Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Haziran '06

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
721
 

Merkez dolar satacak mı

Tüm dünya piyasalarında yaşanan çalkantıdan bizde nasibimizi aldık. Daha bir buçuk ay kadar once 1.35 YTL civarında olan dolar kuru bugun serbest piyasada 1.60 YTL 'den el değiştiriyor! Yani yüzde 18 oranında fakirlestik.

Burada önemli olan unsurlardan biri ortalamanın (usd) ne olacagıdır. Doların birkac gun burada kalması bence hic onemli değil. Eger burada tutunursa o zaman işimiz kotu demektir. Bunun enflasyonla mücadelemize cok buyuk bir darbe olacagıda muhakkak. İlk yansıma ornegini de Haziran enflasyon rakamları acıklandığı gun goreceğiz.

Dün döviz piyasasına satım yonunde müdahale ederek acıklamalara gore 400 milyon dolar civarında müdahale eden Merkez bankası daha sonra kenara cekildi. Müdahale oncesi 1.625 olan kur müdahale sonrası 1.585 civarına kadar geldi. Fakat daha sonra merkezden müdahalenin devamı gelmeyince tekrar 1.60 civarına cıktı. Bunun sebebleri ise kabaca bir kısım yerli yatırımcının almak için beklemesi ama merkezin müdahalesi olur diye talebini ertelemesi bir kısım yabancı yatırımcının ise Türkiye'den cıkmak için fırsat beklemesinden kaynaklanıyor olabilir.

Fed'in faizleri bu denli artırması tabiki dunyadaki parayı kendisine (ozellikle amerikan bonolarına) cekmekte bu durumda dunyadaki gelişmekta olan ulkeri Brezilya, Türkiye, Hindistan vs. olumsuz etkilemekte. Kısacası boyle zamanlarda bu tipulkelerden para cıkışı olması tamamen normal bir durum bence.Önemli olan bu geçiş dönemlerini -hasarsız atlatmak olmaz-mümkün olan en az hasarla atlatmaktır. Netice itibarıyla merkez bankalarının rolu bu geciş donemini atlatabilmek için cok buyuk bir onem taşımaktadır.

Burada yapılan ise sınırlı bir müdahale idi piyasaya gözdağı vermek anlamını daha cok tasıyordu. Eger daha ileri bir cıkış durumu tekrarlanırsa bu seferilk durumda iken belki 1500 le yapacağıişi belki bu sefer 5000 le yapamayabilecek duruma gelebilir. Merkez bankası piyasaya daha cok guven vermeli diye dusunuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

enflasyonla mücadele de temel başarı kanımca iç dinamiklerden daha ziyade dış dinamikler oldu (dünyadaki likidite fazlalığı ve sıcak para hareketleri ve beraberinde getirdiği kurdaki baskı, çin (ucuz üretim ve ihracat) ve benzeri). bu şekilde deam edeceğin düşünmek kendinizi tamemen akışa bırakmakla eşanlamlı... kurdaki baskı ve ytl'nin aşırı değerli olması ihracatı nasıl vurdu, cari açığı nasıl yükseltti, göz ardı ediliyor... yani demem o ki bu kadar basite indirgememk lazım...

Ali K 
 16.06.2006 14:42
Cevap :
Enflasyonla mücadelede sağlanan onemli basari hükümetten ziyade merkez bankasının uyguladığı sıkı para politikasına bağlıdır.Bu sırada dunyadaki gelismekte olan ulkeler lehine olan konkjontur de merkez bankasının isini kolaylastırmıstır.Asıl zorluk tabi ki simdi baslayacak..  16.06.2006 20:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 2268
Kayıt tarihi
: 10.06.06
 
 

1976 İstanbul doğumluyum. İstanbul üniv. İşletme mezunuyum. Özel bir bankanın genel müdürlüğünde çal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster