Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
286
 

Merdivenin ucundakiler

Merdivenin ucundakiler
 

Sen, yeniyetme;

Şu sabah güneşine bağrını açmış ihtiyar: “Acelecisin?!” diye sana sormakla, senin yaşındakilerle bağlantı kurmak istiyor.

Oysa sen, cevap vermeye gerek duymuyor, kaçarcasına gidiyorsun.

Unutma, birgün senin de saçların ağaracak...

Sen, delikanlı;

Aynanın karşısında saçlarına tarak sallarken, gideceğini seven deden, köşeye kadar kendisine eşlik etmeni istiyor.

Aslında oraya kadar gidemeyeceğinden değil; senin şahsında delikanlıların aldığı nefesi hissetmek, hareketliliği görmek istiyor.

Ama sen, arkadaşlarının beklediğini bahane edip, fırlıyorsun.

Unutma, birgün sen de değişik bir havayı teneffüs etmek isteyeceksin…

Sen, gençkızım;

Arkadaşınla günün modasından bahsederken, “Bizim zamanımızda, ” diye, söze girmeye niyetlenen ninenin cümlesini ağzına sokarken, onun dünyasını ne kadar kararttığının farkında değilsin.

O, sizin muhabbetinize girmekle, genç kızlığında bir an olsun yaşamak istiyor.

Unutma; birgün senin de dişlerin dökülecek…

Siz, körpe ana-babalar;

Yaşlı ana-babalarınızı eve kapatıp, keyfî gezmelere gidiyorsunuz.

Onlar evden çıkıp, parklara, işlek caddelere gitseler bile, sizin yokluğunuzdan dolayı duydukları acıyı üzerlerinden atamıyorlar.

Hele tecrübelerini konuşturmak isteyip, sizlere yol göstermeye kalktıklarında “Aman anne!” ya da “Aman baba!” demeniz yok mu; onları derinden yaralıyor.

Unutmayın, yarınlar sizlerin de saçlarını ağartacak, dökecek; belinizi büküp, elinize baston verecek ve akranlarınızı, arkadaşlarınızı elinizden alacak.

Unutmayınız;

Bugün yaşlılarını yalnız bırakanlar, yarın kendileri yalnız kalacaklar.

Dilerim, herkesin evladı benim evlatlarım gibi olurlar.

Yüksel Önaçan 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben hep tersi yazılar yazdım.Büyüklerin cehalet dolu beyinleriyle gençlerin hayatını kararttığını düşünüyorum.Dertlerini gitsinler yatırlara dilek taşına döksünler.Birisi de benisem gençlerin büyüklerinden alacakları hiçbir şey yok.Gençlerin dünyası farklı.Bize katlanmak zorunda değiller.Ama yaşınız ne olursa olsun onlar gibi olabiliyorsanız başka tabii ki.Oğlunu küpe takıyor,kızını dövme yaptırmış diye eleştiren bir anne babanın çocuklarına karşı konuşmaya bile hakkı yoktur.Böyleleri cahil anne babadır ve çocukları bunları dinlememelidir.Küpe dövme bir tarz bir yaşam şeklidir.İşin sağlık yönü önemli tabii ki.Anlamıyorsan susacaksın.

Kerim Korkut 
 12.11.2011 7:52
Cevap :
Sanırım henüz baba olmadınız. Konuya başka yönden bakmışsınız. Onlarla aynı düşünüyor olmanız onları retdetmenizi gerektirmez. Tamam, ben susayım, siz konuşun. İlginize teşekkürler.  29.11.2011 15:03
 

Yazınız çok etkileyiciydi. Maalesef bu gün geldiğimiz nokta bu. Eskiden geniş aileler vardı.Dedeler ve ninelerin de dahil olduğu.Zamanla hayat şartları zolaşınca iş göçleri başladı ve çekirdek aileler ortaya çıktı.Aile büyükleri uzaklarda kalınca büyü bozuldu.Özgürlük adına edepsizleşme de hakim olunca bazı yaşamlara, sizin bu güzel yazınız döküldü klavyenizin tuşlarından Milliyet blog sayfalarına... Elinize sağlık...:)

Ayşegül HAYVAR 
 26.08.2011 12:30
Cevap :
Maalesef. İpin ucu kaçtı artık. Yama tutar mı bilinmez.  27.08.2011 2:48
 

yine çok derin, doğru ve anlamlı bir yazı... Hamdolsun ki ben gençlerimizin çoğunda hala daha yaşlılarımızı, ana babalarını hoş tutma, anlama çabasını da görmekteyim. Bu gerçeğin farkında ve bu empatide olmayanların da böyle güzel yazılardan ve denilenlerden öğüt alabilmelerini dilerim. Ancak gençlerde mi asıl kabahat, o da tartışılır, bence onları yetiştiren ana - babalar ve postmodernizme rağbetle çığrından çıkmış bir çevre ve zihniyet, daha sorumludur, gençlerin yaşlılara karşı duyarsız olmalarından. Sevgi, saygı ve sağlıcakla değerli arkadaşım...

Filiz Alev 
 23.08.2011 5:27
Cevap :
Dileğim herkesin çocuklarının benim çocuklarım gibi olmasıdır. Allah, tuttuklarını altın etsin; gönüllerine göre versin.  23.08.2011 21:22
 

Genç Ademlerle, Havvalar okumalı bu bloğu bence .Harikaydı Yüksel Bey.

Şennur Köseli 
 19.08.2011 19:54
Cevap :
Onlar Avrupalı'ya ayak uydurmanın, daha doğrusu çağdaş olabilmenin cabasında arkadaşım.  20.08.2011 22:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 119
Toplam yorum
: 309
Toplam mesaj
: 101
Ort. okunma sayısı
: 612
Kayıt tarihi
: 01.10.08
 
 

Eğitimci- Gazeteci-Yazar İlköğrenimini Emirdağ'da, ortaöğrenimini Bolvadin, Eskişehir, Afyon'da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster