Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1168
 

Mersin'in yeni ilçelerinden Mezitli'de ilk Belediye Meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Mersin'in yeni ilçelerinden Mezitli'de ilk Belediye Meclis toplantısı gerçekleştirildi.
 

Mezitli'nin ilk ilçe belediye başkanı CHP'li Uğur Yıldırım


Mersin'in en büyük beldelerinden olan bugün birçok küçük ilin nüfufusundan fazla nüfusa sahip olan geçtiğimiz aylarda ilçe statüsüne kavuşarak İlçe ünvanını alan Mezitli'de 29 Mart Yerel seçimlerine katılarak galip çıkan CHP'li Uğur Yıldırım, Mezitli'nin ilk ilçe belediye başkanı ünvanını aldı.Geçtiğimiz günlerde ilk Meclis toplantısını gerçekleştirerek''Herşey daha güzel ve Çağdaş Mezitli için''denildi.Haberi sizlere aktarıyorum:

Mezitli Belediyesi, 29 Mart yerel seçimleri sonrasında ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım başkanlık yaptı. Belediye Başkanı Yıldırım, "As olan burada her hangi bir partinin eylem ve işlevlerinin yürürlükte olmasını sağlamak değildir. As olan burada Mezitli halkının yararına çalışmaktır. Bugün kararlarımız hep oy birliği ile çıktı. Bundan sonra da hayati önem taşıyan kararları oylamaya geçtiğimiz de her üç siyasi parti gurupları adına oy verecek arkadaşlarımın aynı doğrultuda oy vererek Mezitli halkı ve Mezitli için faydalı çalışmalar yürüteceklerine yürekten inanıyorum." dedi.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan Mezitli Belediyesi Meclis toplantısında ilk olarak divan üyeleri belirlendi. Divan Katip Üyeliğine Yelda Özcan ve A. Müslüm Kul seçildi.

Mezitli Belediyesi yeni dönem ilk meclis toplantısın da Belediye Başkanı Av. Uğur Yıldırım dahil tüm meclis üyeleri hazır bulundu. 32 meclis üyesinin katıldığı toplantıda Belediye Başkan yardımcılığına Kemal Sığırcıkoğlu ve Penpe Taylan getirildi.

Encümen Üyelerinin de belirlendiği toplantıda bu göreve CHP’li Ali Doğaner, M. Ali Can ve Serdar Altun seçildi.

Mezitli Belediyesi nikah salonunda yapılan Meclis toplantısında dokuz ana gündem maddesi ve iki ek gündem maddesi olmak üzere toplam 11 gündem maddesi görüşüldü. Ek gündem maddeleri toplantı sonun da oylandı. Oylanan ek gündem maddelerin den birincisi Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis üyesi Sinan Örüng’ün istifasıydı. Örüng 29 Mart yerel seçimlerinde Mezitli Belediyesi Meclis üyeliğine aday olurken aynı zamanda mahalle muhtarlığına da aday olmuş ve her ikisini de kazanmış. Mahalle Muhtarlığını tercih eden Sinan Örüng noter tastikli istifa dilekçesini Belediye Meclisine sundu. Belediye Meclisi Örüng’ün istifasını oy çokluğu ile kabul etti. İkinci ek gündem maddesi ise yapı kullanma izini katılım payının yüzde 2’den yüzde 1’e düşürülmesiydi. Bu gündem maddesi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.


29 Mart Yerel seçimlerinin ardından ilk kez toplanan Mezitli Belediye Meclisin de Başakan vekilleri ve İhtisas Komisyonlarının üyeleri de belirlendi. Komisyonlara oy çokluğu ile seçilen meclis üyelerinin isimleri şöyle:

Plan ve Bütçe Komisyonu: Cumhuriyet Halk Partisinden Mehmet Ali Can, Yelda Özcan, Duran Servan.

Bayındırlık ve İmar Komisyonu: CHP’den Enver Küçükalıç, A. Haluk Hamamioğlu, M. Ali Kulaç. Milliyetçi Hareket Partisinden M. Safkan Kürk. Adalet ve Kalkınma Partisinden ise Veysel Özel.

Çevre ve Sağlık Komisyonu: CHP’den A. Müslüm Kul, Mustafa Çolak ve S. Ertan Özel. MHP’den Ali Sarı AKP’den ise Sinan Örgün.

Eğitim ve Kültür komisyonu: CHP’den Penpe Taylan, Mehmet Aşk ile Serdar Altun. MHP’den Meryem Demirci, AKP’den ise Meltem Öksüzoğlu.

Gençlik ve Spor Komisyonu: ise CHP’den Cuma Uğur Taş, Hüseyin Abuş, Ali Doğaner. MHP’den Mustafa Köç. AKP’den ise Ramazan Tüzün seçildiler.

Mezitli Belediyesinin yeni dönem ilk toplantısı dilek ve temennilerin ardından bir sonraki meclis tarih ve saati belirlenerek sona erdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 821
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster