Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
14334
 

Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın otopsi raporu çıktı

Merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın otopsi raporu çıktı
 

Merhum cumhurbaşkanımız Tugut Özal (alıntı)


MERHUM CUMHURBAŞAKANIMIZ ÖZAL’IN OTOPSİ RAPORU ÇIKTI
 
MYNET’İN HABERİNE GÖRE: Merhum Cumhurbaşkanımız Özal’ın otopsi raporu çıktı.
 
Bütün dünyanın gözü üzerinde olan, Türkiye’nin değerli Cumhurbaşkanı vefat ediyor, niçin o dönemde detaylı olarak araştırılıp incelemeler yapılmaz. Gerek ailesi, gerekse Devletimiz o zaman her türlü olasılık düşünülerek bu konuyu detayları ile incelemeliydi. Merhum Cumhurbaşkanımızın ruhu muzdarip olmaz mı? Elbette ki, böyle çirkin bir fiil olduysa suçluları bulunmalı, ama geç kalındı geç. Allah rahmet eylesin.

NAHİDE ÇELEBİ

Ölümü şüpheli bulunarak mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’dan alınan örnekler üzerinde yapılan ilk incelemede, zehirlenme bulgularına rastlanıldığı öne sürüldü. Mezarı açılarak otopsi yapılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlendiği öne sürüldü. Özal’ın bedeninde yüksek miktarda ‘striknin kreatin’ maddesi belirlendi. Toksikoloji ve Adli Tıp uzmanları bu maddenin vücut fonksiyonlarını bozarak solunum yollarını felç ettiğini ve kalp krizine yol açtığını kaydetti.

Adli Tıp Kurumu, resmi olmamakla birlikte, "Rapor tamamlanmadı, çalışmalar sürüyor" açıklaması yaparken, Adli Tıp Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk İnce'nin birazdan konuyla ilgili görüş açıklaması. bekleniyor.Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında otopsi için mezarı açılan 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın zehirlendiği öne sürüldü. Tamamlanmak üzere olan otopsi işlemlerinde ilk belirlemelere göre Özal'ın bedeninde yüksek miktarda 'striknin kreatin" maddesinin belirlendiği iddia edildi. Toksikoloji ve Adli Tıp uzmanları 'striknin kreatin' maddesinin etkili bir zehir olduğunu açıkladı. Zehirli maddenin kişiye temas etmesi halinde vücut fonksiyonlarını bozarak solunum yollarını felç ettiğini ve kişiyi boğduğunu belirtti. Ayrıca kalp krizine de yol açabileceğini vurguladı.

METABOLİZMAYI ALTÜST EDER

Bugün gazetesinden Güngör Ergün'ün haberine göre, Adli Tıp'taki işlemlerinin tamamlanmasının ardından defnedilen Özal'ın kemik ilikleri, iç organ parçaları ve bedeninden alınan diğer örnekleri inceleyen Adli Tıp uzmanları şok bir maddeye ulaştı. İncelenen örneklerde yüksek miktarda 'striknin kreatin' maddesi tespit edildi. Bu maddenin Özal'ın yiyecek ya da içeceğinin içerisine karıştırılmış olabileceği üzerinde duruluyor. Özal’ın naşına tahnit yapıldığında dikkat çekilirken uzmanlar striknin kreatin maddesinin tahnit işlemlerinde kullanılmadığını da kaydediyor. Özal'ın bedeninde tespit edilen 'striknin kreatin' maddesini değerlendiren toksikoloji ve Adli Tıp uzmanları çarpıcı bilgiler verdi. KİŞİYİ BOĞUYOR Toksikoloji profesörü bir uzman “Striknin bir zehir, kreatin ise bir proteindir. Kreatin striknin proteine bağlı hali olduğu için ikisini birlikte kullanıldığında striknin kreatin diye adlandırılıyor.

Ciddi bir zehir olan striknin kişiye temas ettiğinde vücut fonksiyonlarını bozarak solunum yollarını felç ediyor ve kişi boğuluyor. Çünkü öyle bir etkili zehirdir ki metabolizmayı altüst ediyor. Ayrıca solunum yolları bozukluğu dışında kalp krizine de yol açabilir” dedi.HEMEN ÖLDÜRÜR 15–20 dakikada ölüme götürür Striknin kreatin maddesinin yemekle ve suyla verilmiş olabileceğini belirten toksikolog profesör, “Verildiği gibi etkisini 15-20 dakika gibi kısa bir sürede göstermeye başlar. Kişi o anda ölür. Burada zehrin hedef dokuya ulaşması önemli. Eğer hedef dokuya ulaşmadıysa bir müddet sonra vücuttan atılır. Etki yapma gücü de verilen doza bağlı. Mesela Striknin LD50 dozu 100 hayvana verildiğinde yarısını öldürme gücüne sahip” diye konuştu. Eskiden fare zehrinde kullanılan maddenin sonradan yasaklandığını vurguladı.KÖPEK ZEHİRİ Hancı: Yüksek doz her canlıyı öldürür Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hamit Hancı striknin maddesiyle ilgili şöyle konuştu: “Bir zehir türüdür. Eskiden köpekleri zehirlemek için kullanılıyordu. Hayvan haklarına aykırı diye yasaklandı. Çok etkili bir zehir olduğu için insanı zehirlemek için de kullanılabilir. Yüksek doz verildiğinde her canlıyı öldürme gücüne sahip. Zehirdir ama tedavi amaçlı da kullanılabilir.

Özellikle kalp ilaçlarında düşük dozda kullanıldığını biliyorum.” Saç tellerini vermeyince süreç başladı Şok gelişmenin yaşandığı süreç Devlet Denetleme Kurulu’nun hazırladığı raporla başlamıştı.Raporun ardından harekete geçen Ankara Cumhuriyet Savcılığı aileden daha önce alındığı açıklanan saç tellerini istemiş ancak ailenden gelen olumsuz cevap üzerine mezarın açılmasına karar vermişti. Özal’ın mezarı 2 Ekim tarihinde Adli Tıp Uzmanları ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolak kadı’nın nezaretinde açılmıştı. Ergin ‘Sağlıklı sonuçlara ulaşılacak’ demişti Özal’ın bedeninin büyük bir bölümünün bozulmadan durduğunun ortaya çıkması adli tıp uzmanlarını bile şaşırtmıştı. Bu durum Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in açıklamalarına da yansımıştı. Ergin, mezarın açıldığı gün yaptığı açıklamada “20 yıllık bir naaştan daha fazlası ortada. Adli Tıp çalışanlarının bir takım endişeleri vardı. Ama şu anda o endişeler gitti. Bizi sağlıklı sonuçlara ulaştıracak bir tablo var” diye konuşmuştu.

“ZEHİRLENME BULUNABİLİR” Özal’ın bağırsak ve böbrek gibi bazı organlarının da sağlam olduğu belirlenmişti. Özal’ın naşının boğazından beline kadar fazla zarar görmediği ve doku halini koruduğu kaydedilmişti. Kafası ve belden aşağısı kemikleşen ve iskelet haline dönüşen Özal’ın gövdesinin zarar görmemesi uzmanları ve savcıları şaşırtmıştı. Gövdedeki iç organlardan bağırsak ve böbrek gibi bazı organların da sağlam olduğu belirtilirken, biraz siyahlaşan gövdedeki organların sağlam olması nedeniyle herhangi bir zehirlenme olması halinde bunun tespitinin yapılabileceği kaydedildi. TARIM İLACI ŞÜPHESİ DDK raporunda Turgut Özal’ın ağzından çıkan köpükte bulunan organofosfat maddesine dikkat çekilmişti. Raporda bu iddia şu ifadelerle yer almıştı: “Tıbbi Uzmanlar Heyeti Raporu’nda merhumun ölüm nedeni olarak ‘ani kalp ölümü olasılığının’ tamamen dışlanamamakla birlikte ‘uzak bir ihtimal olarak’ görüldüğü, ‘kalp dışı ve özellikle de doğal ölüm nedenleri dışındaki ihtimallerin’ de düşünülmesi gerektiği ve bazı bulguların ise ölüm nedeni olarak ‘organofosfat zehirlenmesini’ akla getirebileceği ifade edilmektedir. AHMET ÖZAL: “HAKLI ÇIKTIM” Haberdeki iddialar üzerine bir açıklama yapan Ahmet Özal, “19 senedir bunun kavgasını veriyordum. Bu bilginin doğru olduğunu biliyordum. Haklı çıktım. Bunun arkası gelecek. Failler ortaya çıkacak” dedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rahmetli T.Özal çok teknik bir suikastle öldürüldü. Bu kesin. Bunun aksine hiç kimse beni inandıramaz.Rahmetlinin vafat ettiği gün de ayni inancımı çevreme ifade etmiştim. Bunun kim ve kimler tarafından icra edildiği gün gibi ortada. Asil merak konusu olan, bu suikastin faillerini ortaya çıkaracak cesarette bir devlet yönetiminin halen ortada olamayışıdır. Umarım bu son girişim başarıya ulaşır ve failler ortaya çıkarılır. O kimlerin ayağına bastı ve onun ölümü kimleri sevindirdi. Bunları bilmeyen yok. Özal'ın öldürülmediğini söyleyenlerin kimler olduğuna da iyi bakmak lazım. Hepsinin profili ne kadar da birbirlerine benziyor. Türk halkı bunu yemedi ve yemez de. Kimse heveslenmesin. Ama öyle bir dünyada yaşıyoruz ki kimsenin yaptığı yanına kalmaz ve kalmayacak bunu kimse ve özellikle de failler unutmasınlar.

M Sadullah SAĞLAM 
 12.12.2012 0:01
Cevap :
Değerli yorumunuza teşekkür ederim.Hiç merak etmeyin kötülükler cazasız kalmaz, rahmetli annemin meşhur lafıdır: "Kötü şey al gömlektir, bir gün meydana çıkar" derdi. Eğer o suç işlendiyse, Allah hem bu dünyada, hem öbür dünyada cezalarını vercektir.Selamlar.NAHİDE ÇELEBİ  13.12.2012 15:39
 

Bu ne biçim bir haber veriş şekli. Başlık: RAPOR ÇIKTI. diyor. Haberi okumaya başlayınca daha rapor üzerinde çalışmalar devam ediyora dönüyor. Zehirlendi mi lütfen Uludere olayı, Denizfeneri olayı gibi inceleme devam ediyor rezilliğine dönüşmesin. Yetkili birisi çıksında adam gibi zehirlendi mi eceli ile mi öldü bir açıklasın. Bu gündem senelerdir sıktı artık.

Nizam Oncel 
 05.11.2012 18:18
 

Nahide hanım. Bu haberin yalanlandığını okumuşsunuzdur umarım. Kaldı ki bu olayın ardında bile bazı hesaplar var.

Ayrıntıda gezinmek 
 02.11.2012 23:53
Cevap :
BU haberi girdikten sonra göz ameliyatına gittim, şimdi tek gözle yazıyorum buda bir hastalık olsa gerek.Yorumunuza teşekkürler.NAHİDE ÇELEBİ  03.11.2012 15:42
 

Feci bir haber bu, şimdi ne olacak. Ve bunu yapabilme cesaretini nasıl bulabilmişler. Selamlar

Cemile Torun 
 02.11.2012 23:26
Cevap :
BENCE BUNUN ARKASINDA BAŞKA ŞEYLER GİZLİ ALLAHTAN HAYIRLISI ÜZÜCÜ DOĞRUSU.YORUMUNUZA TEŞEKKÜRLER.NAHİDE ÇLEBİ  03.11.2012 15:44
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1846
Toplam yorum
: 11254
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1030
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster