Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
779
 

Merhaba ve hoşçakal arasında bir yerde...

Merhaba ve hoşçakal arasında bir yerde...
 

"Çay içer misin anne?" diye soruyor annem anneanneme. "Yok kızım yok" diyor o halsiz sesiyle. "Peki ya ıhlamur?"diyor, anneannem "sudan başka dostum yok bu ara. Hiç birşey içmem." diye karşılık veriyor. Tam bu arada televizyonda bir reklamda bir adamın kucağındaki bir bebek görüntüsüne şu ses eşlik ediyor "Her gün yepyeni başlar." Her iki kulağıma dolan bu iki cümle hayat ve ölüm arasındaki o garip dar alanda bırakıyor beni. Ekranda yeni doğmuş bir bebek ve salonumuzda kendini, hayata veda etmeye hazırlayan 92 yaşındaki anneannem.

Hayatla ölüm arasında dokunan bu kilimin renklerine bakıyorum. Kimi zaman sarhoş eden büyüleyen bir kızıllık, kimi zaman umut veren bir mavi, kimi zaman vedalarla dolu sarı renkleriyle bu koca bütünü hiç bir zaman tam olarak anlayamayacağımı biliyorum. "Bir umutsuz anlama çabası değilse nedir yaşamak?" diye soruyorum kendime. Sahi, bir umutsuz anlama çabası değilse nedir yaşamak?

Ben bugünlerde hayat çizgisine daha yakınım. Karanlıkları, dipsiz kuyuları, geceleri, umutsuzlukları ve iç sıkıntıları bir sepete doldurmuş tavan arasında unutmuş gibi bir halim var. Yüzüm daha çok güneşe dönük yaşıyorum bu ara. Sabahları gökyüzü daha mavi geliyor, üzüntülerim daha kolay unutulabilir ve öfkelerim çabuk geçermiş gibi geliyor. Ve hayatın içine, içimin müziğini dolduruyorum. Geçtiğim her yerde sanki neşeli bir şarkının nameleri kalıyor.

Ve hayatım, camları içimin sıcağından buğulanmış bir ev gibi... "Elimi atıp camları silsem, hayat dışardan içime akacak." diyorum. İçimde anlaşılmaz, tuhaf bir coşku kol geziyor bir de. Sanki saklambaç oynayan yaramaz bir kız çocuğu gibi bazen içimin ormanında koca bir ağaca tırmanıp uykuya dalan o coşku, bu ara içimin güneşli vadilerinde oyuna dalıp gitmiş gibi benden hiç kaçmıyor. Her sabah onunla uyanıyorum sevinçle. Geceden kalma "ya orada olmazsa" kaygıma gülüp geçiyorum her sabah.

"Gölgem ol" diyorum içimin coşkusuna "beni her yerde takip et." Hemen itiraz ediyor "ya güneş olmazsa. o zaman ben de yok olurum." Haklı. "O zaman hep güneş olan içimin vadilerinde kal" diyorum. "Ağaçlara tırmanma ama, düşersin." Ve çocuklar asla söz dinlemez biliyorum.

Bir de kendi içimin kalabalığıyla coşuyorum bu ara. Kulaklarımda binbir ses tınlıyor. Biri uzaktan ama çok uzaktan denizin sesini taşıyor kulağıma, bir diğeri hiç kaybetmediği yaşam coşkusunu. Biri kısılmış sesime telaşlanıyor, bir başkası sıcak bir bardak ıhlamur gibi dumanı üzerinde sözler kaynatıyor kalbinde benim için. Dedim ya pek kalabalığım bu ara ve kendi içimin coşkusuyla pek bir hayata aitim.

Şimdi, hayata henüz "merhaba" demiş o minik bebek ve hayata "hoşçakal" demeye hazırlanan anneannemin tam ortasında, hayatın o binbir renkli kilimin üzerinde duruyorum. Anneanneme dönüp "renkleri anladın mı sen?" diyorum. "Renkler..." diyor sadece. Ve hiç bir zaman o garip karmaşık renkleri bütünüyle anlayamayacağımı biliyorum.

RESİM: http://danctheduck.deviantart.com/art/All-in-the-Lips-33898407

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazıyı okurken kafamdan birbir türlü şey geçti , uzakta olmak , hep merak etmek , endişelenmek ve hiç veda etmemesini istemek ..

edfbghklytrees 
 18.01.2008 22:59
Cevap :
O kadar duygu arasında ne hissettiğini tam olarak bir türlü tanımlayamamak bir de değil mi?  18.01.2008 23:07
 

İşte o üç günlük dünya sığıyor merhaba ile hoşçakal arasına..Ve mutlu yaşamalı o üç günü geride güzel birşeyler bırakarak veda etmeli.. sevgiler

Meral Yağcıoğlu 
 15.01.2008 16:02
Cevap :
O iki nokta arasında yaşanıyor hayat. Bir bakmışsın merhaba bir bakmışsın hoşçakal... İkininin arası koskocaman bir hayat... Sevgimle saygımla size...  15.01.2008 17:42
 

Hep güneşe dönük dursun Fullam. "Merhaba" ile "Hoşçakal"ın arasını en güzel şekilde doldurmalıyız. O sepete koyup kaldırdıklarını da indirme bir daha sakın e mi:) Sana çok güzel bir hafta diliyorum canımcım.

Yeşim Özdemir 
 14.01.2008 11:13
Cevap :
Canım Yeşom çok teşekkür ederim. Artık hep güneşe güneşe bakacağız, değil mi? Sevgimle çok çok öpüyorum seni...  14.01.2008 11:18
 

birşey yok hoşçakal ile merhaba arasına.Olsa olsa koca bir hayat...

üç nokta 
 14.01.2008 8:53
Cevap :
Olsa olsa koca bir hayat ya... Sevgimle sana Deniz'ciğim her zaman...  14.01.2008 9:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 408
Toplam yorum
: 4068
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1069
Kayıt tarihi
: 17.06.06
 
 

Gazetecilik okudum... Ama gazeteciliği sırf yazabilme serüvenine bir adım daha yaklaşabilmek için ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster