Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1094
 

Meral YAĞCIOĞLU- "BABA KIZ KARALADIK"

Meral YAĞCIOĞLU- "BABA KIZ KARALADIK"
 

"Baba Kız Karaladık" kitap kapağı


Televizyon reklamlarında yeni bir reklam çıktı. Hazır çorba reklamı: "Analı kızlı" Alakası yok ama ne zaman bu reklamı görsem aklıma "babalı kızlı" şiir kitabı çıkaran Meral YAĞCIOĞLU arkadaşım geliyor.

İstanbul TÜYAP kitap fuarında Meral Hanım'ın babası Ömer KULOĞLU' yla tanıştım ve kitaplarını edindim. O kadar duygulandım ki bilemezsiniz. Ne kadar güzel bir şey. bir yüzünde babanın şiirleri, diğer yüzünde kızının şiirleri.itabın adı: " Baba Kız Karaladık" İyi ki de karalamışlar. İçten duygu ve düşüncelerle yazılmış naif şiirler. 80 sayfa babasına, 80 sayfa kızına ayrılmış. Kitaphane Yayınları'ndan çıkan kitap Nisan/2009 baskılı.

Destan destan yazın beni satıra

Şu âlemde garip bir kuloğluyum

Yaralı gönlümdür dosta hatıra

Şu âlemde garip bir kuloğluyum

Kitabın tanıtımında bu dörtlük yer almış. 1933 Rize asıllı Erzincan doğumlu Ömer Kuloğlu, şiir ve edebiyata ortaokul sıralarında başlamış, edebyat öğretmeninin verdiği " Kuloğlu" mahlasını halen kullanmaktadır. Ve "halen İstanbul Edebiyat semalarında uçup durmaktadır. Mahlas kullandığından da anlaşılacağı üzere halk şiri tarzını benimsemiş Kuloğlu.

Meral Yağcıoğlu da babası gibi İstanbul semalarında şiir kuşuna binmiş uçup duruyor. O da ankara'da doğan bir Rize'li. nkara'da, ortaöğrenimini Fethiye'de , liseyi Aydın'da, "genel eğitimini tüm yurtta tamamlamış, son 25 yılını İstanbul'a adamıştır."

YALAN YANSIMA

Gülümsedi

Aynadaki şeytana

Rahuh satılık

İnsanlıktan bihaber

Sevgiden dem vuruyor

Karşımda

Bu şiirden de anlaşılacağı üzere babasından farklı bir tarzda, serbest tarzda yazıyor şiirlerini. Bu kitap, şairin ilk şiirlerinin toplamı. Kısa şiirleri daha bir anlam yüklü.

PIRLANTA

Ufalandı darbelerle

Elmas madenim

Tek taş ustası arıyor

Sol yanım

Bu kısa şiirlerde biraz daha ironi, biraz daha derinlik hakim. Onun için seçtim ki bu şiirleri, belki bunların üzerine daha bir yoğunlaşır diye.

Meral Yağcıoğlu'nun şiirlerini izlemeye devam edeceğim.ilk şiirler sözkonusu olunca eleştiriden daha çok tanıtım yerinde bir tutum oluyor. Ama ileride yeni şiirlerinde aşamalar kaydedeceğine inanıyorum. O zaman eleştirel bir bakış açısıyla inceleyeceğim şiirlerini. Ama şimdilik baba kız yazılan bu şiirleri çok sevdiğimi söylemeliyim. Çalışmalarını ara vermeden sürdümesini diliyorum. Üstelik Nedim gibi ünlü bir divan şairinin dizelerinden akıp gelmiş şiir denizine. o vakit daha çoğunu beklemek hakkımız.

Şimdi kitaptaki tanıtım şiiriyle başbaşa bırakıyorum sizleri:

Göz göz olmuş yüreğim

Benim için çıkmış yola

Dörtnala yaklaşan beyaz atlı

Aydınlanmış hanemin

En ücra köşesi

Kederle tasa

İtilmiş bir kenara

Sızlanıp dursunlar

Bundan sonra

Çalacakmış sürgülü kapımı

Mavi kanatlı melek

Oysa ardına kadar

Açık olmalıymış

Kamaşacakmış gözleri

Dostun, düşmanın

Telvelerin üzerine

Ay mı doğmuş , güneş mi ne?

Benli Naciye'nin yalancısıyım

Haydi hayırlısı bakalım!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ve gönül verdiğini emek vererek sayfalara dökmek. Bunu bir de "Baba" ile yapmak. Ve blogdaşlarla paylaşmak. Emeğinize ama ille de sevgili baba-kız şairlerimizin yüreğine sağlık.

derinmavi.. 
 10.01.2010 17:30
Cevap :
Herkesin emeğine sağlık sevgiler  14.01.2010 13:33
 

Coşkun bey değer verip okumuş,incelemiş ve bloğa taşımışsınız teşekkür ederim hem kendi adıma hem babamın adına... sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 04.01.2010 14:03
Cevap :
Meral Hanım, Şimdilik tanıtım gibi oldu ama daha sonra geniş çaplı okuyup değerlendireceğim. Mademki Nedim mecrasından geliyorsunuz sizi izlemek ve daha çok şey beklemek hakkımız olsa gerek. Başarılar diliyorum içtenlikle.  04.01.2010 23:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 264
Toplam yorum
: 1089
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 1115
Kayıt tarihi
: 30.04.07
 
 

1956 Sarıkamış Kars doğumluyum. 6 şiir kitabım ve 2 deneme kitabım var. son kitaplarımı B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster