Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Haziran '09

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1524
 

Mersin'de yeni hemşire ve ebeler yemin etti...

Mersin'de yeni hemşire ve ebeler yemin etti...
 

Ebe ve Hemşireler Mezuniyet sevinci yaşadılar...


Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü İstemihan Talay Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törende 46 ebe ve 63 hemşire mezun oldu.

Mersin Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Ebelik ve Hemşirelik Bölümü sekizinci dönem mezunlarını, düzenlenen yemin töreni ile uğurladı. Yenişehir Kampüsü İstemihan Talay Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törende 46 ebe ve 63 hemşire mezun oldu. 1998 yılında eğitim öğretime başlayan ve ilk mezunlarını 2002 yılında veren Sağlık Yüksekokulu'nun mezun sayısı 271 ebe ve 372 hemşire olmak üzere toplam 753'e ulaştı.

Mersin Valisi adına Vali Yardımcısı Kadir Okatan, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. K. Suha Aydın, rektör yardımcısı Prof. Dr. Gürol Emekdaş ve Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ayşe Özcan'ın yanı sıra öğretim elemanları ve öğrencilerin katıldığı törene ailelerin de ilgisi yoğun oldu. Mezunların salona girişi ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmalarıyla devam etti.

Mezun öğrencilerin çoğunun hastanelerde görev yaptığını söyleyen Prof. Dr. Ayşe Özcan, mezunların çalışmalarının hemşirelik hizmetlerinde görülür değişimler yaratmasını diledi. Ebelik ve Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin; klinik ve saha uygulamalarında; bireylerin sağlığının korunması, hastalıkların önlenmesi, erken tanısı ve hastaların klinikte veya ev ortamında bakımı gibi görevleri yerine getirdiklerini kaydeden Prof. Dr. Özcan, bu yıl hemşirelik bölümü üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin 418 aileye ulaşarak, onları her hafta ev ortamlarında ziyaret ettiklerini, sağlık gereksinimlerini saptayarak sağlık eğitimi verdiklerini dile getirdi. Ebelik öğrencilerinin de sağlık ocaklarında ve ev ziyaretlerinde gebe ve lohusa izlemi yaptıklarını ve ana-çocuk sağlığı hizmetine katkı verdiklerini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Özcan, "Öğrencilerimiz, öğretim elemanlarının denetiminde yaptıkları bu çalışmalarıyla; üniversitenin temel işlevlerinden olan topluma yönelik hizmetlerine de anlamlı bir katkı sağlamışlardır" diye konuştu.

Prof. Dr. Ayşe Özcan, mezun öğrencilere hitaben şunları söyledi: "Sevgili genç meslektaşlarım; şu andan itibaren yürüyeceğiniz yolda kendinize ve bilgi ve beceri donanımınıza güveneceksiniz. Sizi yetiştiren kişilerin deneyim ve danışmanlığına ihtiyaç duyarsanız, bugüne dek olduğu gibi kapımızın ve gönlümüzün sizlere hep açık olduğunu biliniz."

Mezunlar adına konuşan Hemşirelik Bölümü birincisi Ezgi Mutluay, hemşireliğin sadece kan almak, tansiyon ölçmek, enjeksiyon yapmak olmadığını ifade ederek, hemşireliğin bireylerin sağlığını koruyan ve yükselten, eğitim ve danışmanlık hizmetleri veren ve hasta bireylerin bakımını hedefleyen bir meslek olduğunu söyledi. Mesleğini seçerken biraz tedirginlik yaşadığını, ancak aldığı eğitim, uygulama ve yaşadığı deneyimlerle mesleğini benimsediğini söyleyen Mutluay, "Bundan sonra ki meslek hayatımız boyunca zaman ve mekan ayırt etmeden her şart ve koşulda sağlık hizmeti sunacağımıza sabırlı, özverili, çalışkan profesyoneller olacağımıza ve topluma hak ettiği hizmeti en iyi biçimde sunacağımıza kendim ve arkadaşlarım adına söz veriyorum" dedi.
Ebelik Bölümü dönem birincisi Özlem Erdem ise, ebeliğin tarihin en eski mesleklerinden biri olduğunu belirterek, "Anne ve çocuğun hastalık ve ölümlerini azaltmaya odaklı ebelik mesleği, sağlıklı toplumlara giden yolda temel taşlardan biridir" diye konuştu. Erdem sözlerini şöyle tamamladı: "Mersin Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu 8'inci dönem mezunları olarak hizmet sunumunda, kadın, yenidoğan, aile ve toplum sağlığının yükseltilmesi ve iyileştirilmesinde büyük katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Bizi yetiştiren değerli hocalarımıza ve bizi her zaman destekleyen ailelerimize çok teşekkür ediyorum."

Törende derece ile mezun olan öğrencilere ödülleri Mersin Valisi adına Kadir Okatan, Prof. Dr. K. Suha Aydın ve Prof. Dr. Ayşe Özcan tarafından verilirken mezunlara başarı belgeleri Sağlık Yüksekokulu öğretim elemanları tarafından verildi.

Ulusal Hemşirelik ve Ebelik Andı'nın Yrd. Doç. Dr. Nazife AKAN tarafından okutulmasının ardından öğrencilerin keplerini havaya atması ve hep birlikte Onuncu Yıl Marşı'nı okunması ile tören sonra erdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 827
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster