Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '19

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
105
 

Merhaba...

Ben kapitalizm! Küçük kızlarınızı Barbie bebeklerle büyüttüm bugün sizden estetik için para istiyorlar diye neden şaşırıyorsunuz? Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım! İstediğimi de elde ettim ve 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.

Ben kapitalizm! Bir kadının bir moda dergisini 15 20 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor!

Ben kapitalizm! Bakış açınızı öyle bir değiştirdim ki, hırsız bir CEO’nun hayat hikâyesi sizin için “azim ve başarı hikayesi” olabiliyor.

Ben kapitalizm! Steve Jobs tabi ki önemli biriydi, ancak %1’inizin ihtiyacı olan makineleri 3. Dünya Ülkelerinde, ucuz işçilerle üretmekte çok başarılıydı. Elbette kapitalistler birer “aziz” gibi konuşacaklar, tıpkı Bill Gates gibi 150 milyon dolarlık bir evde yaşayan aziz!

Ben kapitalizm! Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde fazla yağlarınızı eritmek için ter döküyorsunuz!

Ben kapitalizm! Benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var.

Ben kapitalizm! Starbucks için kahve üreten birinin oradan bir bardak kahve alabilmesi için 3 gün çalışması gerek. Uzak doğuda 6-12 yaş arası kızlar 200dolar gibi komik paralarla seks kölesi olarak satılıyor.

Ben kapitalizm! “serbest piyasa ekonomisi”  dünyanın en büyük yalanı.

Ben kapitalizm! Kadınlara sesleniyorum. Lütfen bir obje halinize geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun. Victoria’s Secret ülkelerine Türkiye’de eklendi. Avuç içi kadar çamaşıra 80 dolar verince çok mutlu olacağınızı garanti ediyorum.

Ben kapitalizm! 15 yaşındaki bir çocuğun iPad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum.

Ben kapitalizm! Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte.

Ben kapitalizm! Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90’ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.

Ben kapitalizm! Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar.

Ben kapitalizm! Yılda 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz aynı tişörtü haftada iki kez giymeye utanıyorsunuz.

Ben kapitalizm! Ve yine başardım! Bütün kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.

Ben kapitalizm! Siz hangi tanrıdan bahsediyorsunuz? Bütün dünya Hıristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için kutlarken mi yoksa Müslümanların 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, “İbadet” ederken mi?

Ben kapitalizm! Ve her zaman başarırım…

Yorum Dükkanı, Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Saydığınız bütün çarpıklıklar konusunda yerden göğe kadar haklısınız. Ancak ne var sorun "kapitalizm" sorunu değil aksine tamamen bir "algı" sorunudur. Algı sorunudur çünkü asıl sorun kapitalizm değil "hukuksuzluk" ve de "kötü eğitim" sorunudur. Bakın siz bile "kadının moda dergisini 15-20 dk. karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor" diyorsunuz. Haklısınız,çünkü dergiler, kitaplar, gazeteler bile sürekli "algı operasyonu" yapıyor. Oysa iyi bir eğitim verilse insan kendini olduğu gibi kabul eder ve olduğundan başka türlü görünmek istemez. Diğer taraftan hukukun üstünlüğü sağlansa insanlar arasında eşitlik de sağlanır ve kimse açlıktan ölmez ve küçücük kız çocukları pazarlanamaz. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 14.11.2019 6:50
Cevap :
merhaba .. bu yazıyı ben bir yerde okumuştum ve doğru olduğuna inandığım için yazılanları tekrar yazdım hepsi bu ama sizin görüşlerinizde yanlış sayılmaz yani.. :)  14.11.2019 16:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 199
Kayıt tarihi
: 19.03.17
 
 

Yazar güler gezer ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster