Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '11

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
511
 

Merhametiniz boyunuzu aşmasın

Merhametiniz boyunuzu aşmasın
 

İnsanlara kendinizi nankörlüğe mecbur edecek kadar, büyük hizmetlerde bulunmayın.”
(Balzac) 

Yaşamın pratiğinde özveri dengesi çok önemlidir. Bu konu pekçoğumuzun başını ilişkiler anlamında derde sokar. İyi niyetimizle, sosyal parazitlerin çıkarcı niyetleri arasına sık sık sıkışırız, nefessiz kalırız; adeta sağlıklı ince çizgiyi tutturabilmek, bilinçli çabamızla mümkün. 

Olayları koşulların kontrolüne bırakarak, pasif, edilgen tutumlarımız hep bize fatura ödetir. Özverinin dengesini kuramayan, fedakarlık yaptığını (zan)ederek kendini feda eder. 

Bir gün kendisini pas pas olarak kapının önünde bulduğunda uyanışa geçer. Herkesin üstüne basıp geçmesinden tozlu yüreği canını acıtır. Acı burda gereklidir, acıyı duymadan uyanışı mümkün değildir (acıyla öğrenme). Oysa ki özveri, denge halidir. Özveride bilinç vardır. Özümüzden veririken insiyatif bizim elimizdedir. 

İstediğimiz kadarını verir, istemediğimizde hayır demeyi biliriz. Bize hayır diyebilme cesareti veren, feda olma halimizin bilince taşınmış gücüdür (bilinçle öğrenme). Acı ile öğrenmek, öğrenmenin en alt, ilkel düzeyidir, bilince taşıdığımız her davranışımız, acı yerine bilinçle öğrenmenin zevkini yaşatır bize. 

Feda(karlığın) içinde geçen, kendini içerleyerek feda edip, sosyal parazitlerin de kâr hedefi olduğumuzu anladığımızda, parazitler yaşamımıza giremezler. 

Mevlana’nın şu sözlere saygıya değer: 

“Anladım ki; insanlar susanı korkak, görmezden geleni aptal, affetmeyi bileni çantada keklik, sanıyorlar. Oysa ki biz istediğimiz kadar hayatımızdalar. Göz yumduğumuz kadar dürüsttürler, ve sustuğumuz kadar insanlar.” 

“Elini verip kolunu kaptıran” sonra da yakınan, ağlayan, şikayet eden insanlar sadece çevresinin başını ağrıtır. Her söyleyemediğimiz “hayırlarımız”, içimizde bütünlüğümüzü ikiye bölen, çatışmalı insanlar yaratır. 

İçimizden hayır demek geliyorsa eğer; böyle durumlarda da hayır diyebilecek öz ve söz birliğinde dürüst olabilmek ne güzel. 

İnsani bir duygudur merhamet,
Onu kullanırken dikkat et,
Mutlu olmak için yaparsın,
Sonunda mutsuz olur ağlarsın.
(Şerife Karaçayır Mutlu) 

Zan, bizi gerçekten uzak tutan bir yanılsamadır.
*Doğum sayılarında “2¨ taşıyanlar bu konuya ilgi göstersinler..:)) 

 

05.06.2011 Antalya Şerife Karaçayır Mutlu 

"Yaşam deneyimlerimden..  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mevlana şüphesiz çağının ilerisindeymiş.Ama bizler Mevlana'yı aşmış olmalıyız diye düşünüyorum.

Kerim Korkut 
 24.07.2011 7:29
Cevap :
Hoş geldiniz Kerim Bey,onur verdiniz... İLERİ GİDER ZAMAN GERİ DÜŞER AKREPLE YELKOVAN**(Ş.Mutlu) İlginize teşekkürlerimle.  24.07.2011 10:24
 

Mevlâna'nın sözüyle, yazınız ne güzel birleşip bir bütün olmuş Şerife Hanım, keyifle okudum. Bazı şeyleri çok iyi bilmemize rağmen, ne yazık ki pratiğe gelince, yine aynı hataları yapabiliyoruz.. Belki biraz daha bencil olmak gerek. Yani bu kötü bir bencillik değil, daha farklı bir şey. Örneğin, sırf başkalarını mutlu etmek adına istemediğimiz eylemlerde bulunursak, gün gelir öylesine mutsuz oluruz ki, çevremizdekileri de bu mutsuzluğumuzla negatif etkileriz. Bunları yaşamamak ve yaşatmamak için biraz daha bencil(ya da daha mantıklı ve soğukkanlı) olabiliriz. Her zaman kolay olmasa da :) Sevgilerimle.

Mor Okyanus 
 26.06.2011 17:09
Cevap :
Teşekkürlerimle sevgili Mor Okyanus,yaşamda önce kendimize dürüst olmak yeterli değil mi?yorum ve ziyaretine içten teşekkürlerimle,sevgilerimle..:)  27.06.2011 11:55
 

Sevgili Şerife, ilginç bir konuyu çok güzel işlemişsiniz. Özellikle de merhamet bezirganlarının çok olduğu ülkemizde, iyilik dolu yüreklerin yara almaması için dikkatli olmak gerekir. Teşekkürle,sevgiyle.

Melek Koç 
 13.06.2011 17:33
Cevap :
İlgi ve yorumunuza,teşekkürlerimle sevgili Melek.Merhamet konusu bir ömürde öğrendiğimiz,belki de öğrenemeden gittiğimiz,deneyimlerimizi saatlerce konuşsak bitmez..:) .Mutlu oldum,içtenlik ve sevgilerimle...  14.06.2011 9:21
 

..bir paylaşımdı. Teşekkürler; saygı öncelikli sevgiler.

Yüksel ÖNAÇAN 
 12.06.2011 11:04
Cevap :
İlgi ve yorumunuza teşekkürlerimle,saygıyla..  12.06.2011 21:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 137
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 582
Kayıt tarihi
: 05.02.08
 
 

Evrenin dilini çözmeye çalışan; sevenlerin diyarından, yeryüzüne sevgi elçisi olarak gelen, dünya ay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster