Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
487
 

Merhamet ihaneti getirir...

Merhamet ihaneti getirir...
 

Bugün yazıma elime henüz ulaşmış bir elektronik postada geçen ve Atatürk'e ait olan şu sölerle başlamak istiyorum:

Efendiler!
"Eğer bu millet, bu memleket parçalanacak olursa genel şerefsizliğin enkazı altında şunun bunun şahsi şerefi de parça parça olur. Biz o genel şerefi kurtarabilmek için harekete geçen millete ruhumuzla katıldık. Katılmamıza mani olabilecek şahsi rütbeleri, mevkileri de genel şerefi kurtarmaya yönelik bir gaye uğrunda feda ettik... Bunu anlamayıp da, millet hala kendi kafalarının keyfine göre idare etmeye kalkışan kuvvetler artık birer beladır. Bela çekmeye de bu milletin artık tahammülü kalmamıştır."
(Atatürk'ün 24.10.1919'da kendisi ile röportaj yapan Ruşen Eşref'e söyledikleri)

Esasen Atatürk'ün bu sözü üzerine söz söylemek bize düşmez. Ama birkaç kısa cümle ile derdimi anlatmak istiyorum.

Ülkemizin geldiği durum ortada, özellikle son zamanlarda terör örgütünün gözümüze batıra batıra gerçekleştirdiği kanlı eylemler geldiğimiz noktayı biraz olsun açığa çıkardı. Küreselleşme uğruna, kendini gelişmiş ülke kabul eden ülkelerin, onlara göre gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelere uyguladıkları politikalar her geçen gün daha fazla kan dökülmesine, daha fazla parçalanmaya, yıkıma sebep oluyor. Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, bir zorbalık ve sömürü rejimi olan Emperyalizm ve onu yönetim anlayışı olarak belirleyenler kendilerini açık açık ortaya koyuyor. Rejimlerinin gereği olan sömürüyü ve kendine bağlı yaşamayı diğer ülkelere empoze edebilmek için, türlü dalaverelerle baştan çıkarma hatta o ülkeleri bağımlı olmaya mecbur kılma yollarına başvuruyor. Zaten kapitalin de sahibi olan bu yönetimler, ekonomisi güçlü olmayan ülkelerin eknomik yönetimlerini de bir şekilde "hukuka uygun olarak" ele geçirip, iç yönetime ve gelir dağılımına karar veriyor. Bunula da yetinmeyerek, sömürmek istediği ülkenin birliğini bozmak için, o ülkenin olmazsa olmazlarına gözünü hiç kırpmadan "herşeyi usulüne uydurarak" saldırıyor. Yani dinamtileri ateşliyor. Kendileri gibi emperyalist olan iç zihniyetler de geleceği hiç düşünmeden anlık kar arzuları ile ateşi körükledikçe körüklüyor. Tüm bunların sonucu olarak içerideki huzursuzluk, dışarıda var olan ve adeta leş kargaları gibi bekleşen terör belasını da harekete geçiriyor. Ortam öyle bir hal alıyor ki, ortada ne vatan kalmış ne toprak.

Aman sağdaki yanlış anlamasın, aman soldaki zarar görmesin, şu ne düşünür bu ne söyler gibi fikirlerle yola çıkanlar, yavaş yavaş kötü sonu da hazırlıyor. Tam bu noktada yine Atatürk'ün sözü bize durmumu açıklığıya özetliyor:

"Vazifeyi ihmale sürükleyen merhamet, memlekete ihanettir..."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hükümet gerçekten merhamet mi gösteriyor yoksa zaafiyetmi bence ikisi birbirinin kardeşi güzel bi yazı ellerinize sağlık

Yavcalı 
 24.10.2007 11:46
 

Güzel yorum

basak_33 
 24.10.2007 11:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 117
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1059
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

1980 yılında Mersin'de doğdum, bütün eğitim öğrenimimi Mersin'de tamamladım. Yetmedi, işimi de Mersi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster