Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '09

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
6542
 

Meryem suresi -Kaf- Ha - Ya - Ayn - Sad

Meryem suresi -Kaf- Ha - Ya - Ayn - Sad
 

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

M E R Y E M SURESİ

KAF- HA- YA- AYN- SAD

Kaf; Allah’ın öncelikle peygamberlerini toplum önünde örnek teşkil edecek şekilde yaşamaları gerektiği hususunda uyardığını. İnsanlarında sürekli gaflet içinde yaşayacaklarını bilen Allah, kulların daima kendisinden bağışlanma af dileyerek, verdiklerine de sabır gösterip, şükür içinde olmaları gerektiğini ifade buyuran şifre harf olduğunu düşünüyorum.

Ha ; Zekeriya Peygambere, nezdinde diğer peygamberlere, yine onlar nezdinde de bütün insanlara her zorlu yaşamın ardından, sabır ve şükredenlere, umutla yaşayıp, beklemelerini Allah’ın her şeye kadir olduğuna inanmalarını hem tembih ediyor, Hem de Zekeriya AS. bu dertten hastalıktan kurtulacaksın anlamında müjde verildiğini, Onun üzerinde bu dert hastalığı insanlara göstererek, şükür ve sabır göstermelerini, vaat ettiği, deva ve şifayı da verecek olanın er, geç kendisi olduğunu bildirip. Bundan sonraki insanların hayatlarına örnek olmasını ve ders almalarının gerektiğini ifade eden şifre harf olduğunu düşünüyorum.

Ya ; ...Yahya AS. nezdinde bütün kullara söylenilmiş.Yaşanılan veya yaşanacak olan hayat çizgisi olduğunu düşünüyorum. Yada yaşanmış bilinen hayat, veya yaşanacak olan (gayb) fizik ötesi hayata dair olduğunu düşünüyorum. Ayn ; Peygamberlere ve insanlara benim size gönderdiğim vahye dayalı Kitaba uygun ilim öğrenin, sizi doğru yola kılavuzlayacak olanın bilgi olduğunu bize bildirdiğini, sizin yeryüzündeki sıratı müstakime uygun yaşayıp, ahiret yurdunu kazanmanızın tek yolu yöntemi sizin için, Yaratıcınız olan Allah tarafından gönderilen, hayat broşürü, istikbaliniz olan bu kitabı ve buna paralel diğer ilimleri sonuna kadar öğrenmemiz gerektiğini ima eden şifre harf olduğunu düşünüyorum.

Sad ; ... peygamberlere ve diğer insanlara yaşadıkları hayat hususunda tanınan süre, zaman olduğuna dair uyarı olduğunu. Yani doğum- ölüm arasındaki yaşanılacak hayat çizgisine ait tanınan süre, zaman diye düşünüyorum. Bu da demek oluyor ki, her şeyin bir başı bir de sonu var. Sen de hesaba çekileceğini düşünerek sıdk ile yaşa.

O gün çok uzak değil, mutlaka kapınıza gelecek. Sonradan pişman olmayacak şekilde yaşayınız, anlamında uyarı olduğunu düşünüyorum.

Elbette işin doğrusunu Allah bilir.

Sevgi ve saygılarımla arz ederim.

Cahit KARAÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 322
Toplam yorum
: 102
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 967
Kayıt tarihi
: 08.03.08
 
 

1953 Elbistan doğumluyum. Lise mezunuyum. Kamuda çalışıyorum. Evliyim ve iki çocuk babasıyım. Ken..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster