Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
510
 

Mesajlarınızı Bekliyorum!

Mesajlarınızı Bekliyorum!
 

Telefonuma her gün mesajlar geliyor. Falanca yerde kadınlar günü indirimi, filanca yerde kadınlar günü eğlencesi diye. Engellesem de çoğunu arsızlar başka yerden baş veriyor sürekli. E kolay değil elbette. Kaz gelecek yere ulaşmak için çabalamak gerekir.

Aslında onları anlıyorum da acaba bir kadın olarak onlar beni anlıyor mu? Hiç sanmıyorum…  

Dünyaya bakıyorum, her tarafta bir karışıklık ve kan sızıyor yamaçlardan. Kadınlar da savaşın en ortasında nasipleniyorlar bu olumsuz şartlardan. Ölmek kurtuluş olur, yaşayıp da her gün ölmek savaşın kadınlarının yaşadığı en ölümcül durum olsa gerek. Tüm yaşanılan dramlar karşısında bağıra bağıra ağlamak ve en kallavisinden küfretmek istiyorum. Sizlerin bize dayatmaya çalıştığınız bu yaşama isyan ediyorum. Bir tarafta keyfiniz için yaptığınız zulümler, bir tarafta günahsız insanların sizin kaprisleriniz yüzünden ölümleri beni kahrediyor. İnsanlığımdan utanır oldum. Bırakın insanlar insanca yaşasın. O doymayan gözlerinizi de toprak doyursun.

Ülkeme dönüyorum sonra. Kadınlarımıza ve çocuklarımıza yapılanlara, yapılmaya çalışılanlara… İnternetten biraz araştırınca karşıma geliyor hemen.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verileri;

2017 yılında 409 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, 387 çocuğun cinsel istismara uğradığı, 332 kadına cinsel şiddet uygulandığı.

2018 yılının Ocak ayında 28 kadının öldürüldüğü, 147 çocuğun istismara uğradığı, 25 kadına cinsel şiddet uygulandığı.

2018 yılının Şubat ayında 47 kadının erkekler tarafından öldürüldüğü, 31 kadına cinsel şiddet uygulandığını söylüyor. 

Bu verileri gördüğümde kanımın çekildiğini hissediyorum. Nasıl bir topluma dönüştük böyle? Tamam her dönemde vardı cinayetler ama hiç bu kadar öne çıkmamıştı. Hiç bu kadar yoğun yaşanmamıştı. Ne oluyor bize? Tahammül sınırlarımız mı çökertildi? Yoksa egomuz mu çok şişik. Yapılan araştırmalarda öldürülen kadınların çoğunlukla en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldüğü tespit edilmiş. Yani düşman yanı başımızda. İnsan en yakınına da güvenemeyecekse kime güvenecek?

Ya çocuklarımız? Gözümüzün nuru, hayat kaynağı, yaşama sevinçlerimiz çocuklarımız. Onlara yapılanlara ne demeli? Hangi sözler açıklamaya yeter yapılan bu alçaklığı, hainliği. Bizim zamanımızda okullarda anlatılmazdı özel bölgeler nerelerdir diye. Bizim zamanımızda çocuklara musallat olmazdı bu kadar babalar, dayılar, amcalar. Onlar hep güvenle sarıldığımız büyüklerimizdi. Oysa şimdi duruma bakın. İçimizde bir tecavüzcü coşkun yaşıyormuş da haberimiz yokmuş. Bitmiyor, bitmek bilmiyor.

Ve tüm bu olumsuz düşünceler arasında telefonuma düşen kadınlar günü etkinliklerine, kadınlar günü fiyat indirimlerine “Hadi canım siz de!” diyorum. Malınızın reklamına verdiğiniz önemin yarısı kadar da keşke insanlara tacizin, tecavüzün kabul edilmemesi gereken bir durum olduğunu anlatan mesajlar da çekseniz. Böylece bir bilinçlenmeye de katkı sağlarsınız belki.  İşte o zaman gelip sizden alış veriş yaparım. Ne dersiniz?   06 Mart 2018

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kadın ve çocuklara yapılan kötülükler son yıllarda o kadar çok arttı ki...Bir de hayvanlar elbette nasiplendi bu kötülüklerden.Sesini çıkaramayan her canlıya musallat oluyorlar neredeyse.Benim ümidim kalmadı artık.Düzelmeyeceğiz.Yasalar gerektiği gibi uygulanmadığı sürece,düzelemeyeceğiz maalesef.Selam ve sevgiler...

Kırlangıçlar da gittiler 
 07.10.2019 9:22
Cevap :
İçim kan ağlıyor her gün duydukça bu tarz şiddet, istismar olaylarını. Güçlünün hukuku geçerli olursa böyle oluyor ne yazık ki. Eskiler asıl yiğitliğin öfkeyi yenmek olduğunu söylerlerdi. Şimdi ise yiğitlik, erkeklik adına yapılanlara bakınca bilgelerin kemikleri sızlıyor olmalı... Selamlar, mutlu kalın...  08.10.2019 15:40
 

Kanayan yaramız maalesef...

Kerim Korkut 
 19.09.2019 11:49
Cevap :
Teşekkürler selamlar, mutlu kalın.  28.09.2019 15:25
 

Merhabalar. Kadına şiddeti, istismarı, işkenceyi ve tacizi uygulayan kim? Erkekler!.. O halde;bizleri karnında taşıyan analarımıza duyduğumuz saygı, tüm kadınlara yansımadıkça biz bu dertten kurtulamayız. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 24.03.2018 2:17
Cevap :
Kadın ve erkek el ele bu sorunun üstesinden gelecektir, gelmeli ve tez zamanda... Selamlar, mutlu kalın.  24.03.2018 18:45
 

Merhaba Ayşe Hanım, Kadınlar bizim baş tacımızdır. Onlar bizim annelerimizdir, teyzelerimizdir, kız kaerdeşlerimizdir. Evimizin orta direkleridir. Kadınlara saygılı olmalıyız. Hz. Muhammaed peygamberimiz ne demiş: Cennet anaların aylakları altındadır " diye buyurmuşlardır. Kadın deyince biraz durmak gerekir... Selam ve saygılarımı sunuyorum. Esen kalınız efendim.

Abdülkadir Güler 
 23.03.2018 7:03
Cevap :
Merhaba Abdulkadir Bey. Kadınlara hak ettiği değeri veren sizin gibi beyefendilerin azımsanmayacak kadar çok olduğunun farkındayım. Toplumda bunun daha da yaygınlaşması dileğimdir. Karşılıklı saygı çerçevesinde birlikte yaşamak kadar güzel bir durum yoktur. Tüm olumsuzlukları kadın-erkek birlikte aşacağız, inanıyorum...Selamlar, mutlu kalın.  23.03.2018 22:10
 
 
Toplam blog
: 278
Toplam yorum
: 3989
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1421
Kayıt tarihi
: 20.11.10
 
 

Bir Kamu Kurumundan emekliyim. Bloğumda; yaşadıklarımı, çevremde gözlemlediğim olaylar ile kendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster