Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
582
 

Mercedes Kadir

Mercedes Kadir
 

Yazıma konu olan resimdeki kişinin adı  Kadir, Malatyalılar onu  Mercedes Kadir olarak biliyormuş. Hikayesini tv de izledim sonra internette araştırdım. Okuduğum ve tv de gördüklerim beni duygulandırdı açıkçası.. Kadir in akli dengesi yerinde değil ve bütün gün üstünde dolaştığı önünde Mercedes arması olan sopayı Mercedes'i zannederek Malatya caddelerinde geziyor.. Buraya kadar tamam. Asıl beni etkileyen olaylar zinciri bundan sonra başlıyor.. Malatya büyük  bir şehir , Kadir in Mercedes hayalini her şeyiyle sahiplenmiş durumda Malatya halkı.. Kadir trafik ışıklarında duruyor, arabasını park ediyor, diğer arabalar trafikte ona yol veriyor, ona göre park ediyor. Bütün şehir o "Mercedes"in farkında... Kadir sopasını Mercedes servisine götürüyor, ustalar bütün ciddiyetleriyle arızaları anlatıyor, bir usta sopaya teyp takıyor, diğeri aynasını, armasını yeniliyor.. Hatta ve hatta  trafik polisleri yanlış yere parkettiğinde ya da 'çok hızlı gittiğinde' Kadir e ceza yazıyorlar, zamanı geldiğinde muayeneye gönderiyorlar.

Daha önceleri polis Kadir i çevirip “Ehliyetin nerede?” diye sorduklarında, “ Evde kaldı” cevabını veren Kadir e, polis ehliyet, ruhsat ve kasko da hazırlamıştır.

Malatya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şubesi tarafından hazırlanan ruhsatta aracın rengi odun sarısı olarak belirtilmiş, 44 MK 444 numaralı plaka verilmiş. 

Malatya halkının belki de en tanıdığı kişilerden biri Mercedes Kadir. Şehirde ara ara 'Mercedes Kadir öldü' diye dedikodu yayılırmış. Bazen ortalıktan kaybolurmuş Kadir, çıkmazmış dışarı. Halk endişelenir öldü diye üzülürlermiş. Hatta tüm şehir üzülürmüş . Sonra çıkar ortaya, Malatya sokaklarında mercedesiyle gezermiş. Onu gören insanlar O nunla, sohbet eder, ikram ettikleri bir bardak çayla bile mutlu olurmuş Kadir.
Mercedes Kadir  bence yaşadığı şehrin maskotu aslında, şehrin değişik bir ruhudur.  

Önceden insanlar çok saygılıymışlar  birbirlerine karşı. Yaşadığımız şu zamanı düşündükçe şehirler büyüdükçe insanların yürekleri küçülüyor sanki...  

Tüm Malatya halkı, Kadir in hikayesini birlikte yaşıyor. Akli dengesi yerinde olmayan birinin araba diye nitelendirdiği sopasına göre uyum sağlayan ona göre yaşayan şehirlerin, sopayla, sapanla, satırla birbirlerini kovalayan şehirlere dönüşmesi, insanların sadece farklı takım ve farklı parti tuttuğu için karaladıkları hallere dönüşmesi ve herkes suçu başkasında arama çabasından sonra bu hikaye çok hoş geldi benim  yüreğime. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İyi ki okumuşum bu yazıyı ve iyi ki tanımışım bu kahramanı. İnsanların yaradılana yaradan dan ötürü saygı duyması, sevmesi, koruyup kollaması ne güzel. Keşke tüm ülken geneline yayılsa bu iyi niyet.

Merve Ballı Acar 
 30.07.2015 14:45
Cevap :
Öyle iyi insanların yaptıklarıyla dönüyor bu dünya diyorum. Dünya üzerinde belki de en zararsız olanlar onlar. Sevgiyle kal.  02.08.2015 7:58
 

Küçükken benim de bir mersedesim vardı, ona impala diyordu...

Abdülkadir Güler 
 11.07.2015 10:30
Cevap :
İmpala değişik bir isimmiş Hocam. Benimde isim verdiğim bebeklerim vardı çocukken. Birkaçını annem hala saklar. Saygılarımla..  13.07.2015 16:37
 

Sevgili Papaya Tarlası, ders alınacak bir yazı, Mersedes Kadir.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 29.05.2015 7:56
Cevap :
Çok teşekkür ederim Nahide Öğretmenim. Saygılarımla..  04.06.2015 19:08
 

Neyle değişebiliriz ki ülkemizin acı ve hüzünler dolusu manzaralarını,dertlerimizin açlıktan birbirini kemirmesini...Anlamlı ve düşündürücü bir denemeydi her ne kadar nedenini merak etsem de.Kadir de bir garip olsa gerek dertsiz,kedersiz...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 28.05.2015 16:19
Cevap :
Kadir tertemiz bir yürek, Kirlenmemiş ve sevilesi.. Çok teşekkür ederim Abbas Bey. saygılarımla..  04.06.2015 19:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 1191
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 750
Kayıt tarihi
: 02.05.14
 
 

İnsanları ve yaratılmış tüm canlıları severim. Yazmak amatörce de olsa hayatımda bir süredir var...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster