmek suç değil ayıp da değil, normal insan davranışı; kimse size bir şey diyemez. Zarar vermeden bahçesine girip çiçeklerine bile bakabilirsiniz!

Yahu siz anlamıyorsunuz, aslında sorun bizim merak etmemiz değil. Adam/kadın bir şeyler saklıyor; bilinsin istemiyor. Yani merak etmek hakkımız ama söylediğimiz nedenle işine gelmiyor. Değilse çekineceği bir şey olmasa merak etmemize niye kızsın ki!

Bu arada yorum sayfalarında yer alamadığımıza göre bizim bu yazılarımız günü/gündemi yorumlamıyor galiba, Taş Devrinde Fred Çakmaktaş ile karısı Vilma arasında geçiyor olmalı!

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tamam, doğru dersin. Çoğumuz çaktırmadan merak ederiz zaten. Ancak dediğin gibi merak etmeyi bir hak bellemişsek niye çaktırmadan merak edeyim ki? Sadece bazı meraklarım sadece beni ilgilendirir de onları paylaşmam. Fakat karşımdaki beni meraklandıracak bir şey yapıyor veya yapmaya niyetleniyorsa ben merakımı çaktırmama derdinde olmam. Gizli bilgi topluyorsam tabi ki casusluğun gereği çaktırmadan merak ederim. :)

Muharrem Soyek 
 26.01.2017 11:57
Cevap :
"Sadece bazı meraklarım sadece beni ilgilendirir de onları paylaşmam." Bir cümle aldım ama her cümlesi çok farklı yorumunun.  26.01.2017 15:37
 

Sunulan bir şeyin ilgi görmesi ve merak edilmesi çok doğal bir şey sadece sahibini rahatsız edecek kurcalamalar normal değildir. Örneğin Kerim KORKUT'UN yazılarını merak edip incelemek normal ama özel yaşamını kurcalamak normal olabilir mi? Gönül hoşluğuyla...

Kadri KANPAK 
 25.01.2017 10:46
Cevap :
Benim ülkemin sınırları geniştir...  25.01.2017 16:19
 

Kerim Kardeş Günaydın meraklının başı beladan kurtulmaz. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 25.01.2017 7:07
Cevap :
Ben de çok meraklıyım...  25.01.2017 16:47
 

Ben de bir öğretmen olarak öğrencilere devamlı "Öğrenmek Merak Etmektir" düşüncesini vermeye çalışırım. merak olmasaydı bir çok buluş, doğa olayı çözülemezdi zaten. ***"İnsanların başına meraktan gelirmiş" sözü de tam bize uygun herhalde. Selamlar.

DurmuşGüler 
 24.01.2017 23:37
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim, sağlık mutluluk dileklerimle...  25.01.2017 16:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5771
Toplam yorum
: 14535
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 639
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster