Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '11

 
Kategori
Babalar Günü
Okunma Sayısı
937
 

Mercek altına yatırdım “Baba” Kelimesini

Mercek altına yatırdım  “Baba” Kelimesini
 

"Resim:Papatya650""Seni çok özlüyorum babacığım ama biliyorum ki bir yerlerden beni görüyorsun."


“Sizin hiç babanız öldü mü? 

Benim bir kere öldü kör oldum 

Yıkadılar aldılar götürdüler 

Babamdan ummazdım bunu kör oldum” 

der ya bir şiirinde Cemal Süreya işte öyle bir şey yüreğime yerleşen, isim veremediğim o şey. 

Babasız geçen ilk Babalar Gününde hüzün kaplasın istemedim yüzümü. Benimle aynı duyguları paylaşan binlerce babasız çocuğun da (Bir yerde okumuştum. Hatırlayamadım şimdi. Aklımda kaldığı kadarıyla aktarayım sizlere. “Eğer babanız öldüyse artık gerçekten büyüdünüz, çocuk değilsiniz.” gibi bir cümleydi sanırım.) bu yeise kapılmasına gönlüm razı gelmedi. İşte bu yüzden birazcık olsun mizahi yönden bakmak istedim akıp geçen zamana. Ve mercek altına yatırdım “baba” kelimesini. 

Haziran ayının üçüncü pazarı kutlanır Babalar Günü. 

Çocuğu olmuş erkek kazanır bu unvanı. Güzel kelimedir “baba” en az “anne” kadar. 

Peki ya çocuğu olmayan babalar? Onların da kutlanır mı bu günü? 

Çocuğu olmayan… Baba olur mu, dediğinizi duyar gibi oluyorum. Olmaz değil mi? Peki iskele babası, şam babası, mafya babası gibi binimum babaları ne yapacağız? 

Sonra Telli Baba, Gül Baba, Nur Baba, Baba İlyas… 

Orhan Baba, Müslüm Baba… 

Ali Baba ve Kırk Haramileri… 

Baba-can-lar / baba- yiğit-ler / baba-adam-lar / baba-anne-ler / baba-lık-lar… 

Baba-dan oğula kalan mirastır baba olmak biraz da 

Baba ocağında huzura ermektir yavrunu kucakladığında ve bırakabilmektir baba bucağından tek tük de olsa birkaç parça hatıra. 

An gelip hayat üzerine geldiğinde dişlerini sıkmaktır “babaların üstünde olsa da” 

“Yürü babam, yürü. Hayat yürümekle bitmez ki.” diye serzenişinizdir belki de dudaklarınızda “baba” kelimesi. 

Gönlünüzü hoşnut ettiyse lafa karışan biri, çıkıverir ağzınızdan “babana rahmet” deyişi. 

Ya da… 

Sayıp sövüyorsanız, öfkeleriniz bulut olmuşsa başınızın üzerinde iyilik düşünecek haliniz kalmamışsa “babasına rahmet okursunuz” ya o kişinin. 

Didinip dururuz bu fani dünyada. Uğraşacak şey çok, zaman azdır hep. Çalış çabala, koş, uğraş. Bir şeyleri bitirme, bir şeyleri yakalama, bir yerlere yetişme telaşıdır etrafımızda dolap beygiri misali dolanan. Lakin kimse “babasının hayrına” yakalamaya çalışmaz kaçıp gideni. 

“Size baba diyebilir miyim amca?” diye soran mini mini bir sese verilecek cevabınız evet değil midir hep Yeşilçam filminde de olsa. 

Tekne kazıntısı kardeşinizin zil çaldığında koşup kapıyı açması ve “Bugün bana ne getirdin Babişko?” sorusunda saklıdır baba. 

Kuşların babası ise ak olanıdır. Onlar da kutluyorlar mıdır acaba Akbaba’larının gününü? 

Babam ve Oğlum seyrettiğiniz en baharatlı filmlerden biridir olasılıkla. 

Benim babam ve diğer babalar diye tanımladığınızdır belki de. Hani Fatih Kısaparmak’ın türküsündeki gibi “O adam benim babam.” 

Bakın, bakın bir baba ne diyor kabarmışta “ bir baba- hindi” gibi. 

“Ben sizin babanızım. Ben ne dersem, o olur.” 

MFÖ ise cevap verir bir başka şarkı ile “Peki… Peki anladık.” 

 

20.06.2011 

Bir gün gecikmeli de olsa tüm babalarımızın bu özel gününü kutluyor, Allah yavrularından ayırmasın diyorum. Ve Hakkın rahmetine kavuşmuş babalarımıza da Tanrı’dan rahmet diliyorum. Mekânları cennet olsun. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Babamız bizim için sevginin yanında en çok saygıyla andığımız bir abide gibidir değil mi? O abide günün birinde kaybolduğunda bizden ne çok şey alıp götürür. Bütün babalara selam olsun, oldukça geç kalmış olsam da babalar günü kutlu olsun. Bize bu duyguları tekrar yaşattığın için teşekkürler Papatyam.

SELVA89 
 29.06.2011 11:38
Cevap :
Ben teşekkür ederim Selva. Babalarımız, ocağına sığındıklarımız. Bir gün toprak olup gitseler de... Yüreklerimizde bir ömür boyu yaşarlar.Sevgimizle sarmalanırlar. İşte an olur bir yazı da yine anılılar.Sevgiyle kal arkadaşım.  29.06.2011 14:24
 

Çok güzel bir yazı papatya arkadaşım. Benim babam da öldü. Onları rahmetle anıyoruz.

Kerim Korkut 
 23.06.2011 20:54
Cevap :
Teşekkürler. Alalh sizin babanızın ve tüm ölmüşlerimizi rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun.İyi günler.  24.06.2011 9:36
 

Evet söylemek lazım, yazmaklazım sizin gibi: Sizin hiç babanız öldü mü? Bu acıyı çekenler ve bugünü yaşayanlar gibi.... Yazmak lazım, söylemek lazım ve yaşamak lazım...Sadece yazmakla da olmuyor,Aramızdan ayrılanları saygıyla ve rahmetle anıyorum.Babalar Günü'nde zahmet edip beni arayanlara selam ve sevgiler gönderiyorum....Selamlar.AG.

Abdülkadir Güler 
 22.06.2011 12:26
Cevap :
Teşekkürler Abdülkadir Bey.Sizin de babalar gününüz kutlu olsun.İyi günler.  22.06.2011 13:56
 

Bana korkunç bir gerçeği hatırlattınız S.... Hanım: hiçbir babalar gününde babamın mezarını ziyaret etmediğim, etmeyi düşünmediğim gerçeğini!!! Sevgili babacığınızın ışığı bol olsun, sizin bu dünyayı deneyimlemenize neden olduğu için de ona şükranlarımı iletiyorum; aksi halde "Belki İstanbul'dayım" diye bir eser olmayacaktı bugün... Anısına ve duygularınıza saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 22.06.2011 0:15
Cevap :
Çok teşekkür ederim Mehmet Bey.sizinde baanızın ruhu şad olsun. Allah tüm kaybettiğimiz sevdiklerimizi gani gani rahmet eylesin. Kitabımı babam göremedi. Aslında o görsün diye acele etttim ama kısmet olmadı. Fakat hastanede söylemiştim bir kitabımın çıkacağını. Haberi vardı. Ortak kitaplarımdan bir-ikisini ve dergilerdeki yazılarımı okumuştu. Ama bir de aldığım birincilik ödülünü göremedi. Onu da kendi aramızda bir yemekle kutlamıştık ama töreni göremedi. Biliyorum bir yerlerden izliyor dünyayı ve beni. Siz geç kalmış değilsiniz bugün ya da yarın ziyaret edebilirsiniz babanızı. İyi günler.  22.06.2011 9:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 747
Toplam yorum
: 1755
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 760
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Ankara'da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi Ankara'da tamamladım. AÜİF iş idaresi b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster