Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Temmuz '07

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
915
 

Mercan Dede

Mercan Dede
 

Eski ile yeniyi, doğu ile batıyı, sufi müziğinin ilahi geleneğini, çağdaş müziğin tınılarıyla incelikli şekilde harmanlayan Mercan Dede’yi ilk 3 yıl önce bir televizyon kanalındaki konserinde tanıdım. Bir bayan semazenin de eşlik ettiği konser hem görsel hem de işitsel anlamda beni farklı bir boyuta götürdü diyebilirim.

Farklı bir boyut.

İçsel, etkileyici, zaman ve mekân kavramının olmadığı bir boyut.

Neredeyse 1-1.5 saat sadece müziği hissettim ve sahnedeki semazenle sema döndüm.

Müzik konusunda hiçbir tutuculuğum yok. Her tür müziği dinlerim. Yeter ki dinlediğim anda beni farklı duygu durumlarına alıp götürebilsin. İşte Mercan Dede’nin müziği de beni alıp götüren türden. Hüzün ve coşkunun, heyecan ve huzurun iç içe geçtiği mistik bir rüya âleminde hissediyor insan kendini.

Mercan Dede bir topluluğun ismi aslında. Bu topluluğun kurucusu ve lideri ise 1966 yılında Türkiye’de doğup sonradan Kanada’ya yerleşen bir müzisyen. Arkın Ilıcalı. Fakat Mercan Dede artık Arkın Ilıcalı’nın kimliği olmuş. Ney, bendir, davul ve vokal eğitimini geleneksel yollardan tasavvuf müzik ustalarından öğrenen Mercan Dede sufi inancına yürekten bağlı bir kişi. Ayrıca ebru sanatını öğrendiği ney üstadı Niyazi Sayın’dan da etkilenmiştir. 1998 yılında Kanada’ya göçmüş ve burada Güzel Sanatlar Fakültesinde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

1990 yılından bu yana değişik Sufi gruplar ile Avrupa, Kanada, ABD ve Türkiye’de birçok festival ve turnelerde sahneye çıkan Mercan Dede’nin neyinin o ilahi sesiyle süslediği müziği, tüm dünyada müzikseverlerin beğenisini kazanmış durumda. Doğunun büyüsünü mistik öğeler, elektronik tınılar ve yerel enstrümanlarla birleştirip farklı bir lezzet olarak sunuyor dinleyicilerine.

İlk dinlediğim albümü 2004 yılında çıkardığı “Su”. Daha sonra 2002 de çıkardığı “Nar”ı satın alıp dinleme fırsatım oldu.

2006 yılında çıkardığı “Nefes” adlı albümünün Avrupa Dünya Müziği Listesinde 2006 en iyi 150 albüm sıralamasında diğer popüler isimlerin arasında 2. sırada yer aldığını biliyorum.

Ruhunuzun okşanıp, evrenin uyumunu yansıtan farklı ritim ve melodilerle bir olmak istiyorsanız Mercan Dede’yi mutlaka dinleyin.


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben de bir sufi müziği dinleyicisi olarak mercan dedeyi severek dinliyorum, hayatı hakkındaki bilgilendirmeleriniz için teşekkürler, sevgiler.....

Astrokedi 
 22.10.2007 10:46
Cevap :
Müzik, ruhları güzelliklerde buluşturur.Ben teşekkür ederim.Sevgiler selamlar.  22.10.2007 11:35
 

Müzik nasıl ruhumuzun gıdası diyorsak, Mercan Dede de bizim ruhumuzu dinlendiren, bize huzur veren bir müzik yapıyorlar. Dinlerken bizi alıp götürdüğü diyarlarda mutlu oluyorsak Mercan Dedeyi dinlemeliyiz diye düşünüyorum. Kendine iyi bak en derin saygılarımla.

Mehmet EREN 
 02.08.2007 10:06
Cevap :
Keyifli, içsel bir yolculuğun kaptanı diyorum Mercan Dede'ye.Siz de kendinize iyi bakın, görüşmek üzere.  02.08.2007 11:28
 

Özellikle pop müzik dinleyip, şarkı sözlerini yazıp, ezberlemeye çalışmaktan ki özellikle mutfakta şarkılara eşlik ederim, bu tarz müzikleri dinleme fırsatı bulamıyorum. Bu müzikler de bulaşık yıkarken dinlenmez ki, değil mi? Kitap okumak gibi, bunlar da dinlenme pozisyonu istiyor sanırım; pek bana göre değil yani. :)))

derinmavi.. 
 27.07.2007 23:28
Cevap :
Bir gün evde temizlik varken açtım.Temizlik yapan hanım bir süre sonra "ayy Tijen hanım valla içime fenalık geldi, bu ne ya" demişti, çok gülmüştüm.Bu tür müzikleri de modunda dinleyeceksin değil mi ya:)) Ama dinlemediysen tavsiye ediyorum, dinlenme günlerinden birinde.Sevgiyle.  28.07.2007 1:33
 

Doğunun gizemli sesleriyle alternatif müziği birleştirdi. Birçok filmin müziğini yaptı. Dinlediğinizde insanı içine çeken müziğiyle Mercan Dede, vazgeçilmez oldu benim için. Üniversitedeyken yaptığımız etkinliklerde Mercan Dede'nin Nefes albümünden bazı parçaları fon müziği olarak kullanmıştık. Yazınızı okuyunca şimdi onu hatırladım. İyi bir konu seçimi olmuş.Saygılar...

Uzeyir Kadioglu 
 25.07.2007 12:57
Cevap :
Müziğin evrenselliği.Yaptığı müzik ile dünyanın her yerinden müzikseveri aynı duygularda birleştiriyor.Etkilenmemek mümkün değil.Saygı ve selamlar.  25.07.2007 17:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2748
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster