Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Nisan '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
170
 

Mermer Kadın

   Birbirimize koyduğumuz adlarımız vardı, burda. Kiminin ki Ayşe kiminin ki Dante. Ne fark ederdi ki, kıymet bilmiyordu, hiç kimse. Herkes birbirinin adından ziyade, vıcık, vıcık virane. Canım, cicim, aşkım, bebişim vesaire. Adlar ayni,  insanlar ayni olmuştu, dünya dedikleri gezgin dönüşüm terra adlı gemide. O bile çırpınıyordu, ilk oluştuğu olguya dönmekle. İnsanların çoğunun birbirine ayni zırvalıkları söyleyip, fısıldadığı bir yerde,  içsel gülümsemeyi keşfeden çok azdı, susan dilleriyle. Dünya oyununu sergilerken oyuna dahil olmak istemiyordu, hiç kimse. Öyle şuursuzdu ki toplum gölgene dahi baskı uygulayacak bir akla sahipti. Sen oyuna dahil olmak istesen de silaha benzemeyen bir sürü silah ötesi üretmişti. Kaybolmuştu, çoğunluk ezberlerde.

   Kimi filmine, kimi giyimine, kimi barışına, kimi kitabına iliştiyordu, mükemmeliyetçi tavrını. Köleliği bitirdiğini sanan zavallı insanlarla doluydu, burası. Kölelik  yeni tavan yapmıştı da anlayanı azdı. Herkes kurtarmakla meşguldü. Meşguliyet  kızamıkları hortlamıştı, beyinlerimizde. Dünyayı ve ülkeyi sözde kurtaranlar  kirletiyordu, çevreyi sigara vb. maddelerle. 

   Farkındalıklar sarmıştı, dört bir yanımızı. Boğulana kadar, biz sürdüler tüm gemilerini üzerlerimize. Samimi s...tirleri bile özledim, dediğim an, mermer kadın geldi, gülümseyen öylece. İzliyordu, insanları giysisi yok, teni bembeyaz. Göğüsleri çinilerle süslenmişti. Sırtında ilk defa gördüğüm bir alfabe. Cinsel bölgesi açık, geziyor insanlar arasında utanç duymadan tüm samimiyetiyle. 

  İnsanlar işte.. Hayıflanıyorlar sağa, sola küfürler havalarda. Böyle gezilir mi? Bu da kim şimdi.

  Hep ayni bu dölün döngüsü, eksikliğinin başladığı nokta. Zihninde örtemediklerini, örtemiyor tarihlerdir, savaşıyor hunharca.

  Konuştu mermer kadın  dudakları bile kıpırdamadan. Modern insan dona kaldı, yeniden kadim insan tohumları atıldı. Terra tekrar içine alacaktı, tüm saçmalıkları. Bir daha tarihini keşfedip böbürlenmesin diye, yerle bir edecekti, tüm tapılanları. 

   Seslendi, geriye kalan insanist duyulara.

   Yol senin dedi. İster koş, ister yürü. Şimdi ne sağa nede sola yanaş insan ol yavaş, yavaş. 

   Yaşasın satılmayan insan yaşamına.

   Merhaba yeniden doğacak terraya.

 

    Not: Hikayemden kesitler

     

Kemal Alkan, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Farklı bir yazı ilgiyle okudum.

Kerim Korkut 
 25.04.2019 10:27
Cevap :
Çok teşekkür ederim   25.04.2019 18:17
 

Mermer gibi ak pak ve dik duran kadınlara selam olsun...Onlar bizim baş tacımızdır...Bizleri ayakta tutan bu mermer gibi ak pak duran tertemiz kadınlardır...Bu benim şahsi görüşümdür...Dilinize ve emeğinize sağlık...Saygılarımla...

Abdülkadir Güler 
 18.04.2019 21:30
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum güzel ve anlamlı olan değerli yorum için...devam yaz der gibi yorum aldıkça mutlu oluyorum..  19.04.2019 6:24
 

Kıymetli Jale kasap; Yine önemli ve yazılması gerekli bir deneme yazınızı okuduk.anlamlı sözler " Hep aynı dölün döngüsü, kadim insan tohumu ve yol senin ne sağa, ne sola insan ol, yavaş, yavaş" Bunlar derinden derine düşünülmesi gerekli sözler.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 17.04.2019 9:09
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum..yolculuk nereye bakalım   17.04.2019 10:23
 

Merak uyandırıyor ve daha fazlasını okumak istiyor insan. Vardığımız noktalar hep aynı. sizin ifadeniz de güzel anlatıyor ve tabi ki anlayana. Sayımız sandığımız kadar az mı yoksa... Zaman içerisinde göreceğiz. Selamlar Özgür Ruh

ERIC VAN BUYTEN 
 16.04.2019 15:20
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum..teşvik eden yorumlar için   16.04.2019 18:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 93
Toplam yorum
: 444
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 260
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster