Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '14

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1187
 

Merkez Bankasından sert faiz artırımı. Kimler kazandı?

Merkez Bankasından sert faiz artırımı. Kimler kazandı?
 

Adım adım 01 Ocak 2014 kaleme aldığım Türkiye ekonomisinin ilk çeyreği nasıl olacak blog yazımda belirtiğim döviz ile ilgili birinci bölüm gerçekleşti, şimdi ikinci bölüm gerçekleşmeye başladı.

Doğrusu faizde artırılan oran fazla oldu. Bence Aralık son haftasından itibaren piyasaların gerektiği ölçüde  alınması gereken faiz artırımı yükselişte olan dövizin durdurulması için Merkez Bankasınca yapılan yüksek oranlardaki döviz satışları ile durdurulamayınca faizler sert bir biçimde %122 ile %55 oranında arttırıldı.

- Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 4.5’ten yüzde 10’a yükseltildi. Yüzde %122 artış.

- Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 3.5 idi, yüzde 8 oldu. Yüzde %129 artış.

- Marjinal fonlama oranı yüzde 7.75’ten yüzde 12’ye çıktı. Yüzde %55 artış.

- Piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 6.75’ten yüzde 11.5’e yükseldi.Yüzde %70 artış.

Gerekçe şöyle açıklanmış; “Son dönemlerde iç ve dış piyasalarda risk algılamasını olumsuz etkileyen gelişmeler yaşanmaktadır. Bu süreçte TL’de belirgin bir değer kaybı ve risk priminde kayda değer bir artış gözlenmiştir. Bu çerçevede kurul, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapmaya ve operasyonel çerçeveyi sadeleştirmeye karar vermiştir.”

Alınan bu faiz artırımı sadece bizi değil dış piyasaları da etkileyecektir.

Merkez Bankası bu kararı Aralık ayının sonlarından başlayarak iki veya üç bölümde piyasa dengelerini oluşturmak için toplamda 2.5- 3 puanlık bir artışla almış olsaydı. Kurdaki artış bu derece yüksek olmayacaktı.

Hafızalarda geleceklere sürekli taşınacak iki soru kalacak. Zamanında yavaş yavaş müdahale ile piyasalar dizginlenemezmiydi? Kimler kazandı?

 

Not: Kimin veya kimlerin  kazandığını görmek ve bir kez daha hafıza tazelemek, bundan sonra olması kuvvetle muhtemel olacaklar için;

http://blog.milliyet.com.tr/2014-turkiye-ekonomisinin-ilk-ceyregi-nasil-alacak-/Blog/?BlogNo=442965 blogu okuyabilirler.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kimlerin kazançı var bu işten.Fakirin değil sanırım.Halk olarak kredi kartlarına endeksledik hayatımızı ve ipotek ettirdik.Yani para yok bizde.Parası olanda, kazananda belli.Selam ve sevgiler.

çalıkuşu 
 01.02.2014 14:20
Cevap :
İlgili(Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte nasıl olacak? 01 Ocakta yazmıştım!) bloğu okuduysanız kazanın yine aynı takım olduğunu anlamışsınızdır efendim. Saygılarımla  01.02.2014 15:35
 

Yani kırk katır mı, krk satır mı hikayesi... Bununla beraber beni en çok döviz fiyatının artışı korkutuyor. Felaket gibi görüyorum. Durdurabilirlerse çok takdir edeceğim. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 29.01.2014 13:41
Cevap :
Sayın Cengiz 01 Ocak tarihli Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte nasıl olacak diye yazıma da "içimizi karartan tahminler, olmaması için duacıyım" şeklinde yorum yapmıştınız. Ama ne yazık ki her badirenin bir büyük izi oluyor. Bundan sonrası daha vahim. Özellikle işsizlik kısmı. Saygılarımla  30.01.2014 3:37
 

Yine aynı kitabı okumaya başlıyoruz senaryosu aynı olan film gibi. Kurların artması ve faizlerin yükselmesi, piyasalara zam olarak yansıyacaktır. Türk lirasının değer kaybı TL yatırımcısını zarara uğratırken, ürün stok zenginlerini de kazandıracağı aşikâr. Selam ve saygıyla...

Yurdagül Alkan 
 29.01.2014 12:55
Cevap :
Evet kıymetli Alkan hanımefendi çevir çevir oyna çevir çevir yol... Saygılarımla   29.01.2014 13:41
 

Kıymetli Üstad,Sayın E Ruhi YALÇIN :Ben,siz, fakir ve yoksul kazanacak değil, kazanacakların listesi yapıldı,geceleyin açıklandı.Rüzgarın sert esmesi Tufan'ın kopacağını işaret ediyor.Artık bu gemi karaya oturdu yürümez.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 29.01.2014 12:40
Cevap :
Acaba bu senaryoyu kaç kez daha oynayacaklar? Saygılarımla  29.01.2014 13:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 371
Toplam yorum
: 503
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 796
Kayıt tarihi
: 14.02.09
 
 

Adalet önce kendimizde başlamalı ve haksızlıklar sorgulanmalı  ve hataların, afetlere dönüşmeden ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster