Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '09

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
1599
 

Mersin'de sedir kabuk böceği toros canavarına yol göründü..

Mersin'de sedir kabuk böceği toros canavarına yol göründü..
 

MERSİN’DE SEDİR KABUK BÖCEĞİ TOROS CANAVARINA YOL GÖRÜNDÜ...


Toros canavarı denilen zararlı böcekleri yiyerek yok eden ve adeta bir gladyatör gibi savaşarak canavarları yiyerek tüketen ve Thanasimus formicarius adı ile bilinen ormancıların ise gladyatör böcek diye adlandırdığı yok edici Mersin’de Orman Bölge Müdürlüğü laboratuarlarında üretiliyor.

Üretilen gladyatörler sedir ormanındaki hastalıklı ağaçların gövdelerine bırakılıyor. . Bu anlamda Mersin Orman Bölge Müdürü M.Mustafa Gözükara ve Mersin Orman İşletme Müdürü Halis Belen, laboratuarda üretilen gladyatör böcekleri, korunaklı termoslarda Gözne civarındaki Karatepe mevkiindeki sedir ormanlarına getirerek hastalıklı sedir ağaçlarına bırakıldı.

Konuyla ilgili olarak uygulamanın yapıldığı ormanlık arazide açıklamada bulunan M.Mustafa Gözükara şunları söylemiştir;“ İçinde yaşadığımız dünyada çok ciddi anormal hava halleri yaşanmakta, iklim değişimi olmakta ve kuraklıklar yaşanmakta ve bunun sonucunda da insanların ve dünyanın oksijen kaynağı olan ormanlarımıza zarar veren parazit olan böceklerin çoğalmasına neden olmakta ki biz bunlara dumansız yangın diyoruz. Ortamdaki faydalı böcekler küresel ısınma ve diğer çevresel etkiler neticesinde zarar görmekte ve sayıları azalmakta, tabi yaşadığımız dünyaya en az zarar veren, en kolay ve faydalı metot ise biyolojik mücadeledir. Biz bu anlamda özellikle Toroslarda çok kıymetli ağaçlardan olan sedirin, en büyük zararlılarından biri olan sedir kabuk böceğine toros canavarıda diyoruz. Bu gerçekten sedir ormanlarımıza ciddi bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Bu kapsamda Mersin’de ilk kez laboratuar ortamında Thanasimus formicarius dediğimiz bunların zararlısı olan kabuk böceklerinin yırtıcı olanı ve yiyerek yok eden böcekler ürettik. Biz bunlara gladyatörde diyoruz, yok edici savaşçı anlamında. Bunlar yumurtadan çıktıktan itibaren bu Thanasimus formicarius günde 3-4 tane zararlı böceklerin larvalarını yiyerek aşağı yukarı 45-50 gün süre yiyerek büyümekte ve ergin hale gelmektedir. Bugün burada laboratuar ortamında yetiştirdiğimiz 3000 adet Thanasimus böceğinin bir kısmını buradaki sahalara bırakıyoruz. Bunlar ergin hale geldikten sonra günde 8-10 tane kabuk böceği yiyerek doğadaki dengenin sağlanmasına katkıda bulunarak, çevremize zarar vermeden bu güzelim ormanlarımızı korumuş oluyor. Ayrıca Thanasimus formicarius dediğimiz böceklerin başka faydaları da var özellikle diğer parazitleri yani zararlıları da yiyerek yok etmektedir. İşte bugün çok gündemde olan kenelerle ilgili, kenelerin larvalarını belirli ölçüde yiyerek bunların da doğada dengeye gelmesine, sayılarının azalmasına, belli ölçüde kalmasına katkıda bulunmaktadırlar. Bu tür çalışmalarımız Genel Müdürlük olarak Türkiye genelinde devam etmektedir. Mersin’de umarım 5000 adet Thanasimus formicarius üreterek doğaya bırakacağız. Bu çalışmaların laboratuar sayılarını artıracağız” dedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 828
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster