Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '10

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
673
 

Merdiven altı din eğitimi mi olsun istiyorsunuz?

Merdiven altı din eğitimi mi olsun istiyorsunuz?
 

“Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersleri zorunlu eğitimde devam etmeli derken çoğunuzun buna karşı çıkacağınızı biliyordum.

Herkesin ayrı bir gerekçesi var!

Ama olayın bir de acı gerçekleri var!

Bu ülkede merdiven altı din eğitimi ülkenin dini hayatına egemen olmuştur.

Hiçbir pedagojik formasyondan geçmemiş, öğretim yeterliliği şüpheli insanlar, uzun yıllardan beri din eğitimi adı altında insanımızın dimağına hurafeyi yerleştirmişlerdir.

Efsaneden, masallardan bir din anlayışı ortaya çıkmıştır.

Yaz Kuran kurslarına gidin bakın!

Buralarda İslam Dini mi öğretiliyor zannediyordunuz? Çocuklar oralarda Arapça harfleri heceleyerek dinlerini öğrendiklerini zannediyorlar. Birkaç tane de namaz suresi ezberledi mi tamam!

Dinini öğrendi!

Başlar Hoca asıl anlatmak istediklerine!

“Peygamberimize Miraç’ta Allah tarafından kırk vakit namaz emredildi. Dönüp geliyorken (!) Peygambere rastladı! Konuyu ona açtı. Ümmetin bu kadar namazı kılamaz. Geri dön de Allah bunu biraz indirsin dedi. Peygamberimiz tekrar huzura çıktı ve durumu izah etti. Otuz beş vakte indi. Geri dönüşte(!) Peygambere rastladı. Durumu anlatınca o da itiraz etti. Ümmetin o kadar vakit namazı kılamaz. Dön de bunu söyle Allah’a namaz vakitlerini azaltsın dedi…”

Olay gide gele beş vakide kadar iniyor!

Düpedüz Allah’la alay ediyor, Peygamberimizle dalga geçiyor bu kitap!

Her yerde okunuyor ama bu kitap!

Şevkle!

Huşu içinde!

İsmini vereyim!

“Envar-ül Âşıkin”

Yazarı da “Yazıcıoğlu Ahmet Bican”

Bakın arkadaşlar; Harf Devriminin en önemli sebeplerinden biri neydi biliyor musunuz?

Osmanlı döneminden kalan bu tip safsata kitapların önünü kesmek! Faydalı eserleri bunlardan ayırmak ve buna bağlı olarak bilginin bilimin ışığında Aydın Müslümanlar yetiştirmek!

Hani kitaplar yakıldı deniyor ya bir zamanlar? Yakılanlar bunlar! (şahidi dedem)

Sonra ne oldu?

Geldi birileri, Mısır imamlarının, Hindistan imamlarının sözüm ona eserlerini tercüme edip yaydılar ülkeye!

Zehirlediler Milleti tekrar!

İslam tarihini incelediğinizde göreceksiniz ki gerçek İslam’ı referans alan bilim adamları, Farabiler, İbni Sinalar, El Biruniler, Harizmiler, yobaz çevrelerce dinden çıkmış damgası yemişlerdir.

Endülüs’e de bir bakalım isterseniz!

İspanya’daki o muhteşem yapılanma, tüm Avrupa’da Hıristiyanlığı sorgulamaya itmiştir! Engizisyonu araştırın, Calvin’i araştırın bakalım ne göreceksiniz?

Hiçbir Müslüman, en bilgisizi de dâhil olmak üzere başka bir dine tevessül etmez! Edenler vardır tabi de bu biraz menfaat kokar! Bunu bildikleri içindir ki hurafeleri Müslümanların içine sokarak onların birlikteliğine darbe vururlar. Avrupa’nın “Oryantalizm” planı ta Haçlı seferlerinden beri vardır.

Din derslerini mecburi eğitimden çıkarmak, her mahallede mukim bir cemaat ya da tarikata havale etmek de planın yerli versiyonudur!

Bunların rezilliğini gören, duyan da böyle dinin… deyip çıkacak işin içinden!

Atatürk’ü anlıyorum diyenlere de teessüflerimi gönderiyorum.

Din eğitimini tekkelere ve zaviyelere mi havale edeceksiniz kardeşim?

Durum bu haldeyken.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu konuda ben de bir yazı yazdım biliyorsunuz. Fakat, blog içerisinde düşünceye saygısı olmayan insanlar olduğunu da bu sayede anladım. MB'de ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Hakaretvari yorumlar aldım. Sanırım yazımı doğrudüzgün okumamışlar ya da anlamamışlar. Benim o yazıda din eğitimini tamamen kaldırmak yerine daha sağlam bir eğitim verilmesi yönündeki fikirlerimi de anlamamışlar. Herhalde okumadan yorum yazdılar. Sizinle dertleşmek istedim. İlk defa MB'de saygısızlıkla karşılaştım.

şule yüksel öztürk 
 12.10.2010 20:27
Cevap :
İlk yazımı özellikle agresif tarzda yazdım ki tartışma oluşturabilelim. Görüşlerine yüzde yüz katılıyorum. Bazı yorumlar tahrikkar oluyor. Ama her yoruma onun anladığı dilden cevap yazmak da gereksiz. Sabırlı ol Şule. Selamlar.  12.10.2010 22:20
 

Tamam Tarikatlar, Tekkeler tu kaka. Eğitimsiz, yetersiz kişilerin elinde kalmış…! İyi de bunun sorumlusu kim? İnaçla birlikte tarikatlar da milletlerin dinlerin gerçekleridir. Yasaklamakla yok edilemez. O zaman işin kolayına kaçıp; Ne din, ne iman, ne inanç, ne Allah, ne peygamber, hiçbirini istemiyorum. Allah (haşa) Allahlığını bilsin, gitsin köşesinde otursun, insanların işine karışmasın, çok bilmişlik yapmasın, peygamber varsa bile öldü artık. Bunların hepsi safsata. Yasaklayalım gitsin demekle halledileceği mi düşünülüyor. İnsanları tarikat, tekke ve zaviyelerden çıkardık, ne yaptık? cafelere meyhanelere, barlara pavyonlara soktuk. O zaman çağdaş mı olduk. Bence yapılması gereken onları yasaklamak değil, kanuna nizama sokmaktır. Onlar halkın toplumsal ihtiyaçlarıdır. Devlet gerçekten laik olduğunu iddia ediyorsa onları yasaklaması değil, kanun ve asayiş denetiminde faaliyet göstermesini sağlamasıdır. Benim düşüncemde bu. Selam ve saygılar.

akar 
 07.10.2010 5:52
Cevap :
Ağabey bu toplumda konsensüs oluşturma kabiliyeti yok. Herkes burnunun doğrultusuna gidiyor. Demokrasi diye başıboş toplum isteniyor. Laiklik dini reddetmek değil, aksine dinin gerçek öğretilerini öğrenmeyi engellemeleri engellemektir. Birileri dini dogma görür birileri dolma! Din denilen bir oluşum var ve bu her türlü suistimale açık. Bunu devlet önlemeli. Yapmamışsa yapmalı. Selamlar.  07.10.2010 14:58
 

Ortaokuldayken din dersi adı altnda namaz sureleri ezberlediğimizi bilirim. Ama ne hikmetse sınıftaki arkadaşlarım buna ses çıkarmak yerine nerdeyse memnun olurlardı. Konuları ise hiç bilmezdik. İçinde dayatma olan din dersine ben karşıyım. Ama eğer dünyadaki ve bizdeki inançları eşit bir şekilde anlatırsa tabii ki zorunlu olmasında bir mahsur yoktur. İsterim ki dünyadan haberdar olayım ama kendi yolumdan ayrılmayayım. Saygılar...

Ali Haydar ÖZKAN 
 06.10.2010 5:11
Cevap :
Eşit şekilde tabi. Genel hatlarıyla. Hazreti Muhammet'in Hazreti Ali'nin Hazreti İsa'nın sözleri konu edilmeli. İnsanlar bu görüşlerden hisse almalı.  06.10.2010 15:54
 

din derslerine karşı olmamın sebepleri var. Keşke dediğiniz gibi, peygamberimizin güzel ahlakı anlatılsa da gençlerimiz öğrense.. Ama sizin dediğiniz gibi olmuyor. Hiç kimse dinini din derslerinde öğrenmedi. Böyle kısaca yorum yazmakla olmuyor. Bu konuda ben de yazı yazacağım.. Artık orada etraflıca anlatırım nedenlerimi..

şule yüksel öztürk 
 06.10.2010 2:49
Cevap :
Ama olmalı Şule. Dersler daha ciddi içerikte olmalı. Böyle boş içerikte yapıyorlar ki Millet merdiven altına yönelsin. Kasıt var.  06.10.2010 15:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1638
Toplam yorum
: 13551
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 452
Kayıt tarihi
: 27.01.07
 
 

Doğum tarihim değişmedi ama çok şey değişti bu güne kadar. En başta, dede oluyorum! Evet; şaşırdı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster