Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
691
 

Mesela

Mesela
 

Umut ediyorum güzel bir gün olacak yarın. Evet biliyorum ve inanıyorum, daha güzel olacak her şey. Alt komşumla karşılaşacağız mesela, sabah çıkarken, gülümseyip selam vereceğim. Gülümseyecek sadece, "acaba, niye selam verdi, bir şey mi isteyecek" gibi bir cümleyi beyninde tasarlamadan sadece gülümseyecek.

Güzel bir kıza aşık olacağım mesela, bir kıpırtı oluşacak gönlümde, kanat çırpacak bir kuş yüreğimde, kızıl güller açacağım, filizleneceğim aniden. İkişer üçer çıkacağım merdivenleri, tökezleyip düşsemde acımayacak bedenim. Sıfırken on olacağım yani, yani aşık olacağım...

Daha güzel olmalı her şey yarınlarda, mesela bir gazete okumalı İhsan amca yarın sabah, merak etmeli neler olmuş yeryüzünde. Farkına varabilmeli hayatın Haldun abi, yani çok küçük oluşunun, kendisinin ve kendisine kurmuş olduğu dünyanın çok küçük oluşunun. Aslında neler yapabileceğinin farkına varabilmeli .
Üşümeli yarın Ahmet bey, mahallenin delisini gördüğünde, karların içinde uyumaya çalışırken.

Acıkmalıyız hepimiz çadırlarda yaşamak zorunda kalan Pakileri görünce ve doyabilmeliyiz çeyrek ekmekle, doyabilmeliyiz ki aç kalmasın Somaliler.
Ağlayabilmeliyiz yarın içimizden geldiği gibi, içimizden geldiği yerde gülebilmeliyiz yahut kahkalarla, "deli desinler isterlerse" diyebilmeliyiz. Aşık olmalıyız yarın, olmalıyız ki bütün yorgunluğumuzu atabilelim bir gülümsemesiyle yarin.
Kitap okumalı Hatice teyze yarın, saatlerce dantel örüp dedikodu programları seyretmek yerine. Kızıyla satranç oynamalı Hüseyin dayı, tüm gün kahvede okey oynamak yerine.

Nazım Hikmeti okutmalı mesela Mehmet öğretmen Necip Fazıl'la birlikte, umursamadan siyasi görüşlerini. Anlatabilmeli nedir Necip Fazıl'ı Necip Fazıl yapan ve ne demek istemiş "yaşamak bir ağaç gibi tek başına ve bir orman gibi kardeşçesine" dizesiyle Nazım..

Artık vazgeçmeli Prof. Dr. Zeki bey saçla, sakalla, kılık kıyafetle uğraşmaktan, anlayabilmeli aslolanın insanlık olduğunu ve de anlatabilmeli. Kurtulmalıyız artık sonu "izm"le biten ve insanların arasına nifak sokmak için uydurulmuş afili sözcüklerden.

Her şeyi boş vermeli başbakan yarın, ıssız bir dağa çıkmalı tek başına, çaktırmadan kimseye, baş başa kalmalı kendisiyle bir gün boyunca, muhakemesini yapmalı yaptıklarının, yapmadıklarının ve sözünü verdiklerinin, tefekkür etmeli sadece.

Herkes anlamalı korkuyla elde edilemeyeceğini saygının, sevgi oluşunun asıl kaynağının. mesela Nail hoca Allah'ı sevin diye başlamalı yarınki hutbesine, Allahtan korkun yerine. Evet sevmeyi öğrenmeliyiz hepimiz yarınlarda, mutlu olmak için gülmek için... sevgiyi ve de sevmeyi...

Bulutlar olacak yarınlarda gülümseyen bulutlar, kristal güllerini yeryüzüne salacak yeryüzüne gözyaşlarıyla karışık, güneş çıkacak sonra aniden bir köprü kuracak gökyüzüne bütün ressamları kıskandırırcasına rengarenk bir köprü...

(MB deki ilk blogumdu aslında, ama hiç okunmadığı için yeniden yayınlama ihtiyacı hissettim)

resim: http://www.resimupload.com/umut-2.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

nasıl bakıp nasıl algıladığınla ilgili sanırım yaşam...ne güzel pozitif bakmış anlatmışsın..yaşamında da tüm bu yazdıklarının gerçekleşmesi umudu ve dileği ile..sevgilerimle...

ahu aydınlıgil 
 26.08.2007 19:54
Cevap :
hepimizin yaşamlarında gerçekleşmesi dileğiyle, sevgiler  27.08.2007 10:30
 

Kimbilir belki bir gün diyorum...........

özlemm 
 24.08.2007 18:30
Cevap :
inşallah, sevgiler  25.08.2007 0:08
 

Çok geç okudum ben de bu güzel yazıyı.Ama sen de hak verirsin.Herkesi okuyabilmek -bırak okumayı-keşfedebilmek bile mümkün olmuyor.Ama bundan sonra hep okuyacağım seni.Yaşasın:)

Hadi Zeynep! 
 24.08.2007 9:21
Cevap :
beğendiğine sevindim, beklerim sevgiler  24.08.2007 13:24
 

uzak kaldım biraz buralardan. geç okudum yazını. umarım güzel geçmiştir günün. bu arada ne yazıkki eski yazıları çok istesemde takip edemiyorum kısıtlı zaman ve imkanım olduğu için. bu yazı gibi pekçok güzel ama değeri bilinmemiş yazıyı kaçırdığım için üzülüyorum ne yazık ki...

beenmaya 
 21.08.2007 13:04
Cevap :
teşekkürler beğendiğin için,ben sınıflandırdım yazılarımı en iyiler diye okuyanların zamanını harcamamak için :) sevgiler  21.08.2007 16:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 44
Toplam yorum
: 148
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 747
Kayıt tarihi
: 06.06.07
 
 

İHL mezunu,  metalci bir vatandaşım. Arkadaşlarım dengesiz diye hitap ederler, aileme göre ağırba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster