Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '10

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
701
 

MESKİ'DEN, TEKNOLOJİK ATAK...

MESKİ'DEN, TEKNOLOJİK ATAK...
 

MESKİ,Teknoloji'de öncü...


Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, , Sayaç Okuma Sistemini online (çevrimiçi) hale getirerek, verilerin GPRS (yüksek hızda kablosuz internet veri iletişimi) bağlantısı ile merkezden anında kontrol edilmesine olanak sağladı.

MESKİ Genel Müdürü M.Kamil Ülgen, MESKİ’nin gelişime ve değişime açıklık ilkesi çerçevesinde teknolojik altyapısını güçlendirerek hizmetlerinin bilgi ve iletişim çağına uygun hale getirildiğini belirtti. Ülgen Bir taraftan Mersin’in altyapı problemlerini bir bir çözerken diğer taraftan da teknolojik yenilikleri çalışmalarımızda kullanmaya özen gösteriyoruz en son olarak da GPRS bağlantılı Sayaç Okuma Sistemini uygulamaya koyduk ‘’ dedi.

ÜLGEN konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Sayaç Okuma Sistemini online hale getirerek GPRS bağlantısı ile verilerin anında merkezden kontrol edilmesine olanak sağladık. Bugüne kadar abonelerimizin su sayaçlarının okuma işlemi offline (çevrimdışı) olarak yapılmaktaydı. Eski sistemin doğal neticesi olarak bilgilerin kaydedilmesi, hesaplanması gibi süreçlerde çok fazla zaman ve işgücü kaybı yaşanmaktaydı. El bilgisayarına yüklenen bilgiler online olarak sistemden alınmadığı için, abonemize verdiğimiz ihbarnamenin üstündeki abonenin ismi, adresi, ödemediği fatura bilgileri gibi bazı bilgiler güncel olmaya biliyordu. Bu sistem sayesinde artık güncel bilgiler fatura üzerinde yer alacaktır. Böylece zaman ve işgücü kaybının da önüne geçilecektir.” dedi.

“YASADIŞI KULLANIMLAR ÖNLENECEK”

Konu ile ilgili olarak açıklamasını sürdüren MESKİ Genel Müdürü M. Kamil Ülgen, tüm teknolojik yenilikleri yakından takip ettiklerini, hizmette kalite artırımının bu sayede gerçekleşebildiğini söyledi.
Ülgen açıklamasına şöyle devam etti. '' Yeni GPRS bağlantılı Sayaç Okuma Sistemi ile kaçak su kullanımlarının anında fotoğrafları çekiliyor ve resimlendirilmiş şekilde tarafımıza bildiriliyor. Bu sayede yasadışı kullanımları önleyerek gelir artışı sağlanmasını da hedefliyoruz. Gene bu sistemle aboneye ait varsa kaçak tutanaklarının adet ve miktarları da su faturasının altında yer alarak vatandaşların bilgilendirilmesi sağlanıyor''dedi.
Bu yeni uygulamaya alınan sistemin şu anda kullanılmakta olan tüm bilişim ve iletişim teknolojilerine uygun bir yazılım dili ile hazırlanmış olduğunu, sistemin tüm uygulamalarla entegre olabilen bir veri tabanı üzerinde işlem yaptığını ifade eden MESKİ Genel Müdürü Ülgen;“ Bu sistem sayesinde kısa zamanda daha fazla iş üreteceğiz” diyerek, abonelerin memnuniyetini artıracak projelere imza atmaya devam edeceklerini ifade etti.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise, Türkiye’de altyapısını önemli ölçüde tamamlayan kentlerin başında Mersin’in geldiğini belirterek, yaklaşık 300 bin aboneye hizmet veren MESKİ’nin görevlerini titizlikle yerine getirmesinden memnunluk duyduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti. ‘’Çevreye ve insana saygılı, gelişime ve değişime açık, abone memnuniyetini önemseyen, kaliteden ödün vermeyen hizmet anlayışını ilke edindik. Vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermenin gayreti içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz’’ dedi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 813
Kayıt tarihi
: 20.06.08
 
 

1958 doğumluyum. Uzun yıllardır Mersin'de Gazeteci-Yazar olarak görev yapmaktayım. 1999 seçimleri..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster