Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '09

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
1160
 

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'nde arazöz şoförlerine ilk yardım eğitimi verildi.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'nde arazöz şoförlerine ilk yardım eğitimi verildi.
 

Tatbikatlı ilk yardım eğitimi büyük ilgi gördü.


Orman yangınlarının söndürülmesinde en önemli araç şüphesiz arazözlerdir. Arazöz ekipleri, şoför, su pompasını kullanan eleman ve tabancacı ile diğer elemanlardan oluşan 6 kişiden oluşmaktadır.

Yangınlarda yanma riski, dumandan zehirlenme ve çeşitli nedenlerle yaralanma ile birlikte çeşitli haşaratların zararları yangına katılanlara zarar vermekte ve bazen hayati tehlikeler oluşmaktadır.

Bu tehlikelere karşı arazöz şoförlerinin ilk yardım konusunda eğitilmeleri amacıyla Mersin Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki 112 Acil Sağlık Hizmetleri Komuta Merkezinde eğitim çalışması yapılmıştır.Bu eğitim çalışması kapsamında ilk yardım doktorları tarafından 2 gün süre ile ilk yardım, yaralanma, temel yaşam desteği ve pratik uygulama, kanamalarda ilk yardım, yanık, donma ve sıcak çarpmalarında ilk yardım, zehirlenme ve haşere ısırmaları ile yaralı taşıma tekniğinin anlatımı pratik uygulamalı olarak yapılmıştır.

Eğitim çalışması sonucunda katılan yangın personeline ilk yardım konularında “Sağlıkta Güvenlikli Yaşam Sertifikası” yapılan sınavda başarılı olanlara verilecektir.

Yapılan eğitime 23 arazöz şoförü ile iki idari personel katılmıştır.Mersin Orman Bölge Müdürlüğü İMİ Şube Müdürü Nuri Kultan, nezaretinde yapılan eğitim çalışması ile ilgili olarak Mersin Orman Bölge Müdürü M.Mustafa Gözükara yaptığı açıklamada;gerek orman yangınlarında gerekse diğer yangınlara fedakarca müdahalede bulunan arazöz ekiplerinin şoförleri ilk yardım konusunda eğitilerek, yaralanan veya zehirlenen personele acil ilk yardımın hemen olay mahalinde yapılması için İl Sağlık Müdürlüğünün yardım ve destekleri ile ilk yardım eğitiminin verildiğini ve eğitim alan elemanların alacakları sertifika ile etkili sağlık ve güvenlik imkanlarının geliştirilmesini hedeflediklerini ifade etmiştir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 817
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster