Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
370
 

Mesaj

Mesaj
 

Birbirimizden korkmamalıyız.


Bir mesajın düşündürdükleri

Dün sabah Mardinli genç bir kızımızdan kısa bir mesaj aldım. Çok mutlu olduğum bu mesajı ve mesajı gönderen kızımıza yazdığım iletiyi sizlerle paylaşmak istedim.

Mesaj: Siteye yeni üye olmama ve yazılarınızın küçük bir kısmını okumuş olmama rağmen ilgimi çektiniz. Sizin gibi aydın biriyle tanışmak benim için mutluluk verici bir olay olacak. Saygılar...

Mesaja cevabım:

"Sevgili Tuuba,

Mesajınızı okuyunca yüzümde mutluluk ifade eden bir gülümseme oluştu. Bazen Türkiye'mizin gerilere gittiğini düşünme karamsarlığına kapıldığım oluyor ve üzülüyorum. Bana bu üzüntülerimin bir bakıma yersiz olduğunu mu hatırlattınız bilemiyorum.

Ama bir genç kızımızın birkaç yazımı okuduktan sonra benim kişiliğimi beğenmesi ve bu duygularını açıkça ifade edebilmesi, mesaj göndermesi güzel ve çağdaş bir olay.

Yıllar önce tahsil etmek ve bir müddet yaşamak için Almanya'ya gitmemin en önemli sebeplerinden birisi de Alman kızlarının özgürce davranabildiklerini askerlik görevi yaptığım Truva Harabelerinde görmüş olmamdı. Hür, güzel ve bu güzelliklerini umursamayan Alman kızları tanımıştım. O zamanlarda bizim kızlarımız daha bir içlerine kapanık, düşüncelerini ifade edemeyen, ürkek tavırlıydılar. Makyaj yapmasını da pek beceremezlerdi.

Ama şimdi durum değişti, bizim kızlarımız da çoğu durumda erkeklerin önüne geçtiler. Bu beni çok mutlu ediyor. Gönlüm istiyor ki berdel, kız kaçırma, töre vs gibi insanlarımızın, bilhassa da genç kızlarımızın yaşamlarını kısıtlayarak dar bir alana hapseden eski alışkanlıklardan kurtulalım. Çağdaş Türkiye olsun. Mezhep, ırk, din, dil ayrılıkları ortak bir noktada buluşsun. Bu konular beni çok ilgilendiriyor. Ülkemizin tüm insanlarının daha mutlu olmasını diliyorum. Bu sebepten de politikacılarımıza kırgınım biraz. Bence pek becerikli değiller. Birbirleriyle kavga ederek kötü örnek oluyorlar. İnsanlarımız için yaptıkları güzel şeyler çok az. Yeterli değil yani.

Ülkemizin Doğu yörelerindeki güzel insanlarımızın kendi yörelerinde daha çağdaş yaşamaları için yapılanlar yok denecek kadar az. Doğunun Batı'ya göçüne sebep olunmuş. İnsanlar yerlerinden yurtlarından olmuş. Batı'da yaşayan Türklerin çoğu Doğu'nun güzelliklerinden habersiz.

1453 yılında İstanbul'un fethine kadar Avrupalı iş adamları İstanbul Pera'da (şimdiki Beyoğlu) buluşurlar oradan Doğu'ya giderlerdi. Baharat yolu Mardin, Urfa, Diyarbakır'dan geçerdi. Avrupa'da medeniyet yokken bizim ülkemizin Doğu'sunda medeniyet vardı.

Kısa bir mesajınıza neredeyse destan yazdım. Kusura bakmayın. Beni çok duygulandırdı mesajınız. Genç bir kızımızın beğenisini ifade eden mesajını almak hoşuma gitti. Olayı çağdaşlık yönünden irdeledim.

Bu sabah bilgisayarımı açınca da ilk olarak sizin iletinizle karşılaştım. Bana moral veren bir güne başlamama neden oldunuz. Teşekkür ederim."

İşte böyle sevgili arkadaşlar.
Bir trafta yüzleri gözleri kapatılan genç kızlarımız, dava arkadaşı Cumhurbaşkanı'nın eşinin elini sıkamayan Başbakanımız var. Çağdaş Türkiye imajı "Din" kavramıyla kamufle edilerek bence sadece politik çıkarlar için göz ardı ediliyor.

Diğer taraftan bir genç kızımız bir blog sitesinde (Milliyet Blog değil) yazılarını okuduğu, bir erkeğe cesurca kendisini metheden düşüncelerini yazan ileti göneriyor. Yanlış anlaşılmaktan korkmuyor. Zira bu durumda kendisini koruyacak medeni cesareti ve birikimi var. Sadece çağdaş bir insan gibi davranıyor.
Tuuba gibi genç kızlarımızın çoğalması dileğiyle.

Hepinize saygı ve sevgiler.

Mustafa Mumcu, 30 Ocak 2008, Saat: 11.25


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gördünüz mü bak? Yalnız bizler değil, küçücük bir kızımızın bile dikkatini çekiyor yazılarınız. Ben diyorum, hep diyeceğim....Sizin yazılarınızı bir kere okuyan tiryakiniz olur.. Rtük bile sizden çok şey öğrendi. Dahada öğrenmeye devam edecek...Selamlar sevgiler..

Zeynep Gülay 
 02.02.2008 23:12
Cevap :
Sevgili Zeynep Hanım, takdirkâr ifadeleriniz için teşekkür ederim. Hepimiz birbirimizden bir şeyler öğreniyoruz. Sağolun! Ben öğrenmeye çok meraklıyım. Öbür tarafa gittiğimde çok bilgili olayım ki rahat edeyim. Bir de orada öğrenmekle vakit geçirmeyeyim. Zaten vaktim olmayacak öteki tarafta. Cehennem ateşinde yanarken, okula gitmeme de izin vermezler. "Ya, melek kardeş, şu yakma işine bir ara ver de ÖSS sınavlarına hazırlık kursuna gideyim." desek bile salmazlar. Sonra her tarafımız yanık içinde derse de almazlar. Türban takanlar, bunları teşvik edenler rahat. Onlar nasıl olsa cennetlik. Kursa da giderler, tatile de. Zaten duyduğuma göre Cennet çok güzel bir yermiş. Oraya bir giren bir daha çıkmak istemezmiş. Bu arada aslan evladınızın da askerlik görevi azaldıkça azalıyor. Yakında izine filân gelecektir. Allah sağ salim kavuştursun evladınıza. Saygı ve sevgilerimle. NOT: Lerzan Bacı'mın çocuk programlarını seyrediyorsunuzdur inşallah! Aman kaçırmayın! Ben kaçırıyorum.  03.02.2008 15:20
 

Tek olmamak ne güzelmiş. Demek ta oralarda da varmış bizi destekleyen alnı ak, yüzü gülen kardeşlerimiz. Sizin vasıtanızla Tuuba'ya sevgilerimi göndermek istiyorum. Çok yaşasın. Sizde çok yaşayın. Kaleminize sağlık. Saygılarımla.

Kumdan Kaleler 
 31.01.2008 14:23
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında çağı yakalayabilmiş, modern ve ileri görüşlü politikacılarımız çok olsaydı, şimdiye ufkumuz açılmıştı bile. Ama buna rağmen çağdaş düşünceli insanlarımız da çok. Problem şurada; onların sesleri daha az çıkıyor. Bu güzel ülkenin ve onun daha iyiyi hak etmiş insanlarının çağın gerisinde kalmamasını diliyorum. Saygı ve sevgilerimle.  01.02.2008 0:13
 

Çok gurur duydum ustam.Saygım herdaim......

Arif ÖĞÜTÇÜ 
 30.01.2008 20:01
Cevap :
Sağol üstadım. Saygı ve sevgimiz karşılıklı. Ben de seninle gurur duyuyorum. Her geçen gün daha güzel ve anlamlı yazılar yazıyorsun, dost çevren gelişiyor MB'de. Sevgi ve selamlar.  30.01.2008 21:57
 

Ozellikle Mardin bu konuda cok ileri. Biz belki de onlara hic bir zaman bu firsati vermedik, sizin dediginiz gibi birbirmizden korktuk, insanca iliski yerine hep kadin erkek iliskisi geldi aklimiza oncelikle kim bilir?

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 30.01.2008 11:50
Cevap :
Evet sevgili Beyhan Hanım, sitemize de üye oldu. gerçekten çok sevimli bir genç kız. Hayat dolu ve samimi. Bir ara Mardin'de Tuuba kanalıyla bir kitap kampanyası başlatma planları yapıyorum. Türk erkekleri genelde kadın denilince aklına kadın erkek romantik ilişkisi getiriyor. Abi kardeş, dostluk ilişkileri de çok önemli. Genç kızlarımızın, kadınlarımızın çoğu bu sebepten erkeklere karşı samimi olmaya korkuyorlar. Ama sizin de belirttiğiniz gibi, Mardin kadınlarını ben çok çağdaş ve cana yakın buluyorum. Erkek baskısından kurtulabilseler. Sevgiler. Bu arada siz de üye olursanız fena olmaz Beyhan Hanım. :)http://www.mustafamumcu.com  30.01.2008 21:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 325
Toplam yorum
: 2858
Toplam mesaj
: 684
Ort. okunma sayısı
: 3128
Kayıt tarihi
: 10.04.07
 
 

06. 06. 1945 İzmir doğumluyum ve İzmirli olmaktan da gurur duyuyorum. 1968 yılında birkaç yıllığın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster