Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '17

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
437
 

Mercedes'e Rakip Olarak Geliyor

Mercedes'e Rakip Olarak Geliyor
 

Onu ihtiyaçtan kullanırız.

Yetiştirir kederlere, parçalar ve verdiği acıyı paylaştırarak dindirir.

Ulaştırır sevdiklerimize, sevinçleri büyüttürür.

Vardırır, hasr(l)etlerimizi dindirir.

İşimiz gereği kullanırız.

Sayesinde yaparak, kazanırız.

Geçim kapıları açtığı alanlar, taşın sıkılmasından başlar, iplikten çıkar.

Tekerini şişirene de, alınması için kredi verene de,  muayenesini yapana da, vergisini alana da kazandırır.

Çok iddialı olur bazen.

Bundan iyisini Tanrı yapar” diye üretildiği yerin girişine yazdıracak kadar.

Eskisi klasik olur.

Yenisi ise son model teknolojiktir.

Kara taşıtı, otomobildir tüm bunları yaptırtan.

Cugnot ile nüfusa geçmiş ve Benz ile nüfus kartı almıştır.

Kullanılmaya başladığı ilk andan itibaren bizi ise imrenme, gariplik, kızgınlık duyguları ile haşır, neşir ettiği de olmuştur.

“El yapıyor da biz niye yapamıyoruz” sözü, ruhumuza aynı anda işlediğinden olsa gerek.

Ben değil de, biz olmayı hatırlatması ise ayrı bir katma değer.

Bu değeri kazandırmak için çok deneme yapılmıştır.

Başarısızlıkları ise tarihe yazılmış, hikâyesi de ağlanacak halimize güldürmüştür.

Kimi bilerek keyifle avuçlarını ovalaya ve ovşalaya, kimine de fıkra geldiğinden.

Gülmenin sebebi ne olursa olsun, bizim tamamı yerli ve her miliminde “Madde in TÜRK” yazılı üretilmiş otomobil hayalimiz, birde bir gün yapılacak umudumuz vardı.

Hayal ve umut artık gerçeğe dönüşüyor.

Öyle eften, püften değil bu kez.

Her keseye uygun modeli, her koşulda verimli kullanımı, artı konforlu seçenekleri ile teknolojinin bugünkü imkânlarla sunduğu nimetlerden faydalandıracak şekilde üretileceği sözü ve yapılan örneklerinin testinin devam ettiği yerli otomobil.

Şükürler olsun.

Seri üretimine kavuşuyor.

Yerli otomobil de devlet payı yanı sıra, şimdilik belli olan BMC, Anadolu Isuzu ve ANTOR ile Anadolu Grubu, VESTEL’ İNDE yer aldığı belki bir veya iki başka grubunda olabileceği, şirketler birliğinin adı, paylarının oranları, üretim planları haberi yarın açıklanacak.

Şimdiden emeği geçen Cumhurbaşkanından, vidasını sıkan Cumhur’a kadar herkesten Allah razı olsun.

Birde temennim var ki yerli otomobilin son aşamasının üretildiği yerin kapısına altın harflerle “ALLAH İZİN VERDİ VE EN İYİSİ YAPILDI” yazısının çok geçmeden asılmasıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayırlı olsun. Darısı uçak ve helikopter fabrikalarının başına... Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 03.11.2017 10:28
Cevap :
İnşallah.Saygılarımla  04.11.2017 9:32
 

Sayın Ata Kemal Şahin'in yorumuna devamdır. Rastlantı olmadığını artık biliyoruz.Resmi ağızlardan açıklamaları ile "9,5 ayın" intikamı gibi.Ne zaman bu şekilde bizlerin umudunu şaha kaldıracak gelişmeler olsa "ACI" servis ediliyor. Sizler başınıza sardığımız "TERÖR" ile uğraşın der gibi. Maşaları ile ortalığa ateş saçıyorlar. Saçmaya da devam edecekler.Bu blogla ilgili yorum cevaplarım olsun, bu konu ile ilgili yorumlarım olsun, hep "TÜRKİYELİ" olmalıyız vurgusu var. Efendim suçu lisan ettiysem af ola, Cenab-ı Mevlam "ŞEHİTLERİMİZİN" mekanlarını cennet eyleye, bu memleketimizin tüm insanlarına akıl ve izan vere, yapılan bu hamleyi güzel ve faydalı eyleye temennisini sunuyorum.Saygılarımla.

E Ruhi YALÇIN 
 03.11.2017 8:12
 

Kıymetli E Ruhi Yalçın; İstemediler, bırakmadılar. Büyük şeytan dünyanın huzurunu, güvenini bozduğu gibi gelişmesini, kendi otomobilini, kendi silahını yapmayı da engelliyor. Sizler diyemiyorsunuz lakin ben civan yaşımdan beri Büyük şeytan ABD dünyanın başına bela olmuş. 1961 yılında ülkemiz otomobil yapsaydı hayli mesafe alırdı düşünebiliyor musunuz yarım asırdan fazla geç kalmamıza sebep oldular.Saygılarımı sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 02.11.2017 20:20
Cevap :
Değerli hocam açıklamanız için şükranlarımı sunarım.Evet çok ileri safhalarda olabilirdik.Bundan sonrası geç kalmasın en büyük dileğim. Saygı ve muhabbetlerimle.  03.11.2017 7:59
 

Merhaba Ruhi Bey, ülkemiz adına çok sevindirici haberler bunlar. Gençlerimiz için iş imkanı sağlayacağı için de mutluluk verici; lakin -30 yıldır otomotiv sektörüne hizmet veren biri olarak- birkaç bilgi ilave etmek isterim. Yerli otomobilimiz aslında iğneden ipliğe bizim değil, İsveç Saab 9-3 modelidir. Tasarımına ve mühendisliğine çok zaman ve para harcamamak için Saab’dan mülkiyet haklarını satın aldık. Böylece ciddi bir vakit ve maliyet avantajı sağladık ve elbette ki Türk mühendisleri de rötuşlar yapacak, parçaların çoğu da Türkiye’de üretilecektir; ama kalıp resimleri, teknolojisi ve platformu Saab orijinlidir ve güvenilirliği, kalitesi dünyaca bilinmektedir. Şimdi bu kaliteyi Türk işçileri üretecektir. Güzel haber ise isminin Saab değil, Türkçe olacağıdır. Muhtemelen 2021 ilk aylarında trafikte görmeye başlarız. Vatanımıza, milletimize hayırlı olsun. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 02.11.2017 19:16
Cevap :
A dan Z ye kadar tüm otomobil ve motor imalatçıları nüfusa geçiren Cugnot'a çok şey borçlu. Belki de Cugnotta istifade ettiklerine borçlu. 2015 yılında parası verildi alındı.TÜBİTAK üzerinde çalıştı, çalışmaya devam ediyor.Oluşturulan şirketler birliği de 2019 kadar üstünde çalışacak ve geliştirecek. Kim bilir belki hiç ummadığımız bambaşka bir eser ortaya çıkacak, Akdeniz olacak. Dünya ekonomisinde patent olayı var.Şayet bu piyasada yer almak istiyorsan kuralı bu.Yok almak istemezsen çok yakın geçmişte 2015 Kayserili İsmail Arıcı'nın ve daha uzak geçmişlerde onun gibi yapanların var olduğu gerçeği de var.Alın teri,ipliğinden iğnesine kadar her maddesi "Madde in TÜRK" olacak. Kazandıracak üretene de, kullanana da... Değindiniz gibi istihdam alanları doğuracak yine iğneden,ipliğe...Efendim cevap yazım yeni bir blog oldu.Sizde bir küçümseme sezdim gibi kusuruma bakmayınız. Aslında yüreğim sızlıyor, bunun açıklandığı gün 8 ŞEHİT verilmesi olayı ve arkasındaki oyun aklımda.Devamı yorumumda  03.11.2017 7:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 774
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster