Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
521
 

Merak etme sen

Merak etme sen
 

Merak (Baygri.com)


İnsan sesini duyurmak istiyor. Çalışırken, bir şekilde, belirli kesime de olsa sesinizi duyuruyorsunuz. Ama emekli olunca bu istek dayanılmaz oluyor, hele de öğretmenseniz daha çok sıkılıyorsunuz. Kahveye gidenlerden de değilseniz, bir sosyal etkinliğiniz de yoksa nasıl olunduğunu tahmin edebilirsiniz. Bu durumda ne yapabilirsiniz? Kitap yazmak kolay değil. Yazdın farzet bastırmak zor. Gazetelerde köşe tutmak da kolay değil. Bereket internet var. 

İnternet dünyasına gireli birkaç sene oldu. Sesimiz tam yankı bulurken bloglarımız erişilmez oldu. Yine arayış içine girdik. 

Milliyet’in “Gündem artık sizin yazdıklarınızla belirlenecek! Blog dünyasına Milliyet ile adım atın, sesinizi dünyaya duyurun!” çağrısı ile bu bloglarda yazmaya başladım. 

Niye daha önce Milliyet Blogda başlamadım ki. Oysa Milliyet’i taa kuruluşundan beri izleyenlerdenim. Bir şey daha söyleyeyim Milliyetten ödül alanlardanım. (1981’de Atatürk konulu Milliyet Karacan Armağanında sadece dört mansiyon verildi. Mansiyon alanlardan biri de benim. “Atatürkçü Düşünce Üzerine” başlıklı bu kitabımızı hâlâ bastırabilmiş değilim.) Demek istediğim Milliyet’e hiç yabancı olmadım. Ama ancak bugünlerde Milliyet Blog ailesine katılabildim. 

Yazma isteğimiz sadece sesimizi duyurmak için değil tabii. İnsan az da olsa bir katkı sağlamak istiyor. Hele öğretmen olunca katkı sağlama isteği dayanılmaz hal alıyor. Bu psikolojik durumumuzu da keşfeden Milliyet yukarıda bir paragraf aldığım çağrı yazısında “Siz de blog'unuzu hemen oluşturup, kişisel ilgi alanınıza göre, bilgi sahibi olduğunuz alandaki güncel olay ve gelişmeleri, duygu ve düşüncelerinizi, bilgi ve deneyimlerinizi Milliyet İnternet okurlarıyla paylaşmaya başlamak istemez misiniz?” diye yazıyor. Çağrı açık. Bilgi sahibi olduğumuz konuları işleyeceğiz. Duygu ve düşüncelerimizi paylaşacağız. Yani yazmak için yazmayacağız

Milliyetin bu çağrısı anlamlıdır. İnternet dünyasında bilgi kirliliği oluyor. Bu da güvenirliğin kaybolmasına neden oluyor. Bir öneri, bir düşünce güvenir olduğu, geçerli olduğu müddetçe önem taşır.  

Köşe yazarlarını da bloglarda yazanları da okuyorum. Görüyorum ki herkes Türkiye’mizin içinde bulunduğu bunalımdan kısa zamanda sağlıklı olarak çıkması için düşünce geliştiriyor, en azından çabalıyor. Ancak görüyorum ki sistemli bir çalışma yok. Ne yazık ki ben de sistemli olarak çalışamıyorum. Bir iki sene önce bir HEEY Masası (Gencal Masası) önerisi geliştirdim. Ancak bu öneriyi duyuramadık. Umuyorum ki Milliyet Bloglarda bu önerimiz yankı bulur. ( İnşallah bundan sonraki yazımızda bu öneriyle geleceğim.) 

Aslında bugün söz edecektim HEEY masasından; ama giriş paragraflarımız uzayınca erteledim. 

Kendimi, hiçbir şey yazmamış, boşuna okuyucuların zamanını almış gibi hissediyor gibiyim. Bir taraftan da “HEEY masası konusunda merak uyandırmamız bile bir şeydir.”diyorum. 

Merak bilimin anasıdır.” desem yanlış mı olur? Bilim ve teknoloji tarihine bakarsak gelişmeye yol açan en önemli niteliğin merak olduğunu görürüz. Sözü edilen merak başka merak. 

Merak etme sen. 

 

Sabahattin Gencal. Başiskele – Kocaeli, 07. 04. 2011 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yorumunuz için teşekkür ederim. İnsan okunduğunu bilirse memnun olur. Hele yorum alırsa daha çok memnun olur. Memnuniyetlerin, mutlulukların paylaşılması güzel. Güzel günler dileğiyle.

Sabahattin Gencal 
 09.04.2011 12:59
 

Merhabalar Sabahattin Hocam, Siz her ne kadar "Merak Etme Sen" deseniz de, Heey Masası'nı (Gencal Masası) Elbette merak ediyoruz. Sayın hocam, Milliyet Blog sayfasından birçok arkadaşıma bahsetmiştim. Ama kimse burada sayfa açmamıştı. Ondan sonra da kimseye bahsetmemiştim. Sizin burayı seveceğinizi bilseydim, ta o zaman sizi buradan haberdar ederdim. Burası tam size göre bir blog sayfası. Değerli fikir ve düşüncelerinizi burada gönül rahatlığıyla paylaşırsınız. Fikir ve düşüncelerinizin burada yer bulduğunu da göreceksiniz. Sevgi, saygı ve hürmetlerimle.

Pervane 
 09.04.2011 8:12
 

Tarafınızdan hoş karşılandığım için memnun oldum. Teşekkür ederim. Yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim. Işık tutma iddiasında değilim; ama en azından bir gayret içinde olmaya çalışacağım. Bu arada blog çalışmalarında tecrübeli olan sizlerden ve diğer tecrübelilerden de yararlanacağım. Saygılarımla

Sabahattin Gencal 
 07.04.2011 14:33
 

Blog kategorisindeki bu yazınızla sizi tanıma fırsatımız oldu. Aramıza hoş geldiniz. Yazılarınızın genç nesle ışık tutacağı kanısındayım. Eğitim gönüllülerine sonsuz saygımız var zira bizim ailemiz de eğitimci bir aile...MB yazım platformunda başarılar dilerim. Saygılarımla...

Yurdagül Alkan 
 07.04.2011 12:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 168
Toplam yorum
: 285
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 645
Kayıt tarihi
: 29.03.11
 
 

1943'te Trabzonda doğdu. Erzurum Yavuz Selim İlköğretmen okulunu bitirdikten sonra girdiği Bursa Eğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster