Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
736
 

Merhum Menderes'le Deniz Gezmiş'i aynı kefeye koymak doğru mudur?

Merhum Menderes'le Deniz Gezmiş'i aynı kefeye koymak doğru mudur?
 

Tamam, bu ülkede herkes kendi ölüsüne ağlar; herkes kendine yapılanı zülum sayar; herkesin kendi "körü" ölünce badem gözlü olur.

Tamam da, bir de akıl var, izan var... Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının aldığı idam cezası haksız olabilir. Belki bugün olsa bu cezayı almazlardı. Belli ki, Deniz Gezmiş ve arkadaşları o günün siyasi atraksiyonlarına kurban gittiler.

Öyledir, böyledir... Her ne olursa olsun, Merhum Menderes'le Deniz Gezmiş'in idamlarını bir tutup her ikisini aynı kefeye koymak doğru mudur?

Bunu şundan soruyorum; Menderes ve arkadaşlarına itibar iadesi hususunda Meclis'in harekete geçmesi söz konusu. Bu durum ortaya çıkınca CHP, "Madem, Menderese iadeyi itibar yapılacak Deniz Gezmiş'e de yapılsın" diyor.

Şimdi bakıyoruz; birisi halkın seçtiği, on yıla yakın iktidar olmuş bir Başbakan, öteki halkı adına ama halkın teyidini almamış bir silahlı devrimci...

Birisi, tamamen uydurma suçlarla yargılanıyor, millet vicdanını yaralayan bir vicdansızlığa kurban gidiyor; öteki, işlediği suçlar ve silahlı eylemleri dolayısıyla yargı önüne çıkıyor.

Tekrar ediyorum; Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına verilen ceza idam olmayabilirdi ama mutlaka ceza almaları gerekiyordu; çünkü silahlı eylemler yapmış, banka soymuş, adam kaçırmışlardı. Yaptıkları fiiller, devletin anayasal düzeninin silah zoruyla değiştirme'ye giren eylemlerdi ki zaten onların niyeti de buydu.

Ama, Merhum Menderes, devletin meşru yasaları ve halkının desteği ile seçilmiş bir Başbakandı...Kendisi  gayr-i meşru bir darbe ile (ki aslında bu da bir tür devletin düzenini silah zoruyla değiştirmektir) iktidardan indirilimiş ve hiç bir tutarlılığı olmayan hukukun yanından bile geçmediği bir "mahkeme" de yargılanıp idam edilmiştir.

CHP  bu defa da, milletin vicdanında makes bulacak bir hareket karşı çıkıyor...Daha doğrusu onu sulandırmaya çalışıyor. Deniz Gezmiş'in idamına parmak kaldıran zihniyet şimdi ona iade-i itibar vererek seçmenlerine şirin görünmeye çalışıyor.

Türkiye garip bir ülkedir. Bu durumu "Ya idam edersin,ya heykelini dikersin" başlıklı yazımda da belirtmiştim(yazı hala tartışma konusu bölümünde dönüyor, isteyen baksın)

İyi ki, Abdullah Öcalan idam edilmemiş... İdam edilseydi, bugün birileri de çıkıp ona da iade-i itibar yapalım diyebilirdi Meclis'te... Diyebilirdi ne demek, kesin derlerdi!!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ali Bey,Adnan Menderes'in Amerika ile gizli anlaşmalar yaptığı ve bu anlaşmaların bir gelecek'e ipotek koyan anlaşmalar olduğunu Siyaset Tarihine vakıf bir çok kişiden duydum.Bazen gerçekler acıdır Ali Bey.Bakın Vahdettin'in ortaya çıkan mektubu bir çok konuyu ortaya çıkarıyor...

mehmet binlik 
 21.12.2012 16:23
Cevap :
Bilmediğin çok şey var Mehmet bey...Menderisi asanların şu ülkeye ne hayrı dokundu, bir tek örnek göster...  21.12.2012 21:43
 

Şu yazıyı okumanızı rica ediyorum. http://www.btasahnesi.net/yazilar/hf/hf30/hf30.htm

John Darkness 
 21.12.2012 13:33
Cevap :
O yazıyı da benzerlerini de çok okudum Sayın jOHN...Bu anlayış bu ülkenin Müslüman ülkesi olduğunu ve her işin üzerinde bir Yaratan ve takdir eden bulunduğunu kabul etmeyen anlayışın ya da inanışın kendince yorumlamasıdır. Türkiye geçmişi bin yıla giden Müslüman bir ülkedir.CHP'nin yapıp yapmadıkları belirlemiyor geleceğimizi...Burada İslamı kimse boğamaz, boğamadı...Mesele budur...Selamlar  21.12.2012 14:14
 

Öcalan idam edilse idi ilk önce kim parmak kaldırıdı Oslocular mı ? Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anlamanızı beklemek yeni doğmuş bir çocuğun üniversite diploması almasını beklemek gibi birşey hocam. Parmak hesabı ile katledilen insanların sen merhumsun sen mendebursun gibi kaleme alınması insaf sınırlarını aşar benim lügatımda.Biri ülkeyi ABD ve SAM amcalara peşkeş çekmiş biri bağımsızlık mücadelesi vermiş.Biri özgürlükten yana, biri mandalaşmaktan.İsteyen özgür kalmak istesin isteyen mandalaşmak! Saygı selam el insaf

Cumhur Milletoğlu 
 18.12.2012 22:40
Cevap :
Merhum Menderes için, ülkeyi ABD'ye peşkeş çekmiş demek,ya tam bir bilgisizliğin eseridir ya da insafsızlığın...Menderesi devirenler yoksa yurtseverler miydi, diyorsun...Aksine Menderes ABD'ye dirsek çıkarıp Rusya ile anlaşmalar yapmayı düşündüğü sırada devrildi...Kim tarafından devrildi; ABD müttefiki cuntacılar tarafından...Deniz Gezmişe ben mendebur demedim, onu sen söylemişsin...Ama, sana bir şey hatırlatayım belki biraz gözün açılır; Ertuğrul Kürkçü kimdir?...Ve şimdi nerdedir? Bunu biraz düşün...Selamlar  19.12.2012 16:41
 

Yapılanlar elbette de yanlıştı ama Menderes de "sütten çıkmış ak kaşık değildi Hocam. Mukayese etmek elbette yanlış ama "3 bizden üç onlardan" lafı sizin cenahtan çıktı. CHP'yi ciddiye almam ama haklarını yemeyelim. Onlar o zaman parmak falan kaldırmadılar. Selamlar.

Ümit Culduz  
 18.12.2012 20:30
Cevap :
Menderes sütten çıkmış ak kaşıktı Culduz. Şu ülke aleyhine bir tek kasıtlı yanlışı söylenemez. Üç bizden üç onlardan lafı ise bir şehir efsanesinden başka bir şey değildi. Zaten, daha önce de yazdığım gibi, Menderesi de Deniz Gezmişi de ipe çeken güç aslında aynı güçtür...CHP'nin de içinde bulunduğu güçten bahsediyorum. Yazıya seçtiğim resmin bulunduğu haber konuyla ilgilidir. Ama tabii hangi CHP diye sorabilirsin...Kemalist CHP mi, Sosyalist CHP mi, Ulusalcı mı, evrenselci mi....Ben asıl (derin) CHP yi kastettim...Selamlar  18.12.2012 21:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1630
Toplam yorum
: 4215
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 795
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster